Tradycyjnie na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie odbyły się miejskie obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Uroczystość przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. - Mamy w Koninie miejsce - Skwer Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie z szacunkiem możemy oddać hołd pamięci związanym z naszym miastem oficerom: Mieczysławowi Kwileckiemu, Janowi Trockiemu, Adolfowi Laube i wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na skwerze widnieje nazwa programu edukacyjnego: „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Słowa bardzo ważne, bo pamięć o Bohaterach i ich tragicznym losie jest tym, czym możemy im się odwdzięczyć za patriotyzm, poświęcenie dla Ojczyzny, za ich wierność ideałom – napisał w liście prezydent Konina Piotr Korytkowski. Prezydenta, który ze względu na zaplanowane wcześniej zobowiązania nie mógł wziął udziału w obchodach, reprezentowała kierownik Wydziału Kultury i Sportu Zenona Sroczyńska.
W uroczystościach uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich, uczniowie, samorządowcy, służby mundurowe, duchowni, mieszkańcy. Wśród gości był też Michał Kwilecki – wnuk zamordowanego w Charkowie oficera Mieczysława hr. Kwileckiego – ostatniego właściciela majątku Gosławice (dziś części Konina).
Po wspólnej modlitwie i przemówieniach przy pamiątkowym głazie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. – Dziękuję jak zawsze niezawodnej społeczności Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie za piękną oprawę i za przygotowanie całej uroczystości. Dziękuję Państwu za to, że co roku, wspólnie, jako społeczność Konina pochylamy się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości – po to, by nie zapomnieć, ale też po to, by wyciągać wnioski z historii i budować lepszy świat – napisał w liście prezydent.
85 lat temu, wiosną, funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. 13 kwietnia w Polsce jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku Niemcy poinformowali opinię publiczną o odkryciu zbiorowych grobów w lesie pod Katyniem.
Zdjęcia przedstawiają przebieg obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które z udziałem zaproszonych gości odbyły się na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.