Pomocna Dłoń w Śremie i młodzież z Konina wraz z władzami miast znaleźli się w gronie ośmiu finalistów akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Są to społeczności lokalne z różnych województw w Polsce: mieszkańców i władz, które wspólnie zadbały o najbliższe otoczenie i poprawiły jakość życia. Po raz pierwszy została przyznana nagroda Super Głos, która trafiła do dziesięciu grup mieszkańców, działających konsekwentnie, mimo przeszkód, w tym do Lokalnych w Gminie Suchy Las oraz Wolontariatu WPN (Wielkopolskiego Parku Narodowego).
Młodzież i władze Konina wśród finalistów Super Samorząd za zorganizowanie identyfikacji miejsc przyjaznych młodym w Koninie pn. M-BAZA
Stowarzyszenie M-LAB chciało wzmocnić dialog młodzieży z miastem, bardziej związać młodych z Koninem. Stąd pomysł stworzenia M-BAZY, czyli internetowego katalogu miejsc przyjaznych młodzieży w Koninie, zebranych przez nią samą. Młodzi inicjatorzy działania - Zofia Wójcik, Wanessa Komicz, Blanka Hardek oraz Wojciech Leszczyński zabrali się za tworzenie bazy od diagnozy potrzeb młodzieży: czy ma poczucie osamotnienia, potrzebę integracji, czy czuje się bezpiecznie w mieście? - Naszym pomysłem chcieliśmy przeciwdziałać izolacji i poczuciu samotności, które nasiliły się podczas pandemii - mówi Zofia Wójcik z Młodzieżowej Rady Miasta Konina, jednocześnie zaangażowana w działalność Stowarzyszenia. Katalog miejsc już działa i tworzy go sama młodzież, do jego tworzenia zaangażowało się już 17 ambasadorek i ambasadorów ze szkół. Link do M-BAZY: https://m-lab.konin.pl/m-baza/
Przy każdym działaniu podejmowanym przez Stowarzyszenie na rzecz wsparcia młodzieży byli i są obecni przedstawiciele władz samorządowych. W przygotowaniu bazy pomagała radna Emila Wasielewska oraz koordynatorka ds. młodzieży - Agnieszka Gołębiowska. Urząd oddał w swoim budynku miejsce do prac koncepcyjnych nad M-BAZĄ. To pokój specjalnie dla młodych: z kolorowymi ścianami, pufami. W minionym roku Stowarzyszenie M-LAB, Młodzieżowa Rada Miasta i władza dali młodym w Koninie też inne okazje do dyskusji o tolerancji, depresji wśród nastolatków, prawie. Razem zorganizowali Europejski Tydzień Młodzieży, Tydzień Praw Dziecka, włączyli się do Młodzieżowi Ambasadorowie Klimatu, wspierali Konin w staraniach o tytuł UNICEF-u Miasto Przyjazne Dzieciom. - Dzięki współpracy z samorządem młodzież dostała więcej przestrzeni do wyrażania własnych opinii, a to jest to, na czym najbardziej jej zależy. Młodzi widzą, że są częścią miasta i są w tej współpracy traktowani na równi z dorosłymi. Jeszcze wiele przed nami, ale to dobry początek nauki wzajemnego słuchania, szanowania i współpracy w duchu demokracji - mówi Emilia Wasielewska, radna miasta Konina, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta Konina. We wszystkich działaniach młodzież wspierają również dyrekcje i nauczyciele konińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Koniński Dom Kultury, Konińskie Stowarzyszenie Spółdzielni Socjalnych SPEKTRUM, Fundacja PODAJ DALEJ oraz portal Zapatrzeni w Konin.
Pomocna Dłoń w Śremie wraz z Burmistrzem wśród finalistów Super Samorząd za wspólną realizację działania pt. „Złota Rączka dla Seniora” w Śremie
Śremscy mieszkańcy od wielu lat byli aktywni w akcji Masz Głos. Dotąd powędrowały do nich aż trzy wyróżnienia akcji Masz Głos: za utworzenie Śremskiej Rady Seniorów, powołanie Rady Rowerowej Miasta Śrem i do młodzieży, która przybliżała w urzędach język migowy, zwracała uwagę na problem dyskryminacji i angażowała się w powołanie młodzieżowej rady. W 2021 r. inicjatorzy Pomocnej Dłoni w Śremie przeprowadzili pilotaż akcji „Złota Rączka dla Seniora", która miała udowodnić, że na terenie miasta jest zapotrzebowanie na szybkie i bezpłatne usługi drobnych napraw i usług świadczonych seniorom. Z budżetu Śremu zakupiono bardzo dobrej jakości, bogaty pakiet narzędzi, który pozwolił na realizację zleceń. Drugim elementem działania była aktywizacja zawodowa i społeczna osób narażonych na wykluczenie społeczne. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z fundacją, pod opieką której jest lokalna noclegownia i tą drogą pozyskało wolontariusza wykonującego zadania „złotej rączki”. Zrealizowano 35 zleceń, pilotaż potwierdził wstępną diagnozę potrzeby usług dla seniorów. Organizacja mogła liczyć na bieżącą współpracę z opiekunem ds. organizacji i z osobą ds. promocji w śremskim Urzędzie, a także na współpracę ze Śremską Radą Seniorów (organ doradczy Burmistrza). Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Śremie mogła liczyć także na współpracę ze strony Śremskiego Ośrodka Kultury, Lokalnego Centrum Wolontariatu i Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem.
Polska lokalna jest inna
- Nagrodzone inicjatywy pokazują zupełnie inną Polskę – nie tą skłóconą, wrogą, tylko współpracującą, zmieniającą rzeczywistość kawałek po kawałku - mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która zasiadała w gronie jurorów nagrody obok Kasi Adamik, Edwina Bendyka, Jerzego Stępnia i Bartosza Węglarczyka. Spośród piętnastu nominowanych do nagrody jury wybrało ośmiu laureatów. Doceniło ich za umiejętność partnerskiej współpracy między władzami samorządowymi a mieszkańcami i dokonywania nawet niewielkich zmian w ich społeczności. Czasami kilometr drogi czy jedna lodówka na wymianę jedzenia potrafią ludziom bardziej ułatwić życie niż inwestycje za duże pieniądze, na które trzeba czekać latami.
Dodatkowo kontekst pandemii i konieczność oszczędzania przez samorządy zmusza do szukania prostych i pomysłowych sposobów na polepszanie jakości życia. Pomaga w tym współpraca między władzą a mieszkańcami, bo łączy potencjały. I właśnie za to jest nagroda Super Samorząd.
Laureaci nagrody Super Samorząd 2021:
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. lubuskie
woj. opolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
Na nagrodę Super Samorząd mieli szansę uczestnicy akcji Masz Głos Fundacji Batorego. W tym roku było to 314 organizacji społecznych, grup nieformalnych, ale też kół gospodyń wiejskich, rad młodzieżowych, rad seniorów. Przez prawie rok realizowali w ramach akcji Masz Głos działania ważne w swojej społeczności. Grupy i organizacje z województwa wielkopolskiego wspierała ich w tym Iwona Janicka, która jest koordynatorką akcji Masz Głos w regionie.
Mieszkańcy z Super Głos
W tym roku po raz pierwszy Fundacja Batorego przyznała nagrodę Super Głos tym grupom mieszkańców, które z ogromną determinacją, mimo przeszkód, dążyły do np. odzyskania chodników dla pieszych, wprowadzenia alertu klimatycznego w mieście czy poprawy komunikacji publicznej. W gronie laureatów są: Lokalni w Gminie Suchy Las oraz Wolontariat WPN (Wielkopolskiego Parku Narodowego), a z innych regionów: Aktywni Mieszkańcy osiedla Centrum D, Fundacja Transgresja, Grupa nieformalna z Krapkowic, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Białystok, Radomianie dla demokracji, Sołectwo Czaple, Sołectwo Radomyśl, Zero Waste Lublin. Laureatów Super Głos wybrały organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych.
Kolejna edycja Akcji Masz Głos oraz nabór do niej ruszy 1 marca 2022.
* Akcja Masz Głos to projekt wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w całej Polsce przy wsparciu partnerów regionalnych: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Patronami medialnymi projektu są: Onet, Ngo.pl, Prawo.pl, Portal Samorządowy, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Partner medialny: Wolters Kluwer. https://www.maszglos.pl/
(Foto i tekst - Fundacja Aktywności Lokalnej)