Kto może głosować?
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:
Co zrobić, aby móc zagłosować w wyborach w Koninie?
Twoim podstawowym miejscem głosowania jest komisja wyborcza właściwa dla Twojego adresu zamieszkania widniejącego w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Co do zasady, adresem zamieszkania w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) jest Twój adres zameldowania na pobyt stały. Oznacza to, że jeśli zameldowałeś się na stałe, z urzędu zostałeś ujęty w stałym obwodzie głosowania właściwym dla tego adresu.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy złożyłeś wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (dawniej: wniosek o wpis do rejestru wyborców) pod innym adresem. Jeśli w odpowiedzi na wniosek otrzymałeś decyzję pozytywną, Twoim adresem
w CRW jest adres podany w decyzji (obowiązuje on do czasu, aż nie złożysz oświadczenia o powrocie pod adres stałego zameldowania lub nie zameldujesz się na stałe w nowym miejscu).
Jeśli chcesz zagłosować w Koninie, lecz w Centralnym Rejestrze Wyborców Twój adres zamieszkania jest poza Koninem (lub chcesz głosować w innym miejscu w Koninie albo w CRW nie masz wskazanego adresu zamieszkania), możesz skorzystać z trzech opcji:
Zmiana miejsca głosowania w wyborach Prezydenta RP
Jeśli wiesz już pod jakim adresem będziesz przebywał podczas wyborów Prezydenta RP, w okresie od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r. (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury – od ogłoszenia II tury do 29 maja 2025 r.) możesz złożyć do właściwego dla tego adresu urzędu gminy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Zostaniesz wówczas ujęty w spisie wyborców komisji właściwej dla adresu wskazanego we wniosku.
Możesz skorzystać z usługi elektronicznej lub – w przypadku głosowania w Koninie – złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Koninie we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:00.
Zmiana miejsca głosowania dokonana przed I turą obowiązuje także na II turę głosowania. Zmienić miejsce głosowania możesz wielokrotnie – także między I, a II turą głosowania.
Wzór wniosku o zmianę miejsca głosowania
Głosowanie z zaświadczeniem o prawie do głosowania
Jeśli nie wiesz jeszcze, w której komisji wyborczej w dniu wyborów będziesz chciał zagłosować, możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możesz zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą.
Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać od 4 kwietnia 2025 r.
do 15 maja 2025 r. (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury
– od ogłoszenia II tury do 29 maja 2025 r.) w dowolnym urzędzie gminy
w Polsce.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym wniosek musisz złożyć w formie papierowej, po opatrzeniu go własnoręcznym podpisem. Wnioski składane drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.
W Koninie wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania będą przyjmowane we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00 w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich, plac Wolności 6 pok. nr 3 lub pok. nr 4.
Składając wniosek przed I turą, otrzymasz zaświadczenie także na ewentualną II turę głosowania.
Zaświadczenie w Twoim imieniu może odebrać osoba upoważniona. W takim przypadku wypełnij formularz, w którym wskażesz swojego pełnomocnika i podpisz wniosek własnoręcznie.
Gdy pobierzesz zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaniesz skreślony ze spisu wyborców w miejscu zamieszkania. Aby móc zagłosować, będziesz musiał przedłożyć zaświadczenie w wybranej przez siebie komisji wyborczej. Jeśli utracisz zaświadczenie, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia i nie będziesz mógł wziąć udziału w wyborach.
Wzór wniosku o wydanie zaświadczenie o prawie do głosowania
Zmiana stałego obwodu głosowania („na stałe”)
Jeśli mieszkasz na stałe w Koninie, lecz Twój adres zamieszkania nie jest odzwierciedlony w Centralnym Rejestrze Wyborców – możesz złożyć wniosek
o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania
(jeśli spełniasz warunki).
Wnioski papierowe można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich pl. Wolności 6 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania zostanie rozpatrzony przed dniem głosowania, złóż go najpóźniej 9 maja 2025 r. papierowo w urzędzie lub 11 maja 2025 r. drogą elektroniczną (przed II turą odpowiednio – 23 maja 2025 r. lub 25 maja 2025 r.). Urząd ma bowiem 5 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.
Gdzie głosować?
Adres swojej komisji wyborczej sprawdzisz w usłudze Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.