Konin. Tu płynie energia > I Liceum - W poszukiwaniu pamięci europejskiej

I Liceum - W poszukiwaniu pamięci europejskiej

Comenius to program europejski skierowany do uczniów korzystających z edukacji szkolnej do końca szkoły średniej. Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

W połowie roku 2012 ogłoszono wyniki rundy selekcyjnej. I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie dostało grant 20 000 Euro na zrealizowanie projektu Towards a European Remembrance (TER) - W poszukiwaniu pamięci europejskiej. Głównym celem projektu TER jest poznanie miejsc historycznych ważnych dla całego starego kontynentu. Ta suma pozwoli nam na sfinansowanie przejazdów naszych uczniów do krajów partnerskich i zorganizowanie atrakcji podczas spotkania w Polsce.

W dniach 27 lutego - 4 marca 2013 gościliśmy w Koninie 30 uczniów szkół partnerskich z Hiszpanii (Las Rozas de Madrid), Niemiec (Ingolstadt) i Turcji (Izmir), po 10 z każdego kraju. Mieszkając w polskich domach poznali oni naszą kulturę, kuchnię i życie. Konińscy licealiści wraz z ich rodzicami wzięli na siebie odpowiedzialność za utrzymanie obcokrajowców i dojazdy na miejsca spotkań uczestników programu Comenius.

Program wizyty w Polsce był bardzo bogaty. Odwiedziliśmy Gdańsk, a w nim Stocznię Gdańską – miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym. Goście byli wprost oczarowani gdańską starówką. W stolicy Wielkopolski, w Poznaniu, naszych zagranicznych kolegów oprowadziliśmy po Muzeum Czerwca 1956 i po Starym Rynku. Natomiast w Koninie młodzież brała udział w grze ulicznej, podczas której poznała najważniejsze historycznie punkty w naszym mieście, przez które przechodził Szlak Bursztynowy. Pokazaliśmy im najstarszy w Polsce znak drogowy - Słup Koniński. Dla każdego gościa przygotowaliśmy również broszurę “Jesień Narodów” - stanowiącą kompendium wiedzy o rewolucjach roku 1989 w całym bloku socjalistycznym.

Dla każdego uczestnika to nie tylko przygoda, to także najlepsza lekcja języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem projektu. Poza tym mamy świadomość, że również od nas zależy jak jesteśmy postrzegani na świecie - naszą gościnność, życzliwość, odpowiedzialność za drugą osobę. Podejmując się udziału w projekcie trzeba wiedzieć, że tak naprawdę to praca rozpoczynająca się na parę miesięcy przed wizytą. Wyniki jej obserwowaliśmy przez 5 dni wizyty naszych partnerów.

W programie dwuletniego projektu planowane są wizyty w Ingolstadt (kwiecień 2013), Izmirze (listopad 2013), Madrycie (kwiecień 2014) i spotkanie finałowe w Ingolstadt (Maj 2014). Do każdego kraju partnerskiego zabierzemy po 10 uczniów I Liceum w Koninie.

Wróć