Konin. Tu płynie energia > Festiwal pianistyczny po raz dziewiętnasty

Festiwal pianistyczny po raz dziewiętnasty

Link do artykułu - Festiwal pianistyczny po raz dziewiętnasty

W czwartkowy wieczór (16 listopada) w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego zainaugurowano XIX Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych. W koncercie inauguracyjnym wystąpili: rewelacyjny 9-letni pianista ze Słupcy Szymon Gośliński i znakomity chopinista prof. Konrad Scholarski.

Krzysztof Pydyński, dyrektor konińskiego „Muzyka”, ale także prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, przypomniał, że tegoroczny festiwal gości również sześcioro młodych pianistów, wśród których jest koninianin Filip Pacześny, a którzy rywalizować będą o najwyższe laury.

Koncert dwóch pianistów, z dwóch różnych pokoleń, wzbudził niekłamany zachwyt wśród publiczności szczelnie wypełniającej szkolną aulę. Dowodem owacje na stojąco i bisy obu muzyków.

W piątek odbyły się przesłuchania konkursowe. Natomiast w sobotę tradycyjnie festiwal przenosi się do Pałacu Bronikowskich do Żychlina, gdzie wieczorem ogłaszane są wyniki i odbywa się koncert „Chopin w blasku świec”.

Tegoroczne jury, oceniające poszczególne występy, tworzyli: prof. Konrad Scholarski z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Julia Kociuban-Maximow, znakomita pianistka i wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Andrzej Wójciński pedagog PSM w Koninie, pomysłodawca festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina i Konińska Fundacja Kultury. Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Konin oraz dziewięć gmin naszego powiatu.

Wróć