Konin. Tu płynie energia > Budujemy nowoczesny dom dla seniorów

Budujemy nowoczesny dom dla seniorów

Link do artykułu - Budujemy nowoczesny dom dla seniorów

32 mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów powstają na osiedlu Przydziałki przy ul. Magnetytowej w Koninie. Buduje je konińska spółka Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (MTBS). Dzisiaj (16 maja) inwestor, prezydent Konina Piotr Korytkowski, wykonawca, projektant, przedstawiciele radnych wmurowali kamień węgielny w fundament budynku.

- Dom Seniora nie będzie placówką opiekuńczą. To ma być nowoczesny budynek z rozwiązaniami, które umożliwią stworzenie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni życiowej dla osób starszych chcących mieszkać samodzielnie i realizować swoje pasje w obrębie nieruchomości - wyjaśnia MTBS. Obiekt nie będzie miał barier architektonicznych, a dostęp do wyższych kondygnacji zapewniają dwie windy przystosowane do obsługi przez osoby z niesprawnościami. Będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie, podświetlenie elewacji oraz monitoring wizyjny. W mieszkaniach zostaną zamontowane przyciski ratujące życie.

Teren obok budynku zostanie częściowo ogrodzony. Powstaną tam obiekty małej architektury, wyrosną drzewa i krzewy, będą wydzielone trawniki, alejki spacerowe. Będzie siłownia zewnętrzna, wiata rowerowa, wiata grillowa, altana, dwa podziemne i jeden naziemny zbiornik do retencjonowania wody deszczowej. Poza wygrodzeniem znajdzie się parking zewnętrzny (wjazd chroniony szlabanem), podziemne zbiorniki do czasowego gromadzenia odpadów stałych, elementy małej architektury, zieleń oraz podziemny zbiornik przeciwpożarowy.

- Bardzo się cieszę, że to, co było zaplanowane w tej kadencji zaczyna się dziać. Ta inwestycja łączy dwie ważne polityki miejskie: senioralną i związaną z rozwojem mieszkalnictwa. To zupełnie nowy standard. Coś, co będzie wizytówką naszego miasta – podkreślił prezydent Piotr Korytkowski.

Koszt inwestycji wynosi około 20 milionów złotych. Źródłem finansowania przedsięwzięcia jest Fundusz Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilany środkami budżetu państwa, w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Planowane zakończenie prac – sierpień 2023 roku. – Cieszy nas, że możemy uczestniczyć w tak innowacyjnym przedsięwzięciu. Tego typu obiekty już na terenie Europy powstawały wcześniej, teraz u nas. Cieszymy się, że możemy czerpać z tej europejskiej tradycji i zapewnić odpowiedniej jakości usługę – zadeklarował Artur Stanisław Pluta, dyrektor zarządzający firmy Democo- Poland sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego, która jest wykonawcą inwestycji.

Nadzór inwestorski pełni Zakład Budownictwa Ogólnego „ANIMAR” Andrzej Kołodziejski (Konin), a autorem projektu jest Remigiusz Rogoziński -  Pracownia APA Forma w Koninie.

 

 

 

 

Wróć