Konin. Tu płynie energia > Konin. Z każdej strony płynie pomoc dla Ukrainy

Konin. Z każdej strony płynie pomoc dla Ukrainy

Link do artykułu - Konin. Z każdej strony płynie pomoc dla Ukrainy

Prywatne gabinety lekarskie, pielęgniarki i położne, notariusze, przedsiębiorcy, harcerze, strażacy, organizacje i placówki miejskie, mieszkańcy Konina, Urząd Miejski – z wielu miejsc w naszym mieście płynie pomoc dla uchodźców wojennych i tych, którzy zostali w Ukrainie. – To jest niesamowity zryw serca. Wszystkim za każdy gest wsparcia bardzo dziękuję – powiedział prezydent Piotr Korytkowski.

O skali pomocy przed centralnym magazynem miejskim przy ul. Makowej mówili dziś (4 marca) przedstawiciele przedsiębiorców, Urzędu Miejskiego w Koninie, Konińskiego Banku Żywności, OSP Chorzeń. Trafiają tam tony darów przekazanych przez instytucje, placówki oświatowe, osoby prywatne.

- Dary z magazynu przy ul. Makowej, który udostępniła miastu Agencja Rozwoju Regionalnego, będą przekazywane uchodźcom przyjeżdżającym do Konina. Część przewieziemy też do naszego miasta partnerskiego Czerniowce w Ukrainie. Nasz konwój z pomocą dojedzie do granicy z Ukrainą przez Rumunię – zapowiedział prezydent Piotr Korytkowski.

Jeśli mają Państwo do przekazania dary, chcą zorganizować zbiórkę – prosimy o kontakt z naszym koordynatorem – tel. 500 534 349.

Prezydent poinformował, że zwrócił się z prośbą do wojewody wielkopolskiego, by utworzył ośrodek pobytowy dla uchodźców wojennych w Hotelu „Konin”, a w konińskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego stworzył punkt recepcyjny. Wyjaśnijmy, że w ramach zorganizowanej przez państwo pomocy uchodźcy mają zapewniony i opłacony pobyt oraz wyżywienie w wyznaczonych przez wojewodów ośrodkach.  

Co ważne! Jak podkreśla Paweł Figurski - kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie: ani administracja wojewódzka, ani samorządowa nie wspierają pobytu w prywatnych domach. Miasto wspiera uchodźców w każdym pozostałym aspekcie, przekazując dary, artkuły higieniczne, żywność, natomiast nie może wspierać finansowo. Są udostępnione przez wojewodę ośrodki pobytowe dla osób przybywających z Ukrainy. 

Prezydent prosił też, żeby osoby przebywające w Koninie zgłaszały swój pobyt w Wydziale Spraw Obywatelskich przy pl. Wolności. Rejestracja w urzędzie dotyczy kwestii pobytu czasowego na terenie gminy, nie jest to rejestracja w punkcie recepcyjnym. 

Jedna z przekazanych podczas konferencji informacji dotyczyła pomocy medycznej, którą zadeklarowali lekarze różnych specjalności. Ponad 20 prywatnych podmiotów medycznych w Koninie (ponad 30 lekarzy różnych specjalizacji) chce za darmo leczyć uchodźców wojennych. Dotyczy to tych Ukraińców, którzy trafili do Polski po 24 lutego. Swoją pomoc zaoferowała także Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Zapisy na wizyty prowadzi pracownik Urzędu Miejskiego w Koninie, tel. 63 240 13 72. Miasto jest też gotowe przeprowadzić akcję szczepień przeciwko COVID-19 dla uchodźców. Pomocą osobom potrzebującym służy też 4 psychologów z MOPR-u. 

Pomoc i wsparcie zadeklarowali też konińscy notariusze. Zakres ich pomocy to notarialne poświadczenia administracyjne.

W konferencji uczestniczyli  przedstawiciele firm z Konina oraz z powiatu konińskiego. Miasto tworzy bazę przedsiębiorców zainteresowanych przyjęciem do pracy uchodźców. Na www.konin.pl jest uruchomiona ankieta, poprzez którą firmy mogą zgłaszać swoje oferty. Taka informacja będzie udostępniana w miejskich kanałach informacyjnych: na stronach www oraz na FB. – Staramy się wejść w kontakt z przedsiębiorcami, ale też i oni sami się do nas zgłaszają. To jest bardzo cenna pomoc – zapowiedział prezydent Piotr Korytkowski, przedstawiając Magdalenę Bobbe z Roland International Polska oraz Dominika Szczapa z AJ Group sp. z o.o. w Modle Kolonii. – Na terenie naszej fabryki mamy budynek mieszkalny, który obecnie dostosujemy dla mam i dzieci. Robią to nasi pracownicy. Nasi koledzy z różnych części Europy również wspierają nas w zbiórce darów i doposażeniu tego miejsca, także nasi klienci są bardzo aktywni – wyjaśniała Magdalena Bobbe.

– Zarząd firmy AJ Group podjął decyzję o utworzeniu w trybie natychmiastowym 30 dodatkowych miejsc pracy dla osób z terenu Ukrainy, m.in. dla szwaczek i zgrzewających. Nasza firma jest w stałym kontakcie z odpowiednimi instytucjami rządowymi i samorządowymi w celu udzielenia przyszłym pracownikom pomocy związanej z załatwieniem formalności prawnych, niezbędnych do zatrudnienia w AJ Group – podkreślił Dominik Szczap.

Dużym wsparciem jest działalność Konińskiego Banku Żywności. Dyrektor Joanna Piekarczyk poinformowała, że 1 marca w mieście ruszyły punkty, do których można przynosić żywność z długim terminem przydatności do spożycia, ale również środki opatrunkowe, higieniczne, śpiwory i koce. Także w ciągu dwóch dni, 4 i 5 marca, w 17 konińskich sklepach prowadzona jest zbiórka żywności. W jej przeprowadzeniu pomagają wolontariusze.

Wiele słów podziękowania padło też pod adresem strażaków i harcerzy z Konina, dzięki którym udaje się zorganizować pracę miejskiego magazynu. Jak wyjaśnia Adam Gościniak – naczelnik OSP Chorzeń: Jesteśmy gotowi, by pomagać, mamy pewne siły i środki. Mimo wyjazdów i zdarzeń, których w ostatnich dniach notujemy całkiem dużo, prawie dzień w dzień pomagamy przy którejś ze zbiórek.

Prezydent Konina wyznaczył koordynatora ds. współpracy z dyrektorami szkół w sprawie kształcenia dzieci z Ukrainy. W Koninie do przedszkoli i szkół zgłaszane są pierwsze dzieci. – Reagujemy na bieżąco. Jeśli będzie trzeba tworzyć nowe oddziały w przedszkolach, to będziemy to robić. Jesteśmy do dyspozycji wszystkich rodzin uchodźczych – zapewnił zastępca prezydenta Konina ds. społecznych Witold Nowak. 

Swoje wsparcie dla uchodźców zadeklarowały miejskie spółki, a także MDK, KDK i MOSiR. MZGOK np. deklaruje pracę tymczasową dla uchodźców podczas prac porządkowych. Koniński Dom Kultury  zaprasza na zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz do Kina Centrum. Zajęcia są bezpłatne. Dzieci i młodzież dołączą do działających w KDK grup tanecznych i plastycznych. Zgłoszenia przyjmuje dział artystyczny KDK ara@kdkkonin.pl 

Uchodźcy wojenni mają możliwość skorzystania z basenu w obiekcie RONDO. Sponsorzy doładowali kartę abonamentową, na której są pieniądze przeznaczone na ten cel. Wejście na basen - za okazaniem w kasie dokumentu poświadczającego przyjazd do naszego kraju po 24 lutego. Warto dodać, że w Koninie uchodźcy wojenni mogą korzystać z przejazdów autobusami MZK oraz PKS za darmo. 

W geście solidarności z Ukrainą  razem z Młodzieżowym Domem Kultury w Koninie zapraszamy w najbliższą sobotę, 5 marca, na koncert „Konin – Ukrainie”. Koncert odbędzie się na placu Wolności, początek godz. 18:00. Będzie można posłuchać wielu pięknych utworów w wykonaniu Wojowników Światła z MDK, Papilotek, a także Sylwii Dziardziel z zespołem. Pojawią się też goście specjalni. Na scenie MDK wystąpi znany aktor i piosenkarz Jacek Wójcicki, a także Grzegorz Kupczyk, były wokalista zespołu Turbo, z zespołem Ceti.  Kierownictwem muzycznym tego niezwykłego wydarzenia zajmie się Adam Herbata Herbowski, znany gitarzysta, aranżer, wykładowca. W trakcie koncertu będzie trwała akcja pomocowa dla mieszkańców Ukrainy, a także  uchodźców.

Dodajmy, że Henin Beumont – miasto partnerskie Konina – zorganizowało zbiórkę pieniężną na rzecz Czerniowców. Pieniądze przekaże do Konina, by tu zakupić i dostarczyć potrzebne rzeczy do Czerniowców. - Zainspirowany tym pomysłem zwróciłem się do naszych pozostałych miast partnerskich o podobne wsparcie – poinformował prezydent Korytkowski.

 

 

 

 

Wróć