Konin. Tu płynie energia > Chopinowskie Interpretacje Młodych po raz siedemnasty

Chopinowskie Interpretacje Młodych po raz siedemnasty

Link do artykułu - Chopinowskie Interpretacje Młodych po raz siedemnasty

Sześcioro młodych pianistów (w wieku od 13 do 24 lat) wystartowało w tegorocznej, siedemnastej już, edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Jego organizatorem było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie koło Konina.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, przez dwa dni aulę PSM I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego, Pałac Bronikowskich w Żychlinie oraz DK Oskard wypełniała muzyka Fryderyka Chopina. I to w najlepszym wydaniu. W piątek przed jurorami – prof. Joanna Domańska, przewodnicząca jury, Akademia Muzyczna Katowice oraz prof. Maciej Pabich, Akademia Muzyczna w Poznaniu i Andrzej Wójciński, PSM Konin, dyrektor artystyczny Festiwalu, który wymyślił przed laty – wysłuchało czworga pianistów.

Przesłuchania rozpoczął Maciej Smoląg ze Słubic, choć uczy się w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza. Po nim za fortepianem zasiadł 15-latek z Rzeszowa, uczący się w Krakowie pod okiem prof. Olgi Łazarskiej – Eryk Koszela. Jako trzeci wystąpił najstarszy pianista tej edycji Festiwalu, uczestnik tegorocznego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w którym doszedł do II etapu, od niemal urodzenia mieszkający i studiujący w Bydgoszczy, u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, Viet Trung Nguyen. Piątkowy wieczór zakończył występ Martyny Włodarczyk. Pianistka mieszka i studiuje w Krakowie, w klasie dr hab. Mileny Kędry. By tradycji stało się zadość tego dnia wieczorem uczestnicy Festiwalu, jurorzy, jego organizatorzy oraz rodzice i opiekunowie młodych pianistów odwiedzili Pałac Bronikowskich w Żychlinie. Tu, w sali balowej, odbył się mini koncert „Chopin w blasku świec…”, z którego powstała etiuda filmowa. Były też oczywiście słynne żychlińskie pączki.

Na zakończenie u stóp pomnika-ławeczki młodziutkiego Fryderyka Chopina, który gościł przed laty w Żychlinie, złożono kwiaty. Sobota, drugi dzień Festiwalu, rozpoczęła się znakomitym wykładem prof. Macieja Pabicha „Polonezy polskie”. Profesor ilustrował go muzyką we własnym wykonaniu. Spotkanie z profesorem publiczność nagrodziła rzęsistymi brawami, podkreślając olbrzymią wiedzę Macieja Pabicha, jego erudycję i swadę w przekazywaniu wiedzy.

Wczesnym popołudniem przed jurorami zaprezentowały się dwie pianistki. Najpierw za fortepianem usiadła Gabriela Stanisz z Krakowa, studentka AM w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały. Przesłuchania festiwalowe zakończyła 13-letnia Joanna Maria Jasnowska z Warszawy, która uczy się w klasie dr hab. Anny Stempin-Jasnowskiej, prof. AMFN. Zaraz po zakończeniu części konkursowej widać było spore zakłopotanie jurorów. – Naprawdę mamy co robić – wyznał z troską Andrzej Wójciński, gdy jurorzy udawali się na końcowe obrady.

 

Wróć