Konin. Tu płynie energia > Komisja Związku Miasta Polskich obradowała w Koninie

Komisja Związku Miasta Polskich obradowała w Koninie

Link do artykułu - Komisja Związku Miasta Polskich obradowała w Koninie

W Koninie, 2 grudnia, obradowała Komisja Partnerstwa Publiczno-Prywatnego  Związku Miast Polskich (PPP). Jednocześnie miasto stało się członkiem komisji, do której należy kilkadziesiąt miast mających największe doświadczenie w zakresie realizacji projektów PPP.

PPP to  wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta o podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Konin zaprezentował samorządowcom zgromadzonym w Koninie oraz tym połączonym zdalnie pięć konińskich projektów, na które opracowuje pełną dokumentację niezbędną do rozpisania przetargów PPP. Była to świetna okazja do zebrania opinii na ten temat tych przedsięwzięć od ludzi, którzy sami realizowali projekty PPP i pokonali przy tej okazji wiele problemów.

Pięć konińskich projektów PPP to:

- Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (np. szkoły i żłobek, projekt zawiera kilka inwestycji termomodernizacyjnych na kwotę około 27 milionów zł).

- Parking wielopoziomowy z powierzchnią handlową na parterze przy ul. Wodnej.

- Budowa basenów termalnych na wyspie Pociejewo ( etap pierwszy). Budowa hali widowiskowo-sportowej (etap drugi).

- Przebudowa amfiteatru w Koninie.

- Przebudowa Trasy Warszawskiej (projekt został podzielony na kilka etapów, jednym z nich jest zwężony most nad Wartą).

Na powyższe dokumenty Miasto Konin otrzymało dotację z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (100% dofinansowania) na kwotę ponad miliona złotych.

Każdy wykonawca ma dostarczyć:

- analizę efektywnościową, która ma odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czy daną inwestycję opłaca się robić w trybie PPP, czy w normalnym trybie przetargowym;

- analizę ekonomiczną;

- analizę techniczną - w tym układ przestrzenny, parametry budynków;

- zbadać popyt i podaż na usługi, które są elementem tych projektów;

- przeprowadzić konsultacje społeczne każdego projektu;

- przeprowadzić testowanie rynku z wykonawcami z udziałem Miasta;

- przygotować program funkcjonalno-użytkowy (PFU) bądź pozwolenie na budowę, w oparciu o co można będzie rozpisać przetarg na wykonanie lub przetarg w oparciu o system zaprojektuj i wybuduj.

- Nawet jeśli Miasto nie zdecyduje się na realizację w przyszłości żadnego z powyższych projektów w całości lub chociaż w części, to projekty będą przygotowane pod kątem wszystkich analiz: technicznej, finansowej, prawnej. Inwestycja zostanie zaprojektowana przestrzennie, skonsultowana z mieszkańcami, skonsultowana z wykonawcami w ramach przeprowadzonego testu rynku. Na wszystkie pięć inwestycji będziemy mieli darmową dokumentację albo z pozwoleniem na budowę, albo z PFU, dzięki czemu można będzie je zrealizować ze środków budżetu miasta lub wnioskować o finansowanie zewnętrzne – wyjaśnia zastępca prezydenta Konina ds. gospodarczych Paweł Adamów.

Dokumenty powinny być gotowe na początku przyszłego roku. - Prace te rozstrzygną również ostateczny układ przestrzenny na wyspie Pociejewo. Wieloletnie dyskusje pisane palcem po wodzie, co gdzie ma być na wyspie zakończą się profesjonalnym i kompleksowym dokumentem skonsultowanym z mieszkańcami, z biznesem, z analizami podażowymi, zaprojektowaną przestrzenie i zielonym światłem do realizacji projektu albo w oparciu o PPP, albo w oparciu o przetarg publiczny – dodaje Paweł Adamów.

Dodajmy, że Komisja Partnerstwa Publiczno-Prywatnego działa od 2019 roku. Jest platformą wymiany doświadczeń między członkami Komisji, z możliwością udziału ekspertów zewnętrznych. Miejsca posiedzeń służą również wizytacji wybranego przedsięwzięcia realizowanego w formule PPP.

 

Wróć