Konin. Tu płynie energia > Nasza Starówka

Nasza Starówka

Przedsiębiorczość na Starówce

Przedsiębiorczość dawniej

Rzemiosło w Koninie.

Rzemiosło nierozerwalnie związane jest z dziejami Konina. Przez stulecia, obok handlu i rolnictwa, stanowiło główne zajęcie i podstawę bytu mieszkańców. Od stanu tej gałęzi gospodarki zależał w znacznym  stopniu potencjał gospodarczy miasta, a tym samym możliwość rozwoju i warunki życia mieszczan.

Na ziemiach polskich wyodrębnienie rzemiosła spośród zajęć nierolniczych nastąpiło w okresie rzymskim (I-IV w.). W tym samym czasie obserwujemy także rozwój osadnictwa w okolicach późniejszego Konina. Koncentrowało się ono w pasie wydm nadwarciańskich, po obu stronach pradoliny i w dolinie rzeki Powy.
Z tego okresu pochodzą ślady osadnictwa odkryte na terenie Osady, Kurowa, Rumina, Czyżewa i Szczepidła. Proces kształtowania konińskiego zespołu osadniczego doprowadził z czasem do powstania we wczesnym średniowieczu osady targowej, którą identyfikuje się z obszarem późniejszej wsi Stare Miasto. Czynnikiem warunkującym powstanie wczesnomiejskiej osady było niewątpliwie jej położenie na szlaku handlowym biegnącym z południa na północ i tuż przy przeprawie przez rzekę Wartę. Naturalny węzeł komunikacyjny stawał się z reguły nie tylko miejscem zatrzymania przejeżdżających kupców i podróżnych, ale również sprzyjał wykształceniu się stałego centrum lokalnej wymiany.

Osada targowa funkcjonująca na tzw. prawie polskim nie miała ani samorządu, ani odrębnych instytucji miejskich, choć pod względem wyglądu i planu różniła się już od wsi, a jej ludność nie będąc jeszcze mieszczaństwem różniła się od chłopów zajęciem i narastającą świadomością własnej odrębności. Przyczyną było odchodzenie ludności osady od uprawy roli, traktowanej jako podstawowe źródło utrzymania, a koncentrowanie się na wytwarzaniu różnego rodzaju przedmiotów, przeznaczonych nie tylko na użytek własny, a przede wszystkim na wymianę. Naturalną konsekwencją stała się z czasem specjalizacja poszczególnych osób i rodzin w produkcji określonych towarów, co zapewniało efektywność pracy i jakość wytwarzanych towarów. W ten sposób uruchomiony został proces wyodrębniania się coraz bardziej wyspecjalizowanych zawodów, których wykonywanie wymagało nabycia odpowiednich umiejętności.

W przedlokacyjnym Koninie, położonym kilka kilometrów od centrum późniejszego miasta, należy upatrywać nie tylko pierwowzoru miasta Konina, ale także zapewne kolebki konińskiego rzemiosła. Można przypuszczać, zważywszy na charakter osady i jej potencjalną rolę gospodarczą, iż działali w niej garncarze, kowale, szewcy, kołodzieje i być może przedstawiciele innych zawodów.

Przełomowym wydarzeniem dla konińskiej aglomeracji osadniczej stała się reforma miejska, czyli lokacja Konina na prawie magdeburskim. Dokonana przed 1293 r., najprawdopodobniej w 1283 r., łączyła w sobie trzy podstawowe elementy: recepcję nowego prawa, przebudowę struktury ekonomicznej miasta oraz przekształcenie jego układu przestrzennego. Reforma miejska, w połączeniu ze zniszczeniami dokonanymi w czasie najazdu krzyżackiego w 1331 r., ostatecznie przesądziła o przeniesieniu osadnictwa miejskiego na kępę warciańską, stanowiącą centrum współczesnej konińskiej Starówki. Tym sposobem lokalizacja pierwotnego Konina straciła na znaczeniu, by w 1359 r. wystąpić w dokumencie pod nazwą Stare Miasto, zepchniętą do rangi wsi.

Wspomniana przebudowa struktury ekonomicznej miasta oznaczała w praktyce, iż to właśnie zajęcia pozarolnicze stały się podstawą jego gospodarki. W miastach średniej wielkości, a do takich należał w późnym średniowieczu Konin w skali Wielkopolski, opierała się ona przede wszystkim na rzemiośle i handlu. Wytwory rzemiosła kierowane były z czasem do anonimowego odbiorcy za pośrednictwem sieci handlowej, której zasięg w danym ośrodku wyznaczał w znacznym stopniu rozmach miejskiego rzemiosła. Samo zaś rzemiosło ostatecznie porzuciło pierwotną formę rzemiosła domowego na rzecz działalności gospodarczej prowadzonej w niewielkich warsztatach przez ich właścicieli, posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe (mistrzostwo) oraz zazwyczaj kilku pomocników (czeladników i uczniów).

Niewiele wiemy o życiu gospodarczym Konina w pierwszych wiekach jego istnienia, gdyż zachowało się bardzo mało przekazów źródłowych dotyczących tejże problematyki, w tym także w odniesieniu do zagadnienia stanu i rozwoju rzemiosła. Jednakże późne średniowiecze charakteryzuje się rozwojem ekonomicznym środkowej Europy, którego skutkiem był wzrost znaczenia gospodarki towarowo-pieniężnej oraz proces pogłębiana się społecznego podziału pracy między miastem i wsią. W tej sytuacji można przypuszczać, iż w XIV i XV stuleciu nastąpił także wzrost produkcji rzemieślniczej w Koninie. Niestety brak jednoznacznych danych o liczbie działających warsztatów, jak też pełnej listy reprezentowanych zawodów. Fragmentaryczne przekazy źródłowe potwierdzają, iż w ówczesnym Koninie pracowali: piekarze, rzeźnicy, młynarze, krawcy, sukiennicy, czapnicy, szewcy, bednarze, murarze, strycharze, łaziebnicy i rybacy. Jest to lista zapewne niepełna i z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, iż w mieście tego okresu funkcjonowali ponadto tacy rzemieślnicy, jak: cieśle, kołodzieje, kowale, czy garncarze.

Zapewne także w późnym średniowieczu doszło do powstania w Koninie pierwszych cechów, aczkolwiek do końca XV w. brak zachowanych i znanych przywilejów cechowych, statutów, czy też innej dokumentacji. Jednakże trudno przypuszczać, aby potwierdzone źródłowo w następnych stuleciach – aczkolwiek niestety także wyrywkowo – cechy nie miały chociaż w części wcześniejszych korzeni.

Przeniesione w XIII w. z Niemiec, początkowo do takich miast jak: Poznań, Kraków, Toruń, Gdańsk, Wrocław, Legnica, były w określonej formule do końca XVIII w. formą organizacji rzemiosła, a zezwolenie na zorganizowanie cechu stanowiło zazwyczaj cześć prawa miejskiego. Cech był organizacją jednoczącą przymusowo rzemieślników jednej lub kilku pokrewnych specjalności i zapewniał swoim członkom wyłączne prawo produkcji w mieście i niekiedy także w określonym promieniu poza miastem. Każdy cech posiadał statut określający prawa i obowiązki członków, regulujący stosunki między mistrzami a czeladnikami i uczniami, a także szeroko rozumiane sprawy produkcji. Szczegółowe przepisy dotyczyły jakości i sposobu nabywania surowca, techniki produkcji, jakości i warunków zbytu gotowych produktów.

Pełnoprawnymi członkami cechu byli mistrzowie, posiadający obywatelstwo miejskie i własne warsztaty oraz zatrudniający czeladników i uczniów. Na czele cechu stali starsi wybierani na ogólnym zgromadzeniu cechowym. Cechy stały się istotną częścią porządku społeczno-prawnego w miastach i jako takie były z reguły kontrolowane przez radę miejską (zatwierdzającą statuty, wybory starszych itp.). W rzeczywistości bowiem rola cechów wykraczała poza kwestie związane wyłącznie z procesem produkcji i zbytu oraz systemem szkolenia fachowców w danym zawodzie. Cechy odgrywały ważną rolę w szeroko rozumianym życiu społecznym, towarzyskim, religijnym, a także w kwestiach związanych z obronnością miasta.

W ramach cechów regulowano także wielkość produkcji i starano się ograniczać wewnętrzną konkurencję, co w połączeniu z narastającym od końca XV w. procesem zamykania dostępu do cechów prowadziło do skostnienia przepisów i struktury cechowej. Konsekwencja takiego stanu rzeczy stał się rozwój rzemiosła pozacechowego, a walka cechów z partaczami, czyli rzemieślnikami nie należącymi co cechu, nie dawała na ogół (szczególnie w XVII-XVIII stuleciu) rezultatów.

Dawne cechy, wraz z pierwotnym prawem cechowym, wpisane były w feudalny system społeczno-gospodarczy i realia społeczeństwa stanowego. Wraz z erozją systemu feudalnego postępował także nieuchronny proces rozkładu tradycyjnego systemu cechowego.

W odniesieniu do Konina skąpe niestety przekazy źródłowe dokumentują istnienie w XVI i pierwszej połowie XVII w. kilku cechów. Zachowały się statuty cechu garncarzy (z lat: 1589, 1611, 1666), krawców z roku 1594, mielcarzy (z lat: 1607, 1613, 1621, 1722), rzeźników (z lat: 1595, 1621, 1622), sukienników z roku 1598, szewców (z lat: 1576, 1589, 1627). Zatwierdzali je tacy królowie, jak: Zygmunt III, Jan Kazimierz , August II.

Wiadomo także, iż cech rybaków otrzymał statut od króla Zygmunta Starego w 1595 r., natomiast cech szewców na podstawie przywileju Stefana Batorego z 1576 r. uzyskał statut wzorowany na cechu kaliskim. Ten ostatni cech odgrywał zapewne w mieście znaczna rolę, o czym świadczy wzmianka o istnieniu w Koninie stałych ław szewskich.

W 1580 r. było w Koninie 79 rzemieślników. Ogólna liczba wszystkich rzemieślników, jak też lista i liczebność przedstawicieli danego zawodu, czy też branży, ulegała ciągłej fluktuacji. Powodem były m.in. burzliwe dzieje miasta i regionu, który wielokrotnie nawiedzały klęski elementarne, a to z kolei przekładało się na stan koniunktury gospodarczej. Ilustrują to znane dane dotyczące najliczniej reprezentowanej w mieście profesji, jaką byli tradycyjnie szewcy. W 1559 r. było w mieście 21 warsztatów szewskich, w 1569 r. – 16, w 1580 r.-22, w 1613 r.-13. Podobnie rzecz się przedstawia z takimi popularnymi zawodami jak rzeźnicy i piekarze. Pierwszych odnotowano w 1559 r. 8, w 1569 r.-7, w 1579 r.-8, w 1580 r. 8, w 1616 r.-14. Natomiast piekarzy było w 1559 r. 14, w 1569 r. –15, w 1580 r.-10, w 1616 r. –9.

Rozwój Konina został zahamowany w XVII stuleciu. Przyczyniła się do tego trzyletnia epidemia, która wybuchła w 1628 r. i zdziesiątkowała ludność miasta. Ponadto zaczęły się uwidaczniać ujemne skutki gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej i antymieszczańskiej polityki szlachty. Dalsze pasmo nieszczęść przyniosły lata potopu szwedzki. W 1656 r. Konin został prawie doszczętnie spalony w trakcie walk z wojskami szwedzkimi, a dalszymi skutkami straszliwej wojny były kolejne nawroty „morowego powietrza” i klęska głodu. Liczba ludności miasta spadła w 1662 r. do zaledwie około dwustu mieszkańców.

Po tych zniszczeniach rozpoczął się ponad stuletni okres regresu gospodarczego miasta, które z wielkim trudem i niezwykle powoli podnosiło się z upadku. Tym bardziej, iż zanim zdążono zlikwidować skutki poprzednich zniszczeń, miasto dotknęła kolejna wojna. W 1707 r. dalszemu zniszczeniu uległ koniński zamek i część z takim trudem odbudowanego miasta.

Upadek gospodarczy miasta oznaczał także rzecz jasna długotrwały kryzys konińskiego rzemiosła. Liczba rzemieślników zmalała do tego stopnia, że część cechów uległa praktycznej likwidacji, tak jak to się stało z cechem rzeźników jeszcze przed 1661 r. Dopiero w dobie oświecenia miasto zaczęło podnosić się z gospodarczej zapaści, a rzemiosło stało się podstawowym źródłem utrzymania jego mieszkańców. W połowie XVIII w. w mieście istniało 5 korporacji zawodowych: szewców, krawców, cechu wspólnego, garncarzy i słodowników, których starsi reprezentowali rzemieślników we władzach miejskich. Starano się ponownie uporządkować sprawy cechowe przyjmując nowe statuty i zabiegając o ich zatwierdzenie przez monarchę. Jeszcze w 1722 r. statut cechu mielcarzy zatwierdził król August II. W 1762 r. występują w Koninie cechmistrze: piwowarów, krawców, cechu pospolitego, garncarskiego, a w 1781 r. cechu szewskiego.

autor: Piotr Rybczyński

Przedsiębiorczość teraz

Gastronomia na Starówce i noclegi:

Lokale gastronomiczne na Starówce:

Cafe i bistro „Kawka, karafka”                  

Zofii Urbanowskiej 12, 62-500 Konin

Telefon:  668 612 030

www.facebook.com/kawkakarafka

Oferta: Różnorodna oferta pysznych kaw i oryginalnych słodkości, deserów i ciast.  Lokal znajduje się przy Bulwarze Nadwarciańskim z pięknym widokiem na rzekę Wartę, w którym można skorzystać  z bezpłatnego Wi-Fi, a latem z przytulnego ogródka na tarasie.

 Restauracja „Rogatka”

Wojska Polskiego 6, 62-500 Konin

Telefon: 63 246 57 90; 882 183 810

e-mail: kontakt.rogatka@gmail.com

https://www.restauracjarogatka.com/

Oferta: Stylowa restauracja z bufetem i szeroką gamą tradycyjnych potraw. Różnorodna kuchnia z wyborem dań i napojów. Klimatyzowane wnętrza. Bezpłatna sieć Wi-Fi, aby można było wygodnie korzystać z Internetu. Kącik dla dzieci. Taras z widokiem na Bulwar Nadwarciański i rzekę Wartę. Osobna strefa dla palaczy.

BURGER PUB KONRAD TOMASZEWSKI „Trzy Strefy”

Plac Wolności 13, 62-500 Konin

Telefon: 739 266 969

https://pl-pl.facebook.com/TrzyStrefy/

Oferta: Głównym punktem menu są burgery, które są udoskonalane przez cały czas. Oprócz tradycyjnych bułek z wołowiną można z zjeść „Burgera Miesiąca”, ale także pograć w planszówki, wziąć udział w quizach i poczuć dreszcz adrenaliny w konkursowej rywalizacji.

RESTAURACJA „Borówka”

3 Maja 35, 62-500 Konin

Telefon: 660 997 373

e-mail: restauracjaborowka@gmail.com

http://bar.restauracjaborowka.pl/

Oferta: Podaje się tu smaczne, tradycyjne dania kuchni polskiej, jak aromatyczne zupy, ryby, placki i tradycyjne potrawy z mięsa. To miejsce spotkań uroczystych i tych bardziej kameralnych. Restauracja honoruje Konińską Kartę Rodziny 3+.

 „Beza Krówka”

przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury i 3 Maja, 62-500 Konin

e-mail: beza.krowka@onet.pl

www.beza-krowka.pl

Oferta: Goście mogą zjeść pyszne lody rzemieślnicze, wytworzone z naturalnych składników, posiadające unikatowe smaki. Lody można zjeść w strefie relaksu, położonej obok lokalu.

DOMOWE WYPIEKI

3 Maja 40, 62-500 Konin

Telefon: 886 888 933

https://www.facebook.com/DomowewypiekiKonin/

Oferta: W tym miejscu można spróbować tradycyjnych pączków i ciast, wypiekanych według domowej receptury. Zapewniony jest duży wybór pączkowych specjałów, zarówno o tradycyjnych smakach, owocowych, jak i  bardziej wyszukanych np. lodowe pączki, cieszące się latem dużym wzięciem. Oferta jest stale wzbogacana o nowe inspiracje smakowe.

Restauracja „Pysznie i domowo”

Szarych Szeregów 4, 62-500 Konin

Telefon: 603 309 606, 695 770 375

https://www.pysznieidomowo.konin.pl/

https://pl-pl.facebook.com/jadlodajniapysznieidomowo

Oferta: Można tu zjeść smaczny i niedrogi obiad. Lokal oferuje polską kuchnię z tradycyjnymi daniami. Domowe menu przeplatane jest daniem bardziej wykwintnym.

MOJE INDIE

Plac Wolności 11, 62-500 Konin

Telefon: 533 598 289

https://www.facebook.com/pages/category/Restaurant/MojeIndie-164521558612106/

Oferta: Lokal oferuje indyjskie jedzenie, specjalizuje się w najbardziej znanych indyjskich daniach, które robione są zawsze ze świeżych produktów, np. ławne Makhani, Chana Masala czy Koffa. W menu są również zupy, biryani, jagnięcina, krewetki, ryby i inne potrawy kuchni indyjskiej.

YUUKI SUSHI

Zofii Urbanowskiej 4, 62-500 Konin

Telefon: 535 333 545

e-mail: yuukisushikonin@gmail.com

www.yuukisushi.pl

https://pl-pl.facebook.com/yuukisushi/

Oferta: Lokal oferuje japońskie jedzenie, specjalizuje się w sushi, które zrobione jest tylko i wyłącznie ze świeżych ryb. W menu są również zupy, sałatki, desery i inne potrawy kuchni japońskiej. Miejsce i panująca tu atmosfera oraz podane potrawy przyciągają gości jak magnez.

„Good Snack”– Sklepy z kanapkami

Wiosny Ludów 3, 62-500 Konin

Telefon: 602 328 423

https://www.facebook.com/goodsnackkonin/

Oferta: Kanapki doskonałe nie tylko na drugie śniadanie, ale również na lunch. Smakują jak domowe, są zawsze świeże, bo robione na miejscu. To klient decyduje jak ma wyglądać jego kanapka. Dodatki są dostosowane do preferencji klientów, a codziennie niespodzianką jest specjał dnia.

Bar „Sajgon“

3 Maja 35, 62-500 Konin

Telefon: 63 212 13 88

Oferta: W menu jest kuchnia chińska i wietnamska. Dania przygotowywane są ze świeżych produktów, a porcje mają odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. Można tu wybrać porcje dostosowane do indywidualnego apetytu.

KEBAP Instanbul

3 Maja 54, 62-500 Konin

Telefon: 63 244 40 35

https://www.facebook.com/KebapIstanbul.konin/

Oferta: To przede wszystkim kuchnia turecka. W menu są m.in. burgery i zapiekanki w różnych odsłonach, rodzajach, rollo i doner kebab.

Bar „CHATKA’

Adama Mickiewicza 17, 62-500 Konin

Telefon: 63 245 12 09

https://pl-pl.facebook.com/BarChatkaJS/

Oferta: Tutaj można zjeść smaczny i niedrogi obiad oraz poczuć się jak w domu. Tradycyjna kuchnia polska serwowana w przytulnym kameralnym lokalu.

Kawiarnia „Parkowa”

Mickiewicza 23, 62-500 Konin (przy Parku miejskim im. Fryderyka Chopina)

Telefon: 728 521 000

e-mail: parkowa.konin@gmail.com

www.facebook.com/parkowakonin

Oferta: Stylowa kawiarnia w pobliżu parku, w której można napić się dobrej kawy, zjeść pyszne ciasto, gofry czy lody rzemieślnicze. Serwowane są również świeże i kolorowe kanapki z różnymi dodatkami.

Bistro „Royal”

Wiosny Ludów 13A, 62-500 Konin

Telefon: 63 242 88 55

Oferta: W okresie wiosenno-letnim podawane są pyszne lody kręcone o różnych smakach. Można także zjeść na ciepło zapiekankę, hot-doga z rozmaitymi dodatkami i zamówić coś do picia.

Naleśnikarnia Przystań

Wojska Polskiego 3, 62-500 Konin

Telefon: 63 240 60 65

e-mail: biuro@nalesnikarnia.konin.plhttps://nalesnikarnia.konin.pl/

https://www.facebook.com/nalesnikarnia.konin/

Oferta: Tu możesz zjeść naleśniki o różnych smakach, są naleśniki na słodko, wytrawne. W menu są również inne dania jak pierogi, makarony, lasagne oraz świeżo wyciskane soki.

Restauracja „Tutii Santii”

Wojska Polskiego 3, 62-500 Konin

Telefon: 531 04 05 06

https://tuttisanti.pl/restauracje

https://pl-pl.facebook.com/TuttiSantiPolska/about/

Oferta: Tu można znaleźć prawdziwy włoski smak. Dania oparte są na oryginalnej włoskiej recepturze. Do produkcji dań używane są regionalne i oryginalne składniki. Pizza wypiekana jest w oryginalnych włoskich piecach Valoriani.  Restauracja znajduje się przy Bulwarze Nadwarciańskim, z pięknym widokiem na rzekę Wartę.

„DeNada Tapas” Bar

Zofii Urbanowskiej 6, 62-500 Konin

Telefon: 537 022 003

e-mail: denada.tapasbar@gmail.com

www.denadatapasbar.eatbu.com

Oferta: Bar oferuje różnorodne menu. Można tu zjeść dania jak z hiszpańskiej kuchni, które uwodzą oryginalnymi potrawami. Jest to nowoczesny bar z muzyką i bajecznymi drinkami.

BIS – Punkt Gastronomiczny

Żwirki i Wigury, 62-500 Konin,

Telefon: (63) 242-99-80

Oferta: Punkt Gastronomiczny, w którym można szybko zjeść coś na ciepło, np. kurczaka z rożna, zapiekankę, kebab, rollo lub napić się gorącej czekolady, kawy, cappuccino i innych napojów. Potrawy są przygotowywane szybko i smacznie.

Dream Cakes – Torty Torciki i Babeczki

  1. Dąbrowskiego 9A, 62-500 Konin

Telefon: 692 926 000

https://pl-pl.facebook.com/tortybabeczki/

Oferta: Wytwórnia tortów artystycznych na różne okazje i uroczystości. Tutaj można zamówić oryginalny i pyszny tort na wyjątkową okazję, dla dzieci i dla dorosłych. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od potrzeby, inwencji twórczej i pomysłu.

Restauracja „Kresowianka”

Kolska 55a, 62-500 Konin

Telefon: 63 244 52 45

e-mail: konin@kresowianka.pl

https://www.kresowianka.pl/

Kresowianka to restauracja, w której dania przygotowane są według tradycyjnych receptur litewskich oraz tradycyjnej polskiej kuchni. Niezwykły wystrój w scenerii minionych wieków skłania gości do wyciszenia i zadumy. W menu znajdują się tradycyjne dania mięsne, zupy, pierogi, ryby, desery oraz chleb na naturalnym zakwasie wypiekany w piecu opalanym drewnem. Pomieszczenia restauracji są klimatyzowane.

Pepe Nero Cafe & Restaurant

Plac Wolności 7; 62-500 Konin

Telefon: 571 901 610

e-mail: biuro@pepenero.konin.pl

https://pepenero.konin.pl/

https://www.facebook.com/pages/category/Restaurant/PEPE-NERO-102029471447815/

Restauracja Pepe Nero stwarza możliwości poznania smaków kuchni śródziemnomorskiej, a w szczególności z dominującymi potrawami włoskimi. W menu znajdują się  sałatki, zupy, pizza, makarony oraz stek, filet z łososia. Pomieszczenia restauracji są klimatyczne. Charakterystycznym akcentem wystroju jest stale powiększająca się kolekcja gitar pomalowanych przez lokalnych plastyków i artystów, dzięki czemu restauracja staję się lokalną atrakcją turystyczną.

4ema Kabab Cafe Bar

Gwoździarska 1; 62-500 Konin

Telefon: 789 299 745

https://www.facebook.com/4emaKebabCafeBar/about/

Oferta: Lokal gastronomiczny, w którym można zjeść, np. kurczaki z rożna, tortille, hamburgery, hot-dogi, zapiekanki, kebab, frytki lub napić się nie tylko napojów orzeźwiających. Potrawy są przygotowywane szybko i smacznie.

Noclegi na konińskiej Starówce:

Blues Hostel

3 Maja 1-3, 62-500 Konin

Telefon: 511 177  499, 516 015 370

e-mail: blueshostel@gmail.com

www.blueshostel.pl

Noclegi – Starówka Noclegi Pensjonat

plac Wolności 11, 62-500 Konin

Telefon: 603 063 854, 609 491 600

https://noclegi-starowka.pl/

Zajazd Grodzki

plac Wolności 7, 62-500 Konin

Telefon: 606 427 755,

e-mail: grodzki.zajazd@gmail.com

www.zajazdgrodzki.pl

Hotel Ogonowski

Kolska 55, 62-500 Konin

Telefon: 63 244 52 45, 63 244 55 20

e-mail: recepcja@ogonowski.com.pl

www.ogonowski.com.pl

 Hotel Kresowianka

Kolska 55, 62-500 Konin

telefon: 63 244 52 45

e-mail: konin@kresowianka.pl

www.kresowianka.pl