Konin. Tu płynie energia > Dom Zemełki odkrywa swoje tajemnice

Dom Zemełki odkrywa swoje tajemnice

Link do artykułu - Dom Zemełki odkrywa swoje tajemnice

Żmudny remont najstarszego w naszym mieście murowanego domu - Domu Zemełki - ujawnia kolejne tajemnice. Pełno ich od piwnic aż po dach.

Najbardziej spektakularnym odkryciem było w ostatnich dniach znalezienie, na betonowej plombie jednej ze ścian głównego holu pierwszego pietra, odcisku tablicy z portretem marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoisty relief zachował się w doskonałym stanie i nic nie wzbudza wątpliwości, że przedstawia wielkiego Polaka, który odwiedził szkołę mieszczącą się w Domu Zemełki przed II wojną światową.

W piwnicach postępują prace przy zdejmowaniu tynków, które odsłaniają przepiękne ceglane konstrukcje oraz potężne fundamenty, wykonane z olbrzymich głazów.

Pracownicy remontujący obiekt, zgodnie z projektem, wycieli w starych murach dwa przejścia, łączące poszczególne pomieszczenia podpiwniczenia.

Po całkowitym zdjęciu tynku wyraźnie widać stary wjazd na podwórzec domu. Zaś odkrywki podłóg pokazują konstrukcje stropów.

Wykonawca rozpoczął też skup starych cegieł, które posłużą do uzupełnień, a także - przewidzianych projektem - odtworzeń.

Wróć