W czasach swojej świetności służył rolnikom z Konińskiego. Potem stracił na znaczeniu – wielkie silosy i maszyny stały bezużytecznie, a na budynku wieszano anteny nadawcze i reklamy wielkopowierzchniowe. Teraz wybudowany w latach 50. elewator zbożowy znika z krajobrazu Konina, by ustąpić miejsca nowej inwestycji.
Prace przy Kleczewskiej idą pełną parą. Jak informuje prezydent Konina Piotr Korytkowski - w przyszłym roku na miejscu elewatora stanąć mają magazyny wybudowane przez zagranicznego inwestora. – To kolejny sygnał pokazujący, że idziemy w dobrym kierunku. Pojawia się poważny inwestor z branży logistycznej, który stworzy nowe miejsca pracy. Jako ciekawostkę powiem, że będzie korzystał nie tylko z transportu kołowego, ale też z własnej bocznicy kolejowej. Mam nadzieję, że jest to dobra zachęta dla inwestorów, by swój biznes lokowali właśnie w naszym mieście – wyjaśnia prezydent.
Sprowadzenie do Konina firm w szczególności z branży logistycznej, energetycznej oraz nowoczesnych technologii to priorytet dla władz miasta. W tym roku brytyjski koncern Johnson Matthey ogłosił, że „pierwszy zakład produkcyjny eLNO (tlenku litowo-niklowego) na skalę komercyjną będzie zlokalizowany w Koninie”. Niedawno koncern otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 42 milionów złotych. Fabryka, która chce produkować zaawansowane materiały do baterii dla samochodów elektrycznych, ma zatrudniać na początek blisko 200 osób i ruszyć za około 2 lata.
Na miejskich gruntach kupionych w drodze przetargu ustnego nieograniczonego w Międzylesiu, Niesłuszu, na Przydziałkach, a także na działkach własnych czy kupionych od prywatnych inwestorów w perspektywie do końca 2021 r. pojawiają się nowe inwestycje, realizowane m.in. przez: KRJ Display sp. z o.o., P&D Kurier sp. z o.o., Dystrybutor BHP „Jaskon" P.M. Skonieczny sp. j., DieVision Polska sp. z o.o., PROARTI oraz przez innych przedsiębiorców. Szacowane nakłady, które inwestorzy zamierzają w sumie ponieść, to ponad 51 milionów zł, planowany poziom zatrudnienia – łącznie kilkaset osób. Firmy działają m.in. w branży handlowej, usługowej, kurierskiej.
Cały czas miasto poszerza swój potencjał, przygotowując kolejne grunty pod potrzeby potencjalnych inwestorów. Chcemy przygotować nowe tereny inwestycyjne (obręby Pątnów i Mieczysławów), umożliwiające zwiększenie potencjału o kolejnych 250-300 hektarów. Pracujemy nad przejęciem działki od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na terenie Łężyna po to, by stworzyć tam nową plażę miejską, co może być elementem zwiększającym atrakcyjność lokowania inwestycji o charakterze hotelowo-rekreacyjnym. Zamierzamy też podzielić tereny inwestycyjne przy ul. Przemysłowej i ul. Janowskiej, by uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.
Nasze tereny inwestycyjne spotykają się z uznaniem. Za działki w Międzylesiu w 2018 roku Miasto otrzymało nagrodę Grunt na Medal przyznaną przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Z kolei według opublikowanego w październiku tego roku raportu „Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce”, przygotowanego przez firmę JLL we współpracy z Hillwood Polska i ManpowerGroup, jedną z najwyższych ocen atrakcyjności - pierwsze miasto na liście 10 najciekawszych nowych lokalizacji - uzyskał właśnie Konin. Autorzy raportu ocenili, że: „takie miasta jak Konin stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji. Istotną rolę odgrywa też dobry klimat inwestycyjny”.