Rok Jubileuszowy, polsko-niemieckie seminarium prawnicze oraz wspólna lekcja historii w Międzynarodowym Centrum Fundacji Krzyżowa.
Co zostało po Mszy Pojednania?
W majątku hrabiów von Moltke w czasie II Wojny Światowej działał niemiecki ruch oporu Krąg z Krzyżowej skupiony wokół Helmuta Jamesa von Moltke. Członkowie tej grupy zostali zamordowani przez nazistów po nieudanym zamachu na Hitlera. W roku 1989 miała tu miejsce Msza Pojednania, w której udział wzięli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl. Była symbolicznym początkiem nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich. Dziewięć lat później szefowie obu rządów w budynkach byłego majątku na życzenie wcześniejszych właścicieli powołali do życia Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.
W dniach 17-20 października 2016 przebywała w nim grupa młodzieży I LO i partnerskiej szkoły KAV – Gymnasium Celle. Młodzież wnikliwie obejrzała wystawę „Odwaga i Pojednanie”, wspólnie czytała wzruszające listy państwa von Moltke pisane przed egzekucją, warsztatowo uczyła się o swoich krajach. Przewodnią myślą pierwszego dnia było pytanie, czy ćwierć wieku od symbolicznego gestu szefów rządów obu państw w Krzyżowej pojednanie Polaków i Niemców jest faktem, czy ciągle jeszcze go poszukujemy?
Opiekunami grupy byli Marzena Grzybowska i Grzegorz Szopa
Event kulminacyjny Roku Jubileuszowego
Dokładnie 25 lat temu 19 października 1991 pierwsza grupa młodzieży I LO w Koninie wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów z KAV-Gymnasium w Celle w RFN. Dwa lata po upadku Muru Berlińskiego otworzyły się dla obu stron możliwości swobodnego nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami zza Odry. Od tamtego czasu ponad 1600 osób otworzyło drzwi swoich domów i aktywnie włączyło się w ten projekt międzynarodowy.
Po ćwierćwieczu nieprzerwanego partnerstwa obu szkół świętowaliśmy ten jubileusz w miejscu symbolicznym dla stosunków polsko-niemieckich - w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Towarzyszyli nam w tym dniu Konsul Generalna RFN Elisabeth Wolbers oraz w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Dolnośląskiego Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Jacek Pilawa. Wizerunkowo wsparł nas Urząd Miejski w Koninie, za co dziękujemy.
Moot Court w sądzie, czyli polsko-niemieckie seminarium prawnicze
30 osobowa grupa młodzieży z I LO i z zaprzyjaźnionej szkoły w Celle w asyście 10 sędziów z Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska uczyła się podstaw prawa cywilnego i karnego oraz brała udział w autentycznie przeprowadzonych wcześniej rozprawach sądowych wcielając się w role orzekających i pozwanych.
Co podkreślają uczestnicy?
Pozytywnie oceniają ich bezpośrednie zaangażowanie w tok rozpraw sądowych, możliwość przegłosowania sędziego przez ławników oraz uzasadniania wyroku, otwartość sędziów i dobrą mediacyjną atmosferę. Każda z 4 rozpraw była tłumaczona symultanicznie przez profesjonalnych tłumaczy, stąd uczniowie mieli wrażenie, że biorą udział w konferencji na wysokim szczeblu.
Polsko-niemieckie seminarium prawnicze po raz pierwszy odbyło się w październiku 2013 w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa i ponownie zostało sfinansowane przez Kancelarię Państwową Dolnej Saksonii ze wsparciem Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Oświaty Dolnej Saksonii. Z uwagi na miejsce oraz grupę beneficjentów wpisało się jako kolejne wydarzenie Roku Jubileuszowego.
Koordynator projektu prawniczego: Marzena Grzybowska, germanista w I LO w Koninie.