Konin. Tu płynie energia > Ciepło z konińskiej geotermii coraz bliżej

Ciepło z konińskiej geotermii coraz bliżej

Link do artykułu -  Ciepło z konińskiej geotermii coraz bliżej

Do końca lipca 2023 roku zakończy się budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie – zapowiedziała spółka MPEC – Konin. Będzie to trzecie, po Elektrowni Konin i MZGOK sp. z o.o., niezależne źródło pozyskiwania energii cieplnej w mieście. Co istotne – trzecie bazujące na odnawialnych źródłach energii. - Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w kraju dostarczających ciepło dla mieszkańców niemal wyłącznie z ekologicznych źródeł energii, czyli póki co z biomasy i odpadów, a niedługo dojdzie do tego jeszcze nasze źródło geotermalne – wyjaśnia prezes zarządu MPEC – Konin Sławomir Lorek.

Instalacja powstaje na konińskiej wyspie Pociejewo. Do gorących źródeł o rekordowej temperaturze 97,5 st. Celsjusza dokopano się tam osiem lat temu na głębokości 2.600 m. W 2020 roku Konin otrzymał dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich, a budowa ruszyła w 2021 roku. Inwestycja, której zakończenie planowane było pierwotnie na koniec 2022 roku, po przejściowych problemach z ciągiem dostaw, nagłej i nieprzewidzianej awarii wiertniczej w otworze Konin GT-3, sfinalizowana zostanie do końca lipca tego roku. Na sierpień i wrzesień zapowiadany jest rozruch zakładu, po czym ciepło z geotermii popłynie do miejskiego systemu ciepłowniczego. Moc zainstalowana ciepłowni wynosić będzie 8,1 MWt, a planowana roczna produkcja energii cieplnej blisko 159 tys. GJ. To oznacza, że dzięki ukrytym głęboko w ziemi pokładom gorących źródeł wody, zimą geotermia wyprodukuje ponad 10% potrzebnego ciepła dla miasta, latem natomiast wspierać będzie system podgrzewania wody w Koninie.

- Obecnie z placu budowy zniknęła tzw. mała wiertnia, której zadaniem było sprawdzenie i czyszczenie otworu GT-1, do którego nie zaglądano od blisko 8 lat. Cały proces zakończył się powodzeniem, a więc do wykonania pozostała finalna część odwiertu GT-3 i symboliczne połączenie otworów w układzie technologicznym – informuje prezes Sławomir Lorek.

Obecnie porządkowany jest teren wokół obiektu, trwa też zakładanie kostki brukowej. W planach są także – tereny zielone, ogrodzenia, drogi i place. W samym obiekcie trwają z kolei prace instalacyjne.

Koszt budowy ciepłowni przekracza 66,4 miliona zł, z czego dofinansowanie pozyskane z funduszy europejskich wynosi ponad 26,3 miliona zł.

Wróć