Koninianie uczcili pamięć bohatera Powstania Styczniowego – ojca Maksymiliana Tarejwy. Uroczystości odbyły się 19 lipca w 160. rocznicę jego śmierci. Prócz mieszkańców, przedstawicieli różnych organizacji, radnych, prezydenta Piotra Korytkowskiego i jego zastępcy Witolda Nowaka, hołd zakonnikowi oddali też poseł Tomasz Piotr Nowak i senator Leszek Galemba.
Uczestnicy uroczystości spotkali się najpierw na popołudniowej mszy św. w konińskiej farze. Po modlitwie przeszli na Wał Tarejwy, gdzie znajduje się symboliczny głaz upamiętniający kapelana wojsk powstańczych. Tam kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu – Piotr Rybczyński przedstawił sylwetkę bohaterskiego kapelana, jego zasługi, opowiedział też o egzekucji zakonnika w miejscu obecnych konińskich błoni. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pamiątkowym głazem.
Ojciec Maksymilian Tarejwo urodził się w 1834 r. W 1854 r. wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Warszawie w 1860 r. i od początku swojego kapłaństwa zaangażował się w działalność patriotyczną. Podczas posługi w Warszawie wygłaszał płomienne kazania podnoszące na duchu mieszkańców, pomagał uwięzionym w warszawskiej i modlińskiej Cytadeli. W 1862 r. został przeniesiony do Lądu. Po wybuchu Powstania Styczniowego dołączył do oddziałów dowodzonych przez gen. Edmunda Taczanowskiego i jako kapelan powstańczy uczestniczył w bitwach pod Pyzdrami, Ignacewem oraz w innych potyczkach regionu konińskiego. Wraz ze słabnięciem Powstania Styczniowego, ojciec Maksymilian był zmuszony ukrywać się przed zaborcami. W ramach represji władze carskie zamknęły klasztor i kościół w Lądzie, zakonnicy zostali wywiezieni na Syberię za działalność patriotyczną, a ojciec Maksymilian Tarejwo w nocy z 27 na 28 czerwca 1864 r. został odnaleziony i postawiony przed sądem polowym. Zasłużony dla sprawy niepodległości duchowny został skazany na śmierć i powieszony na konińskim błoniu. W 2018 r. Rada Miasta Konina nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Konina.