Konin. Tu płynie energia > Miasto wyremontuje kolejne budynki na Starówce!

Miasto wyremontuje kolejne budynki na Starówce!

Link do artykułu - Miasto wyremontuje kolejne budynki na Starówce!

Cztery kolejne kamienice znajdujące się na konińskiej Starówce zostaną wyremontowane ze środków pozyskanych z BGK przez Miasto Konin. Za unijne pieniądze pochodzące z odblokowanego dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Konin wyremontuje budynki przy ulicach: Mickiewicza 20, Wiosny Ludów 15, Wojska Polskiego 17 oraz 3 Maja 34.

Sukces jest efektem wielomiesięcznej pracy konińskich urzędników, którzy najpierw pozyskali pieniądze na audyty energetyczne dla 12 budynków komunalnych i dokumentację projektowo-kosztorysową dla sześciu z nich. Pochodziły one z tzw. projektu norweskiego „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”. Następnie, mając gotową dokumentację, Miasto Konin - także nie dokładając pieniędzy z budżetu - sfinansowało remont dwóch kamienic przy Wiosny Ludów 11 i 13.

- Po odblokowaniu wreszcie pieniędzy z KPO pozyskaliśmy prawie 4,5 miliona złotych i -  dokładając do tego środki z własnego budżetu, czyli 20% wartości zadania - będziemy remontować kolejne cztery budynki – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Zakres prac jest szeroki - to likwidacja pieców węglowych i przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, docieplenie, wymiana okien i drzwi, budowa instalacji wewnętrznej CO i ciepłej wody użytkowej. Na remoncie kamienic zyskają nie tylko ich bezpośredni mieszkańcy. Ze względu na wymianę systemu grzewczego z pieców węglowych na ciepło systemowe w najstarszej części Konina będzie czystsze powietrze.

- Od kilku lat realizujemy strategię Konina - Zielonego Miasta Energii, zatem planowane remonty, zapisane zresztą Nowej Ścieżce Rozwoju, są jej naturalną konsekwencją – dodaje Piotr Korytkowski.

Biorąc pod uwagę Starówkę, miasto posiada w swoich zasobach w sumie 26 budynków. Warto przypomnieć, że w ciągu 5 lat Miasto Konin i jego jednostki ze środków pozabudżetowych pozyskały już ponad 487 milionów złotych, a łączna wartość projektów realizowanych dzięki tym pieniądzom przekracza 732 miliony złotych!

W grudniu 2023 roku Konin za zarządzanie strategiczne został Samorządowym Liderem Zarządzania, otrzymując prestiżową nagrodę Związku Miast Polskich.

(Na zdjęciu - budynki przy ul. Wiosny Ludów przed i po remoncie)

Wróć