Z okazji 50. rocznicy powstania w 1975 roku Województwa Konińskiego, które istniało 23 lata, a także 80-lecia KWB Konin odbyła się w Koninie defilada poświęcona „Twórcom Województwa Konińskiego”.
Defilada odbyła się 1 maja. Wyruszyła w samo południe sprzed amfiteatru przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przeszła Alejami 1 Maja. Przy byłej „Kolorowej” był czas na przemówienia, prezentację uczestników i przybliżenie historii byłego województwa konińskiego. Pochód zatrzymał się na placu Niepodległości, gdzie odbył się piknik.
Wśród uczestników wydarzenia był Rafał Duchniewski, sekretarz Miasta Konina. Podziękował wszystkim za udział w defiladzie. Jak zaznaczył „To czas, kiedy patrzymy z szacunkiem na tych, którzy tworzyli nasze zakłady, drogi, nasze instytucje kultury i naszą wspólnotę”. — To praca ludzi przemysłu, ich determinacja i wizja sprawiły, że Konin i okolice stały się nie tylko punktem na mapie, ale sercem przemysłowym, społecznym i kulturowym Wielkopolski Wschodniej. (…) Ale dziś nie możemy skupiać się jedynie na przeszłości. Musimy odważnie patrzeć w przyszłość. Dziedzictwo województwa konińskiego to zobowiązanie do tego, by rozwijać ten region z równą pasją i odwagą, z jaką robili to jego twórcy. By odpowiadać na wyzwania nowoczesności — zielonej energii, sprawiedliwej transformacji, nowoczesnej edukacji i kultury — mówił Duchniewski.
W defiladzie wzięli udział samorządowcy z byłego województwa konińskiego, przedstawiciele różnych organizacji, zakładów pracy, szkół, orkiestry dęte, zespoły artystyczne. Gościem wydarzenia był również poseł Tadeusz Tomaszewski.
Oskar Radke, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Pokoleń FUGO oraz organizator defilady wyjaśniał, że celem wydarzenia jest pielęgnacja tradycji przemarszu kopalnianej orkiestry, górników, energetyków i pocztów sztandarowych główną arterią Konina.
Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Pokoleń FUGO.
(Zdjęcia - Mirosław Jurgielewicz/UM Konin; Tomasz Biedziak/Zapatrzeni w Konin)
Zdjęcia przedstawiają defiladę poświęconą "Twórcom Województwa Konińskiego", w której uczestniczą m.in. orkiestry dęte, zespoły artystyczne, mieszkańcy i goście defilady.