Konin. Tu płynie energia > Kościół żychlińskich ewangelików ma już 200 lat

Kościół żychlińskich ewangelików ma już 200 lat

Link do artykułu - Kościół żychlińskich ewangelików ma już 200 lat

W niedzielę (25 września) w najstarszej w Polsce parafii ewangelicko-reformowanej uroczyście obchodzono Święto Dziękczynienia i 200-lecie budynku kościoła, w którym odprawiane są nabożeństwa. Uroczystości uświetnił koncert nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II ST. Im. Ignacego J. Paderewskiego w Koninie.

Budynek kościoła wzniesiono w latach 1821-1822 w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta z dachem trójspadowym. Fasada ozdobiona jest dwukolumnowym portykiem podtrzymującym trójkątny tympanon zwieńczony attyką. Wnętrze proste i skromne, z centralnie umieszczoną kazalnicą, po obu stronach której znajdują się klasycystyczne epitafia: Melanii Kurnatowskiej i Teodora Pretwica oraz portrety szczególnych dobroczyńców parafii: Adama Bronikowskiego i jego żony Joanny Florentyny z Potworowskich Bronikowskiej. Wzdłuż trzech ścian biegnie drewniana empora, którą można obejść kościół dokoła. Na frontonie budynku widnieją dwa cytaty biblijne: Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą oraz Oddajcie cześć Panu.

Żychlińska świątynia ewangelików ma silne, rzec można – bardzo silne związki z Koninem. Jak bowiem wynika ze sprawozdania budowniczego kościoła, w jej narożach fundamentowych znajdują się bloki pochodzące z… konińskiego zamku. Inne jego fragmenty, jak informuje ten sam dokument, posłużyły do umocnienia fundamentów wolnostojącej dzwonnicy. W uroczystym koncercie po nabożeństwie odprawionym przez ks. Tadeusza Jelinka, proboszcza parafii, wystąpiło trio i kwartet instrumentów dętych drewnianych oraz kwartet smyczkowy. W surowym ale i przepięknym wnętrzu, które zdobi niewątpliwie modrzewiowa empora, zabrzmiała muzyka największych kompozytorów.

 

Wróć