Konin. Tu płynie energia > Będziemy szczepić tak długo, jak długo będą chętni

Będziemy szczepić tak długo, jak długo będą chętni

* O akcji szczepień i zadaniach samorządu w czasie pandemii w rozmowie z Pawłem Figurskim – kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie

Czy zainteresowanie szczepieniami w naszym mieście jest duże? Jak Konin wypada na tle innych gmin?

Ponad 62% procent mieszkańców skorzystało z Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Do tego dochodzą osoby, które korzystają z możliwości doszczepienia się dawką przypominającą. Trzy punkty szczepień zorganizowane przez Urząd Miejski w Koninie (obecnie dwa Punkty Szczepień Powszechnych i jeden mobilny punkt szczepień) są obsługiwane przez dwa podmioty medyczne: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz ZOZiMP Med-Alko sp. z o.o. Z możliwości szczepień w tych punktach mogą korzystać wszystkie osoby z kraju oraz z zagranicy. Mieliśmy już osoby z Egiptu, Austrii, Niemiec, Szwajcarii oraz Ukrainy. Obecnie zajmujemy 39. miejsce w województwie. Biorąc pod uwagę duże miasta, wyprzedza nas np. Poznań i nieznacznie Piła.

Jaką rolę odegrały miejskie punkty szczepień?

Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) idealnie uzupełniły ofertę szczepień w mieście. Z możliwości zaszczepienia się w PSP skorzystało około 28 tysięcy osób.

Kto może zaszczepić się w mobilnym punkcie szczepień, który działa w niedziele na konińskiej giełdzie?

W mobilnym punkcie szczepień zaszczepić się może każda osoba powyżej 16. roku życia. Osoby między 16. a 18. rokiem życia - tylko w obecności opiekuna prawnego. Poza tym nie ma żadnych - poza zdrowotnymi - przeciwwskazań do skorzystania z możliwości zaszczepienia się szczepionkami Johnson&Johnson oraz Pfizer.

Czy znoszenie obostrzeń oznacza koniec akcji szczepień?    

Nie, ale mobilny punkt szczepień na stadionie przy ul. Podwale nie będzie już czynny w każdą niedzielę, tak jak to było w ostatnich miesiącach. Pozostałe nasze punkty szczepień pracują bez zmian.

Jakie zadania w związku z pandemią zostały nałożone na samorząd?

Przede wszystkim samorządy stał się punktami dystrybucyjnymi środków ochronnych. Tych, które same posiadały lub zakupiły oraz tych przekazywanych przez administrację rządową. Poza tym na polecenie wojewody stworzono Punkty Szczepień Powszechnych. W Koninie były to trzy takie miejsca, obecnie działają dwa, ponieważ jeden zmienił formułę i pełni funkcję punktu mobilnego.

Choć zgodnie z wytycznymi PSP powinny działać do sierpnia 2021 r., to decyzją prezydenta w Koninie mają pracować tak długo, jak długo będą osoby chętne się zaszczepić. Pandemia to też wszelkie działania podejmowane na rzecz poprawy i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i osobom przebywającym na terenie Konina. Przeprowadzaliśmy np. dezynfekcje przestrzeni publicznych w placówkach oświatowych i urzędach, udzielaliśmy wsparcia jednostkom medycznym oraz służbom inspekcji i straży. 

Wróć