Konin. Tu płynie energia > Dolaszyński po raz pierwszy – wernisaż pasteli

Dolaszyński po raz pierwszy – wernisaż pasteli

Link do artykułu - Dolaszyński po raz pierwszy – wernisaż pasteli

Po raz kolejny galeria „Nad Książkami” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie jest miejscem artystycznego debiutu - swoje obrazy prezentuje na indywidualnej wystawie  malarstwa „Oczami wyobraźni” Donat Dolaszyński. Wernisaż odbył się 15 października 2021 roku.

W Koninie dał się poznać w 1997 roku jako autor tomiku poezji wydanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Koninie „Pożółkłe myśli”.

„pobłądziłem wśród zielonego koloru
który spadł z tęczy
przyczepionej do słońca”

to fragment wiersza z tomiku, który być może zapowiadał późniejsze zainteresowanie kolorem, malarstwem. A nim zajął się dopiero 8 lat temu (zamieniając pióro na pędzel).

Z imponującego dorobku, obejmującego ponad 100 prac na wystawę wybrano ledwo jego część. Prezentowane prace, chyba najbardziej charakterystyczne dla Donata Dolaszyńskiego ilustrują pasję, z jaką tworzy abstrakcje – ulubioną tematykę swojego malarstwa.

W ubiegłym roku podczas 42. Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”, organizowanego przez CKiS w Koninie, jurorzy wyróżnili go  „za bardzo swobodną i ekspresyjną formę malarską w duchu malarstwa gestu, która pozwala widzowi na poszukiwanie znaczeń”.

Jego prace docenił też Związek Polskich Twórców Sztuki, przyjmując go w poczet swoich członków.

Prace można oglądać do 15 listopada br. Zapraszamy!

(MBP)

Wróć