Konin. Tu płynie energia > „Nie bójmy się przełamywać granic, które są w nas”

„Nie bójmy się przełamywać granic, które są w nas”

Okrągły stół z wypisanymi hasłami wolnościowymi, a przy nim młodzież z konińskich szkół mówiąca o wykluczeniach. Tak wyglądała pierwsza konińska debata „Mam wpływ!”, która została zorganizowana w ramach obchodów 30. częściowo wolnych wyborów.

Reprezentacje młodzieży z 8 konińskich szkół ponadgimnazjalnych spotkały się w II Liceum w Koninie. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których opracowali temat debaty, potem swoje wnioski przedstawili na forum szkoły przed publicznością. Zwrócili uwagę na to, że problem związany z wykluczeniami dotyczy m.in. osób niepełnosprawnych, które na co dzień muszą pokonywać np. bariery architektoniczne, dotyczy osób o innym kolorze skóry czy innej orientacji seksualnej. Przedstawili swoje pomysły na to, jak przeciwdziałać wykluczeniom. W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo zwrócili uwagę np. na dostosowanie komunikacji publicznej do ich potrzeb.

– Myślę, że problem braku akceptacji wynika ze strachu. Boimy się tego, co inne, co wykracza poza nasze granice postrzegania świata, tego, co jest nieznane. Nie bójmy się dzisiaj przełamywać tych granic, które są w nas – podsumował debatę zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Dla młodzieży spotkanie w II Liceum było ostatnim krokiem w projekcie pt. „Mam wpływ!”. Wcześniej firma Smurfit Kappa przygotowała z kartonu okrągły stół. Fragmenty stołu dotarły do  uczniów biorących udział w debacie, a ci wypisali na nich hasła kojarzące się z wolnością. Potem, już w miejscu debaty, złożyli  stół w całość i zasiedli przy nim. Dodajmy, że debatę i poprzedzające ją warsztat przeprowadził dr Marcin Łukaszewski z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wróć