Spotkajmy się na 71. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, gdzie wolność twórcza spotyka się z fascynującą historią kina. Tu nie zabraknie intrygujących filmów, szczerych rozmów i spotkań, które na długo pozostaną w pamięci.
Tegoroczna edycja to prawdziwa uczta dla kinomanów wypełniona najlepszymi polskimi krótkimi metrażami, pokazami specjalnymi i spotkaniami m.in. z Janem Englertem oraz wokół postaci patrona konkursu Profesora Henryka Kluby. Mocnym akcentem tegorocznej edycji będzie koncert muzyki koninianina, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka. Do zobaczenia w CKiS-DK Oskard od 12 do 15 czerwca.
PROGRAM
12 czerwca (czwartek)
10.00 – 14.00, 15.00 – 17.00 - projekcje konkursowe | wstęp wolny
17.30 – inauguracja: pokaz specjalny „Słońce wschodzi raz na dzień” i spotkanie wokół postaci reżysera Henryka Kluby | bezpłatne wejściówki
20.30 – pokaz specjalny „To nie mój film” Marii Zbąskiej | bilet 15 zł
13 czerwca (piątek)
9.30 – 13.00, 14.00 – 18.00 - projekcje konkursowe | wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Skrzyżowanie” i spotkanie z Janem Englertem – prowadzenie Łukasz Maciejewski | bilet 25 zł
14 czerwca (sobota)
10.00 – 12.00 - omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.30 – 14.00 – Masterclass z prof. Wojciechem Otto (sala konesera)
15.00 – pokaz specjalny „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” (sala konesera) | wstęp wolny
17.00 – 18.00 – pokaz specjalny Krótkie metraże Davida Lyncha: „Dumbland” + „Portret” dokument o reżyserze (Kino Cafe), wstęp wolny
19.00 – gala wręczenia nagród, „Kaczmarek by Motion Trio & Sinfonietta Cracovia” – koncert galowy | bilet 100 zł
15 czerwca (niedziela) - sala konesera
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ | bezpłatne wejściówki
17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 71. OKFA | bezpłatne wejściówki
19.00 – pokaz specjalny „Utrata równowagi” Korka Bojanowskiego | bilet 15 zł
Szczegóły: www.okfa.ckis.konin.pl. Bilety dostępne w kasie Oskardu oraz online. Wejściówki dostępne w kasie.
Ważna postać polskiego filmu i teatru Jan Englert w Koninie!
Zapraszamy gorąco na spotkanie z Janem Englertem, który po latach powraca na ekrany kin. W poruszającym, skromnym filmie „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków stworzył wybitną kreację emerytowanego ordynatora szpitala Tadeusza, którego ułożone życie zmienia się w mgnieniu oka. Wypadek drogowy wywraca codzienność mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie jego rodzina.
Po projekcji filmu spotkanie z Janem Englertem poprowadzi Łukasz Maciejewski.
Jan Englert jest aktorem, reżyserem, profesorem sztuk teatralnych i pedagogiem, w latach 2003-2025 dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał ponad 150 ról teatralnych, ponad 100 filmowych i ponad 200 telewizyjnych.
13 czerwca, 18:30 | bilet 25 zł
Pamięć o Profesorze Henryku Klubie
W 20. rocznicę śmierci patrona OKFA – Henryka Kluby – przypominamy tę niejednoznaczną postać polskiego kina. Reżyser i aktor, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, przez 10 lat juror na OKFA w Koninie. Tuż po inauguracji OKFA i po projekcji najważniejszego filmu Kluby „Słońce wschodzi raz na dzień”, spotkamy się z dr. Witoldem Szymczykiem (autorem jedynego i jeszcze niepublikowanego dokumentalnego filmu o Henryku Klubie) oraz reżyserem Grzegorzem Kempinskym – prywatnie synem Kluby. To będzie wieczór pełen refleksji, emocji i historii polskiego kina.
„Słońce wschodzi raz na dzień” opowiada o Haratyku, góralu, który po wojnie zakłada chłopską osadę na Ziemiach Odzyskanych. Buduje tartak i szkołę, ale nie uznaje żadnej władzy nad sobą. Dochodzi do konfliktu z szefem UB, który siłą chce go zmusić do podporządkowania się. W rezultacie Haratyk wraz z góralami pali tartak i idzie do lasu. Natura konfliktu społecznego opisanego w scenariuszu była powodem opóźnienia premiery filmu o pięć lat. W obsadzie filmu niezapomniani aktorzy m.in. Franciszek Pieczka, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz.
12 czerwca, 17:30 | bezpłatne wejściówki
Konkursowe emocje
Od czwartku do piątku (12 i 13 czerwca) obejrzymy 49 najlepszych filmów krótkometrażowych z całej Polski. Projekcje konkursowe to serce festiwalu – szczere, żywe i zaskakujące. Wstęp na projekcje konkursowe jest bezpłatny. Kto zdobędzie serca jurorów, okaże się w sobotę podczas gali. W tym roku w jury zasiądą: Janusz Zaorski, Krzysztof Majchrzak, Jacek Adamczak, Lidia Duda oraz Łukasz Maciejewski.
Jak co roku swój werdykt przedstawi także Jury Młodych, czyli studenci Filmoznawstwa i Kultury Mediów na UAM w Poznaniu: Olga Bilińska, Maja Wyganowska i Jakub Flakowski.
Koncert galowy, który poruszy serca – w hołdzie Janowi A. P. Kaczmarkowi
Wzruszeń i dobrych emocji nigdy na podsumowaniu festiwalu nie brakuje. W tym roku przekaz ten dodatkowo wzmocnimy niezapomnianym koncertem. Podczas gali, tuż po wręczeniu nagród, zabrzmi muzyka sławnego koninianina, wybitnego kompozytora, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka w wykonaniu mistrzów akordeonu z Motion Trio oraz kameralistów Sinfonietty Cracovii.
W programie tego unikatowego projektu są nie tylko najsłynniejsze utwory z filmów takie jak: „Neverland”, „Unfaithful”, „Hachiko” i „Total Eclipse”, ale także fragmenty przejmujących dzieł autonomicznych: „Emigra - Symfonia bez końca”, „Silesian Rhapsody” oraz „Koncert Jankiela”.
Koncert, który był zaprezentowany premierowo na ubiegłorocznym FPFF w Gdyni, zabrzmi w Koninie na OKFA niemal w pierwszą rocznicę śmierci Jana A. P. Kaczmarka.
14 czerwca, 19:00 | bilet 100 zł
Pokazy specjalne
Zakochajmy się od nowa
„To nie mój film” Marii Zbąskiej zaskoczy Was humorem i czułością. To pełna niespodzianek opowieść o miłości - poruszające połączenie komedii romantycznej i kina drogi.
Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać. Po kolejnej kłótni podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Ładują na sanki niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą. Tytuł doceniono na wielu festiwalach i konkursach, m.in. na 49. FPFF w Gdyni, gdzie zdobył „Złoty Pazur”.
12 czerwca, 20:30 | bilet 15 zł
Poruszająca opowieść o granicach władzy i manipulacji w środowisku artystycznym
„Utrata równowagi” to pełnometrażowy debiut fabularny Korka Bojanowskiego, za który reżyser otrzymał wyróżnienie na 49. FPFF w Gdyni. W interesujący sposób porusza ważny społecznie temat, który kilka lat temu odbił się szerokim echem w mediach i dotyczy przekraczania granic przez wykładowców wydziałów aktorstwa, jak i reżyserów pracujących w teatrach.
Maja, mimo że poświęciła aktorstwu całe swoje młode życie, zmaga się z brakiem wiary w siebie i rozważa podjęcie studiów na innym kierunku. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się pełen pasji reżyser, który stosuje wątpliwe metody pracy. Ma przygotować dyplom ze studentami, a Maja dostaje nową szansę i zaczyna działać z ogromnym zaangażowaniem. Jednak z czasem przekonuje się boleśnie, że charyzmatyczny reżyser manipuluje nie tylko jej uczuciami, ale również relacjami i aspiracjami pozostałych młodych aktorów.
15 czerwca, 19:00 | bilet 15 zł
Pokaz nagrodzonych filmów
Jeśli macie ochotę zobaczyć produkcje triumfatorów tegorocznego OKFA, to zapraszamy w niedzielne popołudnie. Pokażemy kilka wybranych docenionych w tym roku produkcji.
15 czerwca, 17:00 | bezpłatne wejściówki w kasie Oskardu
Animacja na OKFA – propozycje dla dzieci i dorosłych
W niedzielę gratka dla małych kinomanów! Podczas OKFA Wasze pociechy będą mogły zobaczyć THE BEST OF O!PLA 2025 - „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!”. To wyjątkowy zestaw prezentujący najnowsze polskie filmy animowane skierowane do dzieci w wieku 6-10 lat. Wszystkie tytuły brały udział w 13. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA 2025. Wśród nich znalazły się produkcje wyróżnione przez dziecięcą widownię z całej Polski.
15 czerwca, g. 11:00 | bezpłatne wejściówki w kasie Oskardu
Natomiast dorośli widzowie mogą zanurzyć się w magiczną i hipnotyczną opowieść „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay”. Pełni podziwu dla twórczości i wyobraźni Brunona Schulza Bracia Quay (m.in. „Instytut Benjamenta”, „Stroiciel trzęsień ziemi”) stworzyli pełen niepowtarzalnego stylu film, będący połączeniem animacji lalkowej i zdjęć aktorskich. Obraz ten zrealizowali po polsku, z polską ekipą. Film, który powstawał 20 lat, oczarował Wenecję, otworzył festiwal w Londynie i został wyróżniony przez krytyków z całego świata.
14 czerwca, 15.00, wstęp wolny
Krótkie metraże Davida Lyncha i dokument o mistrzu
„Świat według Kiepskich” według Davida Lyncha lub „najwścieklejsza kreskówka na świecie”.
Stworzony na zamówienie portalu Shockwave.com animowany miniserial, składający się z ośmiu kilkuminutowych odcinków, tworzonych niemal w całości (poza dubbingiem niektórych postaci) samodzielnie przez reżysera na jego domowym komputerze. „Dumbland” albo w luźnym tłumaczeniu na język polski: „Debiland”, to wypełniona przemocą, humorem fekalnym oraz bluzgami parodia white trash. W krótkich scenach z życia spędzamy pół godziny z głową rodziny – Randym, jego synem Sparkym, bezimienną żoną (ofiarą codziennej przemocy domowej), a także ich sąsiadami i znajomymi. Jednocześnie całość wypełniona jest ulubionymi tematami twórcy „Twin Peaks” – kryjącymi się na przedmieściach tajemnicami, tkwiącym w ludziach złem oraz determinizmem ludzkich losów.
Do zestawu bonusowo jest dołączony krótki film dokumentalny o Davidzie Lynchu pt. „Portret: David Lynch” w reż. Pierre-Henriego Giberta.
PORTRET: DAVID LYNCH | reż. Pierre-Henri Gibert
Poświęcony amerykańskiemu geniuszowi odcinek nagradzanego, autorskiego serialu dokumentalnego „Portrety”, w którym Pierre-Henri Gibert rozmawia z wybitnymi reżyserami o ich doświadczeniach pracy nad pierwszym filmem.
14 czerwca, 17.00 – 18.00 | wstęp wolny | Kino Cafe
W tym roku powracamy do kreatywnych warsztatów, podczas których młodzież zrealizuje swój film animowany, a jej przewodniczką będzie absolwentka poznańskiej ASP, kreatorka cudownych plastelinowych światów Monika Kuczyniecka. Tematem etiudy będzie wybrany bohater literacki na Instagramie (animowana galeria ruchomych portretów). W ten sposób uczestnicy warsztatów dotkną istotnego tematu, jakim są dobre i złe strony aktywności w social mediach. Młodzież będzie miała do wyboru różne techniki: wycinankę, rysunek, plastelinę. Animacja zostanie udźwiękowiona dialogami lub muzyką.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Współorganizator: Miasto Konin
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski
Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi, Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM
Partnerzy: Nagrody im. Jana Machulskiego, Filmforum, Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona, Fundacja Cinema Art, ZOOM-ZBLIŻENIA Międzynarodowy Festiwal Filmowy, ODK Jelenia Góra, ZAiKS, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Legalna Kultura, Powiat Koniński, Konińska Fundacja Kultury, KCK, ZUO Spółka z o.o. w Koninie, PKS Konin, Zajazd Blue, Hotel Konin, Dom Pomiędzy, Jadłodajnia Palce lizać, Zagroda Borowo
Patronat medialny: TVP Kultura, miesięcznik „Kino”, TVP 3 Poznań, TVP Info, Radio Poznań, Portal Wielkopolska Kultura u podstaw, Filmosfera, LM.pl, Przegląd Koniński, RMF MAXX zaprasza, Głos Koniński, Radio Eska2, Konin FM, infoKonin, TV Wielkopolska, Konin nasze miasto, e-konin, bilety24.pl