Konin. Tu płynie energia > „Gaudeamus igitur” w ANS Konin

„Gaudeamus igitur” w ANS Konin

Link do artykułu - „Gaudeamus igitur” w ANS Konin

750 studentów pierwszego roku oficjalnie rozpoczęło studia na Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Koninie. Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 odbyła się 4 października. W sumie w historii tej uczelni, która do marca tego roku działała pod szyldem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, „Gaudeamus igitur” zabrzmiał po raz 25.

Miniony rok do łatwych nie należał. Pierwszy semestr realizowaliśmy pod znakiem pandemii, drugi – to wybuch wojny w Ukrainie i działania pomocowe dla jej mieszkańców, które będziemy kontynuować. Tu chciałabym powiedzieć, że efekty tej pomocy pozwalają uznać nas za uczelnię społecznie odpowiedzialną – wyjaśnił rektor dr hab. Artur Zimny, prof. ANS. Podkreślił, że uczelnia uruchomiła Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które pozwoliło otworzyć studia pielęgniarskie II stopnia. ANS aktywnie współpracuje z przedstawicielami sektora społeczno-gospodarczego, dzięki czemu podpisała kolejne porozumienia o wspólnym prowadzeniu studiów dualnych.  Nadchodzący rok to natomiast doinwestowanie przede wszystkim kierunków technicznych.

Spośród 750 „pierwszaków” co dziesiąty student pochodzi z Ukrainy. W imieniu wszystkich studentów ślubowanie złożyli przedstawiciele: z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych – Olga Kunicka, finanse i rachunkowość (I st.) oraz Damian Gasiecki, zarządzanie i inżynieria produkcji (II st.); z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych – Łukasz Rewers, bezpieczeństwo wewnętrzne (I st.) oraz Paulina Pawłowska, języki obce w mediach i biznesie (II st.); z Wydziału Nauk o Zdrowiu – Laura Kobojek, kosmetologia (I st.) i Aleksandra Radomska, zdrowie publiczne (II st.). Tytuł Honorowego Profesora ANS w Koninie, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań i osiągnięć naukowych pracowników dydaktycznych, otrzymał dr hab. Jakub Bartoszewski, prof. ANS. Laudację wygłosiła dr Kazimiera Król, prof. oraz Honorowy Profesor ANS w Koninie.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. inż. Wiesław Starowicz - autor pionierskiej koncepcji usługi przewozów autobusowych na żądanie, która pod nazwą TELE-BUS została uruchomiona w Krakowie w roku 2007. Temat wykładu to „Polski transport drogowy – problemy i kierunki rozwoju”.  

(Przy pisaniu tekstu korzystaliśmy ze strony www.ans.konin.pl, zdjęcia - Mirosław Jurgielewicz/UM Konin)

 

Wróć