Aktywizacja zawodowa byłych i obecnych pracowników grupy kapitałowej ZE PAK S.A. i ich rodzin – to zakres działania konińskiego biura Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP). Placówka mieści się przy ul. Dmowskiego 3. Została uruchomiona 9 maja.
Potrzebne wsparcie WARP realizować będzie wraz z partnerami, w ramach projektu Podnoszenie i zmiana kwalifikacji oraz aktywizacja zawodowa pracowników Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zorientowana na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy. „Droga do zatrudnienia po węglu.” Pieniądze na te działania pochodzą z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. - Łączna wartość projektu to ponad 257 milionów złotych, z czego WARP będzie odpowiadał za wdrożenie działań o łącznej wartości prawie 45 milionów . (…) Bez wsparcia związków zawodowych tego typu projekty o charakterze społecznym nigdy nie mogą się udać. To właśnie pracownicy za ich pośrednictwem doprowadzili do powstania tego strategicznego projektu – mówił Krzysztof Urbaniak, prezes zarządu WARP.
Otwarcie biura odbyło się 9 maja, w Dniu Europy. - Tego dnia rozpoczynamy funkcjonowanie placówki, która będzie służyła pracownikom pochodzącym z Wielkopolski Wschodniej. Ten region jest na drodze transformacji gospodarczej. Złagodzenie jej skutków będzie możliwe dzięki m.in. funduszom europejskim, które w tej chwili zaczynamy wykorzystywać. Są to niebagatelne pieniądze – mówił prezydent Piotr Korytkowski. – Mamy zapowiedzi płynące z GK ZE PAK, że czas wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii z niego kończy się, aczkolwiek ten proces się wydłuży. Widzimy jednak perspektywę zakończenia tej działalności. Do tego momentu musimy więc przygotować wszystkich pracujących w szeroko rozumianym przemyśle energetycznym i jego otoczeniu, ale również – co nie jest bez znaczenia – ich rodziny. Podejrzewam, że biuro czeka dużo pracy - dodał.
Jak informuje WARP: Głównym celem projektu jest skuteczne zaktywizowanie 2.200 osób tracących dotychczasowe miejsca pracy w sektorze górnictwa i energetyki konwencjonalnej na obszarze Wielkopolski Wschodniej poprzez doprowadzenie do podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia u nowego pracodawcy lub samozatrudnienia i utrzymania działalności przez 1.100 osób oraz uzyskania kwalifikacji przez 1.166 osób.
Projekt realizowany jest na obszarze powiatów Wielkopolski Wschodniej objętych transformacją, tj. na terenie powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego oraz miasta Konina. W przypadku pracowników oraz byłych pracowników GK ZE PAK o wsparcie wnioskować mogą również osoby zamieszkujące poza obszarem Wielkopolski Wschodniej.
Marta Juszczak – kierowniczka projektu „Droga do zatrudnienia po węglu” wskazywała na wsparcie doradców zawodowych, doradców ds. zatrudnienia oraz możliwość odbycia szkoleń. – Doradztwo w tym projekcie jest bardzo szerokie na każdym etapie. Co się wcześniej nie pojawiało, jest ono o nieograniczonym dostępie, czyli liczba godzin każdego doradztwa jest praktycznie nieograniczona – mówiła Marta Juszczak.
Na otwarcie biura zaproszeni zostali m.in. Alicja Messerszmidt – przewodnicząca MZZPIT „KADRA”, Tomasz Kopczyński - dyrektor biura Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej oraz dyrektor Monika Kozłowska z Tureckiej Izby Gospodarczej.