Konin. Tu płynie energia > Jak pobudzić „ducha przedsiębiorczości”?

Jak pobudzić „ducha przedsiębiorczości”?

Nie za urzędniczym biurkiem, ale we współpracy z praktykami takimi jak: przedsiębiorcy, nauczyciele, specjaliści zajmujący się doradztwem dla firm powstaje  program wspierania przedsiębiorczości skierowany m.in. do młodych koninian. Prace nad nim właśnie się zaczęły. Finał poznamy pod koniec września.

Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego zaproponował nowe otwarcie w kwestii tworzenia programu wspierania przedsiębiorczości. Chodzi o to, żeby podejść do tematu z różnych stron, opierając się na wiedzy i doświadczeniu koninian. Dlatego do udziału w pierwszym spotkaniu warsztatowym, które odbyło się 9 lipca w ratuszu, zaproszono przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, radnych, przedstawicieli szkół średnich, pracowników urzędu.

Jak informuje Mariusz Piotrowski z Wydziału Rozwoju Gospodarczego - praca odbywa się metodą Service Design. - Jest to podejście, w którym punktem wyjścia do szukania rozwiązań są zidentyfikowane potrzeby i problemy przedsiębiorców oraz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy. Istotnym jest jednak to, aby wypracowane rozwiązania nie tylko odpowiadały na potrzeby, ale umożliwiały realizację celów oraz wpisywały się w strategię działania miasta – wyjaśnia Piotrowski. 

Efektem pierwszego warsztatu jest określenie ram, w których działać ma projekt, stworzenie wizji, wskazanie ograniczeń, na jakie możemy po drodze trafić, analiza dotychczasowych doświadczeń czy określenie kluczowych wyzwań.

Kolejne etapy pracy nad programem to: wywiady z przedsiębiorcami oraz młodymi mieszkańcami miasta (uczniami i studentami). Wnioski, które zostaną wypracowane na skutek tych badań, będą stanowić punkt wyjścia do tworzenia nowych usług i rozwiązań. Odbędzie się to na dwudniowym warsztacie 6-7 sierpnia, którego efektem będą propozycje działań na rzecz wsparcia przedsiębiorców i pobudzania przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Na koniec 2018 roku w Koninie mieliśmy ogółem 8017 podmiotów gospodarczych, w tym: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - 5 855, spółki handlowe – 890, spółki handlowe z udziałem kapitału zagranicznego 116, pozostałe to m.in. spółdzielnie i stowarzyszenia.

 

Wróć