Konin. Tu płynie energia > Górnicza dla Ukrainy

Górnicza dla Ukrainy

Link do artykułu - Górnicza dla Ukrainy

We wtorkowe przedpołudnie (15 marca), na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczniowie Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica przygotowali niezwykły koncert. Zatytułowali go zwyczajnie – „ZSGE dla Ukrainy”.

Był to czwarty z rzędu koncert przygotowany przez szkolnych artystów, których w tej placówce naprawdę nie brakuje. I odnosi się to zarówno do młodzieży jak i ich wychowawców. Tym razem jednak wyszli oni ze szkolnej sali gimnastycznej w plener. Przypomniał o tym dyrektor „Górniczej” Karol Niemczynowicz, który dodał także, że koncertom towarzyszy zbiórka pieniędzy dla ogarniętej wojną Ukrainy, w czasie której zebrano już prawie 2 tys. zł. Scenografią było naturalne otoczenie szkoły, wzbogacone o barwy narodowe Ukrainy z niebieskich i  żółtych wstążeczek.

– Dziękuje bardzo za to co już zrobiliście, jeżeli chodzi o pomoc Ukraińcom poprzez organizację koncertów charytatywnych. Miejsce tego koncertu nie jest przypadkowe. Znajdujemy się na skwerze upamiętniającym zbrodnie katyńską. Zbrodnię, która odbyła się kilkadziesiąt lat temu. Teraz ponownie obserwujemy niechlubne działania takiego państwa jak Rosja. W tej chwili na Ukrainie popełniane są zbrodnie ludobójstwa – nie bójmy się tego słowa – myślę, że należy położyć tu znak równości – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski, który wraz z Arkadiuszem Chmielewski, dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Koninie byli gośćmi honorowymi młodzieży i nauczycieli ZSGE.

– To co dzisiaj chcecie przekazać, czyli środki finansowe dla potrzebujących uchodźców, to nie taka zwykła akcja jaką wielokrotnie robiliście. Dzisiaj zorganizowaliście kolejną akcję, która ma za zadanie postawić na nogi osoby zmuszone do ucieczki przed wojną - zapewnić im możliwość edukacji, podjęcia pracy, utrzymania się – dodał Arkadiusz Chmielewski.

Na program koncertu złożyły się utwory wykonane przez szkolną orkiestrę dęta pod dyrekcją Roberta Żurańskiego, chór prowadzony przez Kamilę Pacześną oraz solistów, w tym Alissę Ninard, pochodząca z Ukrainy absolwentka „Górniczej”.

W finale młodzi śpiewacy wykonali balladę Boba Dylana, z polskimi słowami, napisanymi przez polonistkę Marię Wiatrowską-Pers.

Wróć