Konin. Tu płynie energia > Jazzowy weekend w KDK

Jazzowy weekend w KDK

Link do artykułu - Jazzowy weekend w KDK

„Tu płynie jazz” – tak zatytułowany był projekt składający się z czterech koncertów zrealizowanych w piątkowy i sobotni wieczór (15 i 16 października) w Konińskim Domu Kultury. Pomysł okazała się strzałem w „10”.

Jak podkreślali organizatorzy – Koniński Dom Kultury i ZAIKS – minifestiwal powstał z myślą o prezentacji konińskiej publiczności muzyków jazzowych związanych z Koninem oraz przyjaciół miasta.

W pierwszym koncercie wystąpili muzycy o dobrze znanych w naszym mieście nazwiskach, tworzący zespół Wójciński/Szmańda Quartet. Trzej bracia i ich przyjaciel po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację, zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. W/SQ to: Maurycy Wójciński – trąbka, Ksawery Wójciński – kontrabas, Szymon Wójciński – fortepian i Krzysztof Szmańda – perkusja. Ich koncert był rewelacyjny, a „100 lat dla Taty!” (Andrzej Wójciński naprawdę tego dnia obchodził swoje urodziny) to była niezwykła  chwila!

Po kwartecie z Konina na scenie KDK pojawił się duet: Mika Urbaniak i Victor Davies w projekcie „Art Pop”. Zanim jednak popłynęły pierwsze utwory, w Strefie K odbył się wernisaż obrazów obojga muzyków. Można je oglądać do 25 października. „Art Pop” to energetyczny, niezwykle barwny i inteligentny projekt. Taki sam jak jego twórcy.

Na trzeci koncert zaprosili kolejni koninianie, bardzo mocno osadzeni w jazzowym środowisku, szczególnie tym wrocławskim. Przed publicznością wystąpił kolejny kwartet – Chojnacki/Miguła Contemplation, pochodzącego z Konina trębacza Jana Chojnackiego oraz pianisty Filipa Miguły. Do autorskiego kwartetu zaprosili kontrabasistę Bartka Chojnackiego (brat Jana) oraz perkusistę Dawida Opalińskiego, którego na koncercie w Koninie zastąpił Paweł Nienadowski.

Zwieńczeniem dwóch jazzowych wieczorów byłą wspólna podróż z Wojciechem Myrczkiem, bardzo dobrze znanym koninianom. Wraz z zespołem ten bardzo utalentowany wokalista zaprezentował program zatytułowany ,,Celebrating The Journey”, przekrój jego muzycznych fascynacji, swoista podróż przez ostatnią zawodową dekadę Wojtka Myrczka.

(MJ)

Wróć