W wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł koninianin, światowej sławy kompozytor – Jan A.P. Kaczmarek. - Jego śmierć to wielka strata dla kultury polskiej i dla wielbicieli Jego talentu na całym świecie. W tych trudnych chwilach - w imieniu mieszkańców Konina - przekazuję Bliskim wielkiego Kompozytora wyrazy wsparcia i otuchy – napisał na swoim profilu na FB prezydent Konina Piotr Korytkowski. Po wiadomości o śmierci artysty na miejskich flagach wyeksponowanych na budynku ratusza i urzędu powieszono kir.
O śmierci Jana A.P. Kaczmarka poinformowała jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. - Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. (…) Zmarł otoczony miłością, wartością, w którą wierzył najmocniej – przekazała. Muzyk cierpiał na MSA, czyli zanik wieloukładowy.
Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się w Koninie 29 kwietnia 1953. Tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, dla którego – wspólnie z kolegą – napisał szkolny hymn. Pochodził z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, grał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jan A.P. Kaczmarek marzył o byciu dyplomatą. Po liceum na uniwersytecie w Poznaniu studiował prawo. Związał się z awangardowym Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, w roku 1977 rozpoczął pracę dla Teatru Ósmego Dnia i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Grupa odnosiła sukcesy podczas tournée po USA.
W 1989 roku Kaczmarek zamieszkał w Los Angeles. Światową popularność przyniosły mu kompozycje muzyki do filmów: „Aimee i Jaguar” (1999) Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” (2000) Janusza Kamińskiego i „Niewierna” (2002) Adriana Lyne’a. Oscara otrzymał za muzykę do filmu „Marzyciel” (2004) Marca Forstera.
Uchwałą z 16 marca 2005 roku, Rada Miasta Konina przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W Koninie w 2012 roku został patronem auli w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym ówczesnej PWSZ. Na budynku I LO – w ramach inicjatywy nieistniejącego już lokalnego Radia Konin oraz Miasta Konina - odsłonięta została poświęcona mu pamiątkowa tablica. Artysta otrzymał też „Benedykta” - nagrodę za szczególne osiągnięcia przyznawaną przez „Przegląd Koniński”.
Jak mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia – emigracja była dla niego ważnym doświadczeniem osobistym. - Ten stan takiej wiecznej podróży, takiego przemieszczania się jest bardzo zdrowy dla mnie. Kiedy jestem tu - to chcę jechać tam, kiedy jestem tam - to chcę jechać tu i to jest bardzo inspirujące – wyjaśniał.
Był autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym m.in. produkcji Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie” (1995), „Plac Waszyngtona” (1997) oraz „Trzeci cud” (1999). Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2004 r. Kaczmarek powołał Instytut Rozbitek - robocze miejsce spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Był twórcą festiwalu Transatlantyk, który odbywał się też w jego rodzinnym Koninie.
W 2023 roku za osiągnięcia życia otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”, a także nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.