Konin. Tu płynie energia > Konin chce być zielonym miastem

Konin chce być zielonym miastem

Ogrodnik miejski w Koninie – czy to realne? Zdaniem zastępcy prezydenta Konina ds. gospodarczych Pawła Adamowa jest na to duża szansa. Taką informację prezydent Adamów przedstawił na spotkaniu dotyczącym utrzymania oraz pielęgnacji zieleni w Koninie, które odbyło się 15 kwietnia w urzędzie. Wzięli w nim udział członkowie ugrupowania Zieloni, którzy byli pomysłodawcami spotkania, a także konińscy radni, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, firmy wykonawcze, przedstawiciele Wydziałów: Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Urbanistyki i Architektury oraz przedstawiciele Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Ogrodnik bądź też architekt miejski miałby pokierować Zarządem Zieleni Miejskiej włączonym w struktury Zarządu Dróg Miejskich. Miałby koordynować wszystkie działania związane z zielenią w mieście oraz opracować standardy jej zakładania i utrzymania, czyli m.in. kwestie nasadzeń, pielęgnacji oraz  projektowania zieleni w trakcie realizacji inwestycji. Wytyczne obowiązywałyby wszystkie jednostki. Co ważne - współpracę w tym zakresie zaoferowały również spółdzielnie mieszkaniowe. Miasto chce również uruchomić kampanię edukacyjną dotyczącą standardów utrzymania zieleni adresowaną do mieszkańców.

W tej chwili kwestia utrzymania i pielęgnacji zieleni w mieście należy do Wydziału Gospodarki Komunalnej. Ma on w zarządzie prawie 220 ha terenów, na których położone są skwery, parki, Bulwar Nadwarciański, minizoo, 73 place zabaw. Konin podzielony jest na 3 rejony: jeden na Starówce, dwa w nowej części Konina, które obsługują firmy wyłonione w drodze przetargów. Wyjątkiem jest las komunalny, Park im. F. Chopina i Bulwar Nadwarciański, które w drodze uchwały Rady Miasta są powierzone Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Wróć