Konin. Tu płynie energia > Konin obchodzi Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Konin obchodzi Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

8 maja 2014 roku po raz pierwszy w Polsce obchodzono  Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. W tym dniu w wielu miastach Polski budynki użyteczności publicznej podświetlono kolorem niebieskim, symbolicznie włączając się do jego obchodów.

W 2014 roku był podświetlony budynek Starostwa Powiatowego w Koninie,  a w 2015 r. Dom Kultury w Koninie. W Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika na znak solidarności z kobietami chorującymi  koninianki malowały paznokcie na kolor turkusowy.

8 maja 2019 r. ponownie rozbłysną kolorem niebieskim budynki użyteczności publicznej w Koninie.

Symbolem Dnia Świadomości Raka Jajnika jest kolor turkusowy. Celem akcji jest podkreślenie problemu oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat nowotworu jajnika – jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia.

Rak jajnika to trzeci najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny w Polsce i na świecie, który cechuje wysoka umieralność. Każdego dnia w Polsce z powodu raka jajnika umiera 7 kobiet. Rak jajnika nie boli, daje jedynie niespecyficzne objawy, które kojarzone są raczej z układem trawiennym niż rozrodczym. Najbardziej zagrożone nowotworem jajnika są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, jednak na chorobę narażone są też kobiety młodsze . Mało charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika – takie jak brak apetytu, zaburzenia oddawania moczu, zaparcia, biegunki, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha, bóle brzucha, zmęczenie, – łatwo zlekceważyć czy zrzucić na karb innych dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego. Symptomów tych zazwyczaj nie łączy się z nowotworem.

Zachęcamy kobiety , u których w rodzinie występował rak jajnika lub rak piersi, a także kobiety w piątej i szóstej dekadzie życia, by zachowały czujność i przynajmniej raz w roku badały się                             u ginekologa.

Pozornie bezobjawowy przebieg nowotworu jajnika sprawia, że aż u 80 proc. chorych rozpoznanie następuje, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Można go jednak wykryć podczas kontroli ginekologicznych i za pomocą USG. Leczenie chorych na  raka jajnika  jest w Polsce refundowane w ramach programu lekowego.

Stopniowo udaje  się przełamywać opór przed mówieniem o nowotworach kobiecych. Otwarcie mówi, między innymi aktorka Angelina Jolie, która zdecydowała się na usunięcie jajników w obawie przed tym nowotworem.

Nie możemy zapominać, że rak jajnika najczęściej rozpoznawany jest, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego  tegoroczny Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika dedykujemy szczególnie kobietom, które już chorują na ten nowotwór.

Warto dowiedzieć się więcej o raku jajnika i o tym, jak pomagać chorym na ten nowotwór.  Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem „Dla niej. Możemy więcej” w zakładce poradniki  na stronie www.stowarzyszenie-magnolia.org.

Wróć