Konin. Tu płynie energia > 120. rocznica urodzin Mieczysława Bekkera

120. rocznica urodzin Mieczysława Bekkera

Link do artykułu - 120. rocznica urodzin Mieczysława Bekkera

Konin uczcił 120. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Bekkera – wybitnego inżyniera i współtwórcy księżycowego łazika Lunar Roving Vehicle.  25 maja, w 120. rocznicę urodzin Profesora, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed obeliskiem mu poświęconym. Uroczystość odbyła się w ramach trwających obchodów Konińskiego Roku Mieczysława Bekkera.

Reprezentujący na uroczystości prezydenta  sekretarz miasta Rafał Duchniewski podkreślił znaczenie dziedzictwa Profesora dla naszego miasta i dla całej Polski. – Spotkanie odbywa się w 120. rocznicę urodzin Profesora, nieopodal miejsca, które symbolicznie łączy nas z jego młodością. Bo choć prof. Bekker urodził się w Strzyżowie, to właśnie w Cukrowni Gosławice, w Koninie, spędził lata swojej edukacji i dorastania. To w Domu Zemełki, gdzie mieściła się szkoła w 1924 roku zdał maturę. Tu rodziły się jego marzenia, które zaprowadziły go aż na Księżyc. Bekker to inżynier wizjoner, autor rozwiązań, które umożliwiły astronautom programu Apollo poruszanie się po powierzchni naszego naturalnego satelity. Człowiek, który pokazał, że kiedy myśl techniczna spotka się z pasją i odwagą, może przekraczać wszelkie granice – także te międzykontynentalne i międzyplanetarne – mówił Duchniewski.

Kwiaty przed obeliskiem złożyli – w imieniu władz miasta – sekretarz Rafał Duchniewski oraz kierownik Wydziału Kultury i Sportu Zena Sroczyńska, w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 dyrektor Małgorzata Łechtańska, a także radni, mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji.  

- Nie chcemy, by ta pamięć była jedynie wspomnieniem. Pragniemy, by stała się inspiracją zwłaszcza dla młodego pokolenia. Dlatego już dziś zachęcamy młodzież i studentów z Konina do udziału w konkursie na projekt graficzny limitowanej edycji Konińskiej Karty Mieszkańca, poświęconej postaci prof. Bekkera – dodał Duchniewski.

I to nie koniec atrakcji. W okresie letnim Miasto zaprosi mieszkańców do wspólnego spędzania czasu pod niebem. W lipcu w ramach akcji Dobre Filmy na Bulwarze Nadwarciańskim, a w sierpniu podczas nocnych obserwacji spadających Perseidów, co – mamy nadzieję – pozwoli choć na chwilę spojrzeć w tę samą przestrzeń, w której swój ślad pozostawił Mieczysław Bekker. W październiku odbędzie się Festiwal Nauki. Wydarzenie to połączy naukę, kreatywność i młodzieńczą pasję odkrywania. Miasto stworzy  też Centrum Bekkera w Domu Zemełki – w nowoczesnej przestrzeni multimedialnego podziemia. Uda się to dzięki dofinansowaniu, które Konin zdobył w ostatnich dniach na wyposażenie Domu Zemełki. Wspólnie z III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy wsparciu sponsorów powstaje również łazik inspirowany łazikiem Bekkera, który będzie nie tylko pamiątką, ale też narzędziem popularyzującym naukę i technikę wśród młodych mieszkańców Konina.

Warto dodać, że 28 maja Senat RP podejmie uchwałę upamiętniającą 120. rocznicę urodzin prof. Bekkera, co jest wielkim wyróżnieniem i potwierdzeniem, że jego dorobek ma wymiar ogólnopolski. Na posiedzenie zaproszony został prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Zapraszamy na stronę www.konin.pl – tam opublikowany jest kalendarz wydarzeń związanych z Rokiem Bekkera w Koninie.

Wróć