Konin. Tu płynie energia > 103. rocznica odzyskania niepodległości

103. rocznica odzyskania niepodległości

Link do artykułu - 103. rocznica odzyskania niepodległości

Godnie, patriotycznie i z szacunkiem – tak w Koninie uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie w uroczystościach uczestniczyli m.in.: Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, który zaprezentował się w nowych mundurach wz.19 – takich, które nosili ułani w 1919 roku, Orkiestra Dęta PAK KWB KONIN pod batutą Mirosława Pacześnego, poczet chorągwiany 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji oraz szkół.

Obchody rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę odprawiona w farze - najstarszej konińskiej świątyni. Potem uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy konińskim ratuszu. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.  Warto podkreślić, że w tym roku w Koninie obchodziliśmy 100. rocznicę wizyty Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. 10 lipca 1921 roku z jego rąk stacjonujący wówczas w Koninie 18 Pułk Piechoty otrzymał sztandar.

Dalsza część uroczystości odbywała się na placu Wolności. To miejsce szczególne w historii miasta. Na dawnym Rynku Głównym 11 listopada 1918 roku zginęli od niemieckich kul obywatele Konina: Kazimierz Piotrowski, Aleksander Nowicki, Józef Zyzniewski, Kazimierz Mosica, Jan Prymus, Kazimierz Pawlicki, Marianna Mikulska. O tamtych tragicznych wydarzeniach przypomina pamiątkowa tablica, pod którą również złożono kwiaty i zapalono znicze.

- 11 listopada 1918 to nie był koniec drogi, ale dopiero początek budowania z niczego nowego państwa. Kraju, który miał się składać z trzech odrębnych części podzielonych przez ponad sto lat, bardzo różniących się od siebie terenów i ludzi.  Bez administracji, wojska, wspólnej gospodarki rozpoczął się proces tworzenia Polski, co gorsza - połączony z koniecznością walki o granice. Przez najbliższe trzy lata Polacy będą walczyć z Ukraińcami, Niemcami a przede wszystkim z Rosjanami o niepodległość i o scalenie wszystkich ziem zamieszkanych przez naszych rodaków. Od 1918  do 1921 roku Polacy dokonywali czasami rzeczy niemożliwych na polach bitewnych i w życiu codziennym rodzącego się państwa, żeby marzenie tylu pokoleń Polaków mogło się ziścić. Jednak z trzech bardzo różnych krajów udało się stworzyć jeden nowy ze wspólnym prawodawstwem, systemem edukacyjnym. Wspólny dla wszystkich,  choć jak zawsze niestety niesprawiedliwy i nierówny dla najuboższych i przedstawicieli mniejszości narodowych – przypomniał w swoim wystąpieniu Michał Wanjas –  nauczyciel historii, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Koninie. Historyk podkreślił, że konińskie uroczystości nawiązują do obchodów z okresu międzywojennego, gdyż scenariusz odpowiada zaleceniom z tamtych czasów. 

Na rynku wręczono też odznaczenia i wyróżnienia. Prezydent  Konina Piotr Korytkowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński uhonorowali odznaką „Za Zasługi dla miasta Konina”  dwie osoby: Bożenę Pyzder – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Koninie oraz Bartosza Matuszewskiego – głównego specjalistę ds. informatyki Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Koninie.

Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej nadany został Krzyż 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP.  Za szczególne zaangażowanie w działalność związku otrzymali go: Leokadia Kozłowska, Zuzanna Szwat, Paulina Małecka, Andrzej Olszewski oraz Marek Libertowski - prezes Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w Koninie. Wyróżnienia wręczył sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych RP w Warszawie, jednocześnie prezes zarządu okręgowego związku w Poznaniu Józef Karwatka.

Podczas uroczystości podziwialiśmy występy artystyczne w wykonaniu utalentowanych młodych artystów Ziemi Konińskiej. Bartłomiej Ośkowiak z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie zaśpiewał piosenkę pt.  „Wolność” Marta Grechuty, natomiast Studio Tańca Rytmix przygotowało widowiskowy układ taneczny do utworu „Wolność” Meli Koteluk.

Konińskim obchodom towarzyszyły warsztaty kreatywne „Zrób sobie chorągiewkę”, które w Centrum Organizacji Pozarządowych przeprowadziło Stowarzyszenie Młodzi-Aktywni. Można było wziąć udział w akcji szczepień przeciwko COVID-19. Z tej możliwości skorzystało około 60 osób. Konińscy rowerzyści zorganizowali niepodległościowy rajd, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. koncert „Muzyka Wolności”, a PTTK i Towarzystwo Przyjaciół Konina zaprosiło chętnych spacer historyczny po mieście.

Na koniec za udział w uroczystości wszystkim zebranym podziękował prezydent Konina Piotr Korytkowski, który zaprosił uczestników na rogale marcińskie, grochówkę, kawę i herbatę.

(AW)

 

Wróć