Konin. Tu płynie energia > Rezultaty projektu

Podwórko – nasza wspólna przestrzeń

Zadanie pn. Zagospodarowanie wraz z mieszkańcami 2 podwórek znajdujących się na obszarze rewitalizacji “Starówka” realizowane było wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Spółdzielni Socjalnych, wybranym w ramach otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji zadania publicznego. Termin realizacji zadania: 23 lipca 2018r. – 17 maja 2019r.

Celem realizacji zadania publicznego „Podwórko – nasza wspólna przestrzeń” było wzmocnienie więzi lokalnych. Dzięki temu zadaniu wzrosło poczucie przynależności do wspólnoty, podjęcie działań na rzecz poprawy jakości i atrakcyjności wspólnych przestrzeni. W ramach realizacji zadania publicznego „Podwórko – nasza wspólna przestrzeń” wykonano następujące działania:

  • opracowanie i wydruk katalogu „Podwórkowe inspiracje”
  • organizacja i przeprowadzenie otwartego spotkania „Konin od podwórka” w formie kawiarni obywatelskiej
  • wizyty na podwórkach i przejście animatora „od drzwi do drzwi”
  • organizacja i przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami podwórek zlokalizowanych na obszarze rewitalizacji „Starówka”
  • organizacja cyklu spotkań warsztatowych dla mieszkańców podwórek objętych projektem
  • przygotowanie wizualizacji 3D dla dwóch wybranych podwórek
  • wdrażanie wybranych koncepcji zagospodarowania podwórek przy aktywnym zaangażowaniu mieszkańców
  • opracowanie regulaminów/planów/harmonogramów korzystania z zagospodarowanych wspólnie przestrzenni dla 2 podwórek
  • spotkanie podsumowujące realizacje zadania pn. „Podwórko – nasza wspólna przestrzeń”
  • opracowanie reportażu filmowego z realizacji zadania
  • opracowanie i publikacja raportu pn. „Podwórko – nasza wspólna przestrzeń” z przebiegu realizacji zadania wraz z rekomendacjami dla Miasta Konina i lokalnych NGO

Zapraszamy do zapoznania się z raportem oraz filmem z przebiegu realizacji zadania pn. “Podwórko – nasza wspólna przestrzeń”.

Zestaw narzędzi ożywienia gospodarczego obszaru rewitalizacji “Starówka” – pilotaż

Zestaw narzędzi to kompletny, dopasowany do potrzeb obszaru rewitalizacji w Koninie zestaw dokumentów, który jest rezultatem analiz i działań doradczych przeprowadzonych w następujących trzech etapach:

  1. Potencjał lokalowy Miasta Konina w kontekście aktywizacji społeczno-gospodarczej obszaru rewitalizacji „Starówka”, który składa się z :
  1. Oferta inwestycyjna i system zachęt inwestycyjnych dla obszaru rewitalizacji „Starówka” obejmuje in. analizę prawną i finansową dostępnych, oczekiwanych i możliwych do wprowadzenia zachęt inwestycyjnych dla obszaru rewitalizacji „Starówka” w oparciu o aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy prawa; katalog dostępnych do wprowadzenia na obszarze rewitalizacji „Starówka” zachęt inwestycyjnych dedykowanych dla przedsiębiorców oraz właścicieli prywatnych nieruchomości nie będących przedsiębiorcami, zestaw możliwych do wprowadzenia na obszarze rewitalizacji „Starówka” zachęt inwestycyjnych, analizę skutków finansowych dla budżetu Miasta wprowadzenia takich zachęt w zestawieniu z wynikami analizy skutków społeczno-ekonomicznych nowych regulacji dla obszaru rewitalizacji. Natomiast oferta inwestycyjna zawiera informacje o komunalnych nieruchomościach, w tym aktualnie dostępnych lokalach użytkowych i innych nieruchomościach oraz zachętach inwestycyjnych dla właścicieli nieruchomości i inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej na obszarze rewitalizacji „Starówka”.
  1. Jak powstał„Zestaw narzędzi ożywienia gospodarczego obszaru rewitalizacji „Starówka” w Koninie – pilotaż”? obejmuje raport z przeprowadzonych prac w trakcie realizacji projektu pt. „Zestaw narzędzi ożywienia gospodarczego obszaru rewitalizacji „Starówka” w Koninie – pilotaż”.

Zachęty inwestycyjne

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dot. budynków – elewacje

Rada Miasta Konina przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dotyczących budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji (Uchwała nr 222 Rady Miasta Konina z dnia 30 października 2019 roku).

Założeniem stojącym za wprowadzeniem przedmiotowej zachęty inwestycyjnej jest polepszenie  stanu jakościowego i wizualnego budynków, zwiększając walory estetyczne przestrzeni publicznej ulic tworzących obszar rewitalizacji „Starówka”.

Uchwała nr 222 Rady Miasta Konina z dnia 30 października 2019 roku w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dotyczących budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji.

uchwala-nr-222-z-dnia-30.10.2019r.-1.pdf

uchwala_nr_222-z-dnia-30.10.2019r.-uzasadnienie.pdf

Wniosek w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości dotyczących budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji, położonych na obszarze rewitalizacji „Starówka” w Koninie 

Zgłoszenie zakończenia remontu elewacji w celu korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dotyczących budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji położonych na obszarze rewitalizacji „Starówka” w Koninie

Oświadczenie – Załącznik nr 3 do Uchwały Nr 222 Rady Miasta Konina z dnia 30 października 2019 roku

Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis

Formularz-informacji-przedstawionych-przy-ubieganiu-się-o-pomoc-de-minimis.pdf

Oświadczenie o otrzymanej wielkości pomocy de minimis

Oświadczenie o nieotrzymanej wielkości pomocy de minimis

Oświadczenie o otrzymanej wielkości pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie

Oświadczenie o nieotrzymanej wielkości pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie

Postanowienia uchwały wpisują się bezpośrednio w założenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Konina na lata 2016-2023, realizując kierunki działań określone w ramach celów strategicznych. Przygotowana propozycja zachęt inwestycyjnych przyczyni się do realnej odnowy konińskiej Starówki, tworząc impuls dla jej dalszego rozwoju.