To było prawdziwe święto teatru! Zagraniczne i polskie grupy teatralne wystąpiły w Koninie podczas IV Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”. Mogliśmy je podziwiać w otwartych miejskich przestrzeniach: np. na parkingach czy na dziedzińcu wyremontowanego Domu Zemełki. Spektakle obejrzały setki widzów w różnym wieku.
W ciągu czterech dni (11 - 14 lipca) miało się odbyć 11 spektakli, dwa zostały jednak odwołane ze względu na ulewny deszcz. Festiwal rozpoczął się lipca w Gosławicach, gdzie ze spektaklem „Mały bar” („Le petit bar”) wystąpił Jay Che Jia Jun z Singapuru. Potem ten sam pokaz koninianie mieli okazję zobaczyć na Bulwarze Nadwarciańskim. Był to pokaz cyrkowy, podczas którego artysta wykorzystuje sztukę równowagi oraz przedmioty, które zwykle można znaleźć w barze.
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spektakularne widowisko „Sky Explorer”. Między dwoma budynkami urzędu – przy rynku i przy ul. Wojska Polskiego, które odgradza od siebie rzeka Warta, artyści rozciągnęli linę będącą sceną całego spektaklu. Pokaz wzbudził wśród publiczności wielkie emocje.
12 lipca przy Szkole Podstawowej nr 11 w Łężynie grupa Suprise Effect z Francji połączyła świat w pełnym humoru, akrobacji i tańca break dance widowisku „We connect the world 2.0”. Ze względu na deszcz nie było zapowiadanej powtórki na Chorzniu. Deszcz przeszkodził też koreańskiej grupie Force, która przyjechała z pokazem akrobacji na 6-metrowych masztach pt. „Suzik”, co oznacza pionowość. Tutaj też odbył się jeden spektakl, drugi z powodu brzydkiej pogody został odwołany.
Furorę zrobił też rodzimy Koniński Teatr Tańca, który dał przedstawienie na dziedzińcu Domu Zemełki. W przyjaznej otwartej przestrzeni aktorki zagrały spektakl „Najpierw pranie potem siebie”. Wieczór należał do artystów z Teatru KTO, którzy pokazali poruszające widowisko „Ślepcy”. To opowieść o brutalnym upadku jednostki i pokaz jej bezradności wobec masy, w której zanika współczucie i szacunek dla drugiego człowieka. Warto dodać, że w przedstawieniu wystąpili młodzi artyści z Konina: skrzypaczka Hanna Pacześna oraz tancerze ze Studia Tańca Escudo.
W niedzielę – wielki finał, czyli spektakl „Arka” w wykonaniu aktorów Teatru Ośmego Dnia z Poznania. Spektakl przypomina nam, że wciąż żyjemy w epoce uciekinierów i tułaczy, którzy ogrzewają dusze wspomnieniem domu. Jego symbolem jest wielki uskrzydlony statek, stanowiący ruchomą scenę, lśniący i zmieniający swój kształt w świetle reflektorów. Mimo deszczu widowisko się odbyło, a dzielna publiczność - wyposażona w parasole i deszczówki – do końca towarzyszyła wspaniałym aktorom. Na koniec i aktorzy, i widzowie nawzajem dziękowali sobie brawami.
To była czwarta edycja festiwalu „Otwórz okno na kulturę”. W mieście nie ma instytucjonalnego teatru, dlatego Miasto postanowiło ułatwić do niego dostęp. Wystarczy wyjrzeć przez okno albo wyjść przed blok i znaleźć się w teatralnej przestrzeni. Jest to już wydarzenie międzynarodowe, bowiem Konin stał się partnerem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica Festival, który odbywa się w Krakowie.
Organizatorem Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę” jest Miasto Konin, jego realizacją zajmuje się Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Współorganizatorzy: Teatr KTO z Krakowa i Koniński Dom Kultury. Partnerzy: Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa ZATORZE, Spółdzielnia Mieszkaniowa Związkowiec, Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, POLOmarket, MZK, PGKiM.
(zdj. Mirosław Jurgielewicz/UM Konin)