Konin. Tu płynie energia > Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe oficjalnie otwarte

Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe oficjalnie otwarte

Link do artykułu - Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe oficjalnie otwarte

Po latach oczekiwań w końcu jest! Dworzec oraz część handlowa, czyli nowe Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe zostało w piątek oddane do użytku mieszkańców Konina i pasażerów. Inwestycja kosztowała około 55 milionów złotych. Z części dworcowej pasażerowie mogli korzystać już od połowy sierpnia.

O planach budowy nowego dworca mówiono już w 2015 roku. - Przez wiele lat były obietnice, planowanie, projektowanie i wreszcie mamy nowy dworzec kolejowy, na który mieszkańcy Konina czekali kilkadziesiąt lat – mówił prezes zarządu spółki Dekada SA Aleksander Walczak, która zbudowała obiekt. Jak podkreślił prezydent Piotr Korytkowski – na nowy dworzec koninianie czekali aż… 46 lat. Przypomniał, że po wyburzeniu w latach 70. zabytkowego dworca z 1926 roku, postawiono budynek tymczasowy, który miał pełnić funkcje dworca autobusowego. -  Miał tutaj powstać podobny kompleks budynków, który mamy w tej chwili, którego zwieńczeniem miał być dworzec kolejowy – wyjaśnił. - Te nowe budynki dobitnie pokazały, gdzie jest centrum miasta. Nie mam wątpliwości, że ten teren, nie tylko sama Dekada, ale też obiekty przy ulicach Dworcowej i Chopina będą tętniły życiem. Życzę wszystkim dobrych wrażeń, spotkań, uśmiechów, dobrych zakupów, punktualnych pociągów i autobusów – powiedział Piotr Korytkowski.

Centrum mieści się w najszerszym, liczącym około 300 metrów, budynku w Koninie. Na dachu części handlowej, od strony poczty, znajduje się parking na 80 pojazdów. Wokół obiektu jest 160 miejsc postojowych. W centrum otwartych jest kilkanaście sklepów, w których pracę znalazło – jak podał prezes Walczak – około 200 osób. Szczególną częścią nowej inwestycji jest pomnik przyrody – dąb Zawiadowca, wokół którego w cieplejszych miesiącach zorganizowana ma zostać strefa wypoczynku.

Jak wyjaśnił wiceprezes PKP SA Krzysztof Gołubiewski – w aktualnej perspektywie PKP wybudowały lub wyremontowały w Polsce kilkadziesiąt dworców, ale koniński jest jednym z najnowszych i pierwszym połączonym z częścią komercyjną. - Ten nowy obiekt wpisze się w tkankę miejską i będzie miejscem spotkań mieszkańców, gdzie też państwo będziecie robić zakupy. To również pewna brama dla tych wszystkich, którzy przyjadą do Konina, bo to pierwszy obiekt, który ich ugości w Koninie – dodał Przemysław Babczyński, prezes spółki XCity. Dodajmy, że podróżnych w Koninie powita też specjalna zielona grafika umieszczona na budynku centrum od strony torów. – To opowieść o mieście, jego historii, teraźniejszości i przyszłości – wyjaśnił zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Można tam więc zobaczyć m.in. wiatraki, koparkę, Słup Koniński, budynek Muzeum Okręgowego, ratusz. Wieczorem widać podświetlony napis Konin. Tu płynie energia.

- Ja jestem dumny z tego miejsca! – podkreślił prezydent Korytkowski. W podziękowaniu za dobrą współpracę prezydent wręczył prezesowi Aleksandrowi Walczakowi grafikę przedstawiającą starą część Konina. – Serce Konina zawsze będzie biło na Starówce, ale centrum miasta jest teraz tu, przy ul. Dworcowej – podkreślił Piotr Korytkowski.

 

 

 

Wróć