Konin. Tu płynie energia > Gimnazjum nr 2 w Danii

Gimnazjum nr 2 w Danii

Od 1 do 8 października młodzież z Gimnazjum nr 2 wzięła udział w kolejnej wymianie międzynarodowej w projekcie pt. „Crossing Borders. New Approaches to Inclusion” (Przekraczanie granic. Nowe podejście do integracji), program Erasmus+. Tym razem spotkanie szkół partnerskich z Polski, Austrii, Hiszpanii odbyło się w Aalborg w Danii.

W drodze do miejsca przeznaczenia polska grupa 8 uczniów i dwóch nauczycieli miała okazję zobaczyć  stolicę Danii Kopenhagę. W miasteczku Pana Andersena przywitała ich piękna jesienna pogoda. Uczniowie zwiedzali  zjawiskową dzielnicę portową Nyhavn, odnaleźli  Małą Syrenkę i byli świadkami obecności królowej w pałacu, którego strzegła królewska straż. Nazajutrz szczęśliwie dotarli do Aalborg, do duńskich rodzin, które witały ich na dworcu kolejowym, machając duńskimi flagami.

Program zajęć przygotowany przez szkołę Sofiendalskolen okazał się niezwykle bogaty. Wśród wielu aktywności  erasmusowska młodzież miała możliwość odwiedzić miasteczko Skagen, będące portem rybackim. Zwiedzali imponujące Muzeum Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podziwiali najdalej wysunięty na północ punkt Danii - miejsce, w którym spotykają się Morze Północne z Morzem Bałtyckim, a także wariowali w piaskach „pustyni”. Gościli również w Aarhus, drugim pod względem wielkości mieście w Danii, w którym mieli okazję odwiedzić  interaktywną wioskę wikingów.

Ważnym punktem programu było obejrzenie prezentacji dotyczących osób z ADHD. Podzielili się oni z uczestnikami wymiany swoimi doświadczeniami.  Opowiadali, jak wygląda ich życie codziennie i co oznacza choroba, z którą żyją. Klasa, do której uczęszczają w Sofiendalskolen, nazywa się Sirius i jest specjalnie dostosowana programem zajęć do ich potrzeb. Po krótkiej przerwie, wszystkie grupy Erasmus+ włącznie z gospodarzami zamienili się w artystów. Ich zadaniem było przyozdobienie farbami, sprayem i innymi materiałami "słupów drzew", tak by odzwierciedlić główną ideę projektu: przekraczanie granic i integrację z osobami niepełnosprawnymi. Każdemu z drzew uczniowie mieli nadać tytuł. Wśród naprawdę pięknych i pomysłowych dzieł było kilka, które były szczególnie poruszające,  np. napis Erasmus z przekreślonym słowem PERFECT – bo oni nie chcą być "perfect" i nie śmieją się ze słabości innych. Uwagę przykuwały również splecione ręce i drzewo miłości.

Na finał aktywnego tygodnia przewidziano warsztaty muzyczne ze znanym duńskim wokalistą Andersem Hornshøjem i uroczysty wieczór  pożegnalny z udziałem wszystkich rodzin goszczących.

„Jeśli dostrzeżesz we mnie różne kolory, na pewno będę lśnić i rozwinę skrzydła jak motyl. Ciągle jesteśmy do siebie podobni, po prostu otwórz swój umysł, a wtedy zobaczysz, że nie jesteśmy daleko od siebie” – śpiewali w języku angielskim uczestnicy wymiany. Słowa piosenki ułożyła wraz ze swoimi podopiecznymi duńska koordynatorka Tine Pejstrup, muzykę zaś wspomniany już Anders Hornshøj. Efekt był naprawdę oszałamiający. Piękna melodia, mądre i wzruszające słowa zaśpiewane od serca po raz kolejny uzmysłowiły wszystkim uczestnikom wymiany, jak różni są ludzie i jak ważne jest to, by te różnice akceptować.

Opiekunkami grupy były panie: Małgorzata Krzymińska i Małgorzata Gralewski. Wyjazd został w całości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne sektor: Edukacja Szkolna.

Wróć