Konin. Tu płynie energia > „Milowy Słup” Konin 2019

„Milowy Słup” Konin 2019

Za nami XXXIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” Konin 2019. Jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w piątek (22 listopada 2019 r.) w sali konińskiego ratusza.

W konkursie udział wzięło 103 poetów, którzy nadesłali łącznie 309 wierszy. Oceniało je jury w składzie: Tomasz Mizerkiewicz – prof. dr hab., historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, pracownik Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu – przewodniczący, Małgorzata Hofmann – polonistka, animator kultury – członek jury oraz Wiesława Kozłowska – wykładowca PWSZ w Koninie – członek jury.

I nagrodę przyznano Mirosławowi Puszczykowskiemu z Mogilna, godło „Mysz kościelna”, za wiersze: „Tam wciąż tęsknią”, „Tylko Bóg się ucieszy”, „Wtorek”. II nagrodę – Jolancie Nawrot z Gółkowa, gm. Słupca, „Wielokrotnie złożona”, za wiersze: „Erotyk domowy”, „Nowe zwierzę między nami”, „Mój chłopak jest z Konina”. III nagrodę przyznano 2 osobom ex aequo – Zofii Wójciak z Poznania, godło „siedem”, za wiersze: „Mały wiersz”, „O szaleństwie”, „Wieczór poetycki” oraz Jerzemu Pawłowskiemu z Łodzi, godło „Agrest”, za wiersze: *** teraz to nawet krowy…, *** chłopaka to zostawią…, *** myślę, że jestem święta… Nagrodę im. Janiny Wenedy przyznano Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego, godło „wtorek”, za wiersze: „względność wymiaru”, „chyba wtorek”, „monolog Heleny”. Wyróżnienia: Piotrowi Fałczyńskiemu z Ołoboku, godło „BUK” za wiersze: „Schody”, „Plamy”, „Słowa” oraz Agnieszce Mohylowskiej z Kaźmierza, godło „CELLAR DOOR”, za wiersze: „Pożądanie”, „Współczesna Wieża Babel”, „Kot bez oka”.

Wszystkie nagrodzone wiersze znalazły się w okolicznościowej publikacji, w której zamieszono także zakwalifikowane przez jury wiersze zauważone: Henryka Liszkiewicza z Piły, godło „FOTOGRAFIE NIEPOZOWANE”, wiersz *** nocny do Zakopanego…; Mirosława Gabrysia z Cieszyna, godło BETELGEZA”, wiersz „Mrówki”; Mirosława Kowalskiego z Mysłowic, godło „MINUS”, wiersz „Nasze miasta owinięte w papier”; Marka Chojnackiego z Poznania, godło „KONIEC LATA”, wiersz „odejście obłąkanego”; Magdaleny Dryl z Sanoku, godło „NEW LIFE”, wiersz „Pragnienie”; Olgierda Wąsowicza z Warszawy, godło „TuttiNoi”, wiersz Obwiesie; Lidii Chmielewskiej z Kielc, godło „Joanna”, wiersz Prześwietlony słońcem październik…; Mateusza Zduńczyka z Olsztyna, godło „V133ER68F1”, wiersz „Najpiękniejsza”; Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego, godło „przenikliwość”, wiersz „Dotyk”; Adama Bolesława Wierzbickiego, godło „ FERRO LUPUS”, wiersz „Bielizna”; Jolanty Michalskiej z Płocka, godło „Gałązka bzu”, wiersz „Milowy słup”.

Po odczytaniu werdyktu przewodniczący jury prof. Tomasz Mizerkiewicz dokonał oceny nadesłanych wierszy. Zwrócił uwagę na fakt, że jury trudno było podjąć decyzję ze względu na wyrównany poziom wierszy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych wierszy powracały otwartość na wiedzę wynikającą z upływu czasu, poszukiwanie sprawiedliwości oraz stosownej miary dla zjawisk przedstawianych w utworach poetyckich. Unikalna w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” okazała się zatem wielostronna, odkrywcza, niezwykle aktualna refleksja liryczna nad wartościowym oraz pouczającym związkiem czasu, poezji i sprawiedliwości.

Po wręczeniu nagród przez przedstawicieli organizatorów i sponsorów zgromadzeni na sali mogli zapoznać się z wybranymi wierszami laureatów. Zaprezentowali je uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie, aktorzy szkolnego teatru Kreska, uczestnicy Wrzącego Skryptorium, grupy uzdolnionej artystycznie młodzieży działającej przy MBP w Koninie: Szantal Strzelińska – laureatka wielu konkursów recytatorskich oraz Bartosz Zieliński – znakomity konferansjer.

Występ Sławomira Pilarskiego – gitarzysty i wokalisty, który zaprezentował poezję śpiewaną zakończył galę. Po niej nastąpiło spotkanie przy kawie, podczas którego można było porozmawiać z laureatami i jurorami konkursu.

Organizatorami konkursu byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie i Miasto Konin, a współorganizatorami: Towarzystwo Przyjaciół Konina i Konińska Fundacja Kultury. Jego rozstrzygnięcie nie odbyłoby się w takiej oprawie gdyby nie darczyńcy: Starostwo Powiatowe w Koninie, Bank Spółdzielczy w Koninie, Miejskie Przedsiębiorstwo  Energetyki Cieplnej — Konin Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  Sp. z o.o. w Koninie, Splendid — Agata Kuźmińska oraz Zofia Wiktorska.

Wróć