Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele ministerstw, Komisji Europejskiej, mediów, uczelni, spółek, związków zawodowych, ZE PAK-u, aktywiści uczestniczyli w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego. Zorganizował je poseł Tomasz Nowak (PO). Posiedzenie miało charakter zdalny, odbyło się 23 października. Jego tematem była Koncepcja Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Dokument opracowała Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie (ARR) przy współudziale samorządowców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i przedsiębiorców działających w ramach grup roboczych ds. Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Jak informuje ARR: „to pierwszy tego typu dokument w Polsce, opracowany dla regionu silnie uzależnionego od sektora wydobywczego i energetycznego! Koncepcja zakłada, że do 2030 r. nastąpi zaprzestanie eksploatacji węgla oraz jego wykorzystania w elektroenergetyce i ciepłownictwie na obszarze Wielkopolski Wschodniej”.
Maciej Sytek – prezes zarządu ARR wyjaśnił, że jednym z najważniejszych celów, jaki powinniśmy osiągnąć jest budowa nowej tożsamości dla całego subregionu. Zwracał też uwagę na opracowanie na szczeblu centralnym konkretnych propozycji, takich jak: program dla górników, kwestia emerytur pomostowych, pomoc dla osób, które nie odnajdą się w nowej rzeczywistości, ulgi podatkowe dla inwestorów, którzy zainwestują na terenach pogórniczych i zatrudnią pracowników odchodzących z górnictwa. - Nie możemy ich zostawić. Muszą powstać mechanizmy, które pozwolą tym ludziom godnie przejść przez zachodzące zmiany – wyjaśniał.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wskazywał na nowoczesne technologie, z którymi nasze województwo wiąże przyszłość. - Wielkopolska, ośmielę się powiedzieć, jest liderem w Polsce jeśli chodzi o scenariusze przyszłości wodorowej. To jest przyszłość dla transportu kolejowego, samochodowego, zeroemisyjny rodzaj transportu przy założeniu, że będzie można w Wielkopolsce Wschodniej wytwarzać wodór, magazynować, dystrybuować z tego miejsca. To jedna ze ścieżek rozwojowych, która przyniesie dużo pozytywnych efektów - wyjaśniał. Marszałek zapewnił o wsparciu ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego. - Liczę na to, że otrzymamy wsparcie z gremiów rządowych, jak i ze strony Komisji Europejskiej, która może nas traktować być może jako obszar wzorcowy dla części Europy, jeśli uda nam się te wszystkie ambitne plany zrealizować - dodał.
O planach rozwojowych i kierunkach strategii ZE PAK, z uwzględnieniem wodoru, mówił wiceprezes zarządu firmy Maciej Nietopiel. – Cele, które chcemy osiągnąć to, po pierwsze, transformacja rozumiana jako uporządkowane i przejrzyste zakończenie działalności węglowej i płynne przejście do wytwarzania energii w sposób wykorzystujący odnawialne źródła energii (OZE) i drugi cel – ulokowanie się w tym łańcuchu gospodarki wodorowej, czyli jakby takie naturalne następstwo zaangażowania w segment OZE – mówił. Z podanych informacji wynika, że na koniec 2019 roku spółka zatrudniała ponad 4.600 pracowników, rocznie płaciła podatki w wysokości około 600 milionów zł, a jej bezpośrednie oddziaływanie obejmuje 23 gminy, czyli około 300 tysięcy mieszkańców. Plany rozwojowe spółki: fotowoltaika 630 MW, biomasa - modernizacja obecnych mocy węglowych w elektrowni Konin i dostosowanie do możliwości spalania biomasy (razem 100 MW), energetyka wiatrowa (potencjał do 440 MW), 28 biogazowni (14 MW), nowe technologie związane z wodorem, m.in. dystrybucja wodoru, budowa stacji tankowania, praca nad koncepcją autobusu wodorowego. Jak wyjaśnił Maciej Nietopiel – ostatnia odkrywka Tomisławice i blok Pątnów II zakończą pracę do 2030 roku. W tym czasie rozwijany będzie potencjał OZE.
O to, by potraktować region koniński priorytetowo apelował zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów. - U nas transformacja trwa, to będzie krótkie cięcie. Nie wieloletni, ale zaledwie kilkuletni proces. W związku z czym należałoby potraktować nasz region jako miejsce, gdzie można zastosować programy pilotażowe, bo zanim rozkręcą się środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to u nas już mogą się pojawić negatywne skutki. Czujemy się trochę pozostawieni sami sobie. Jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, ale ze strony państwa tak naprawdę pomocy nie ma. My robimy, co możemy w zakresie pozyskiwania inwestorów. Apeluję, by spojrzeć na subregion koniński innym okiem, bo wiele rzeczy dzieje się już teraz. Ten pożar już trwa i trzeba go zagasić – mówił zastępca prezydenta Paweł Adamów.
Nagranie z posiedzenia jest dostępne na profilu FB Wielkopolskiej Doliny Energii.