Konin. Tu płynie energia > Dwa kraje, jeden cel! „Razem dla przyszłości"

Dwa kraje, jeden cel! „Razem dla przyszłości"

Młodzież z Gimnazjum nr 7 im. gen. Wł. Sikorskiego w Koninie i Gimnasium w Haan - Nadrenia Północna spotkała się w dniach 14-18 marca 2016 r. w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku.

Udział w międzynarodowym projekcje rozwija osobowość i kompetencje międzykulturowe oraz językowe młodych ludzi. Służy wzajemnemu zrozumieniu, przezwyciężaniu uprzedzeń oraz wspiera wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.

Podczas pobytu w Gdańsku młodzież z Niemiec i Polski aktywnie uczyła się od siebie. Był też czas na integrację i wzajemne poznawanie się. Uczniowie brali udział w licznych zabawach i grach integracyjnych oraz animacjach językowych. Grali w kręgle, piłkę nożną i zwiedzali Gdańsk przy pomocy interaktywnej gry miejskiej. Podzieleni na polsko-niemieckie grupy wykonywali zadania z obszaru kultury, historii i życia codziennego. Następnie pytali przechodniów o stosunki polsko-niemieckie, przyszłość UE, czy aktualną sytuację polityczno- ekonomiczną.

Kolejnym punktem wspólnego programu była wizyta w Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni oraz pobyt w Sopocie. Cały czas uczestnicy wykonywali kolejne prace projektowe w grupach polsko-niemieckich.

Aby móc myśleć o przyszłości, młodzież odkrywała wspólną historię – oglądała film dokumentalny dotyczący „Solidarności” oraz przygotowywała krótkie prezentacje własnych wniosków. Podczas podsumowania stworzono tablicę historyczną z chronologicznie ułożonymi datami - najważniejszymi wydarzeniami historycznymi z okresu 1939-2016. Dzień warsztatowy zakończyła wizyta na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności. Na wystawie tematycznej można było zobaczyć także rysunki znanego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.

Projekt podsumowano ewaluacją i dyskusją na temat przyszłości Europy w kontekście aktualnej sytuacji polityczno- społecznej. Uczniowie z Niemiec dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z kryzysem migracyjnym oraz kwestią napływu uchodźców. Udział w projekcie „Razem dla przyszłości” pozwolił wszystkim uczestnikom dostrzec jak ważne jest odpowiedzialne działanie i jaki mamy wpływ na nasze późniejsze wspólne życie i szczęście.
Projekt otrzymał dotację organizacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zadaniem PNWM jest wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy młodych Polaków i Niemców. W tym roku – 17 czerwca 2016 roku mija 25 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Odkrywamy Nadrenię Północną! Młodzież z Gimnazjum nr 7 im. gen. W. Sikorskiego w Haan.

Deutsch – polnische Jugendbegegnung. Polsko - niemiecka wymiana młodzieży Konin-Haan.

7-11.12.2015r. to wyjątkowy czas dla nas – spotkaliśmy się z rówieśnikami z Niemic, poznaliśmy ich rodziny, spróbowaliśmy życia codziennego. Wzajemnie poznawaliśmy siebie, zgłębialiśmy historię, kulturę, wyszukiwaliśmy podobieństwa i różnice poprzez wspólne bycie, rozmowy, lekcje pokazowe, zajęcia w terenie. Odkryliśmy regionalne powiązania. Zostaliśmy życzliwie przyjęci. Panowała rodzinna atmosfera. Nauczyciele Nadine Körvers i Dr. Andreas Krieckhaus oprowadzili nas po Haan, Kolonii i Bonn. Spotkaliśmy się z Burmistrz miasta Haan Panią Bettiną Warnecke. W Kolonii zwiedziliśmy gotycką Katedrę, w Bonn interaktywne Muzeum Historii Niemiec. Dusseldorf pokazali nam Christiane Florichs i Cornelius Tonn, zobaczyliśmy wieżę telewizyjną, rynek świąteczny, dom Heinricha Heinego (http://polona.pl/item/1779193/4/). Rewizytę w szkole Städtisches Gymnasium Haan Europaschule http://www.gymhaan.de/ uważamy za bardzo udaną.

Koordynatorzy: Nadine Körvers, Dr. Andreas Krieckhaus, Karola Glasner, Lidia Kolasińska

Wróć