Kilkunastu młodych i bardzo młodych instrumentalistów wystąpiło w specjalnym koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Dzień obchodzony z inicjatywy Yehudi Menuhin'a zawsze ma oprawę gali. Tak było we wtorkowe popołudnie (1 października) w auli PSM II i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego.
- Od 44 lat na całym świecie 1 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki; celem tego szczególnego Dnia jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka - napisał w przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Muzyki Piotr Paleczny, znakomity polski pianista, którego słowa odczytała prowadząca koncert Katarzyna Broj. - Celem tego szczególnego Dnia jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka. Muzyka, bez której wielkiego, choć często niezauważalnego oddziaływania, nasze życie byłoby o wiele uboższe, a ludzie bez dostępu do Muzyki nie byliby sobą.
Jako sztuka wysoce abstrakcyjna, niedająca się namacalnie uchwycić, Muzyka pozostaje często trudna w odbiorze, czasem rodzi nawet pytania o swój sens i znaczenie, o jej wykonanie i interpretację. Muzyka nie zawiera pojęć, trudno ją opisać słowami. Nie da się też jednoznacznie zdefiniować. Dlatego jest wyjątkowo tajemnicza. Ale owa tajemniczość i zdolność bezpośredniego oddziaływania na słuchacza, czynią ją bardziej zagadkową, pełną atrakcyjnej siły. (...) wszystkim pragnę życzyć spełnienia w tym trudnym zawodzie oraz prawdziwej, naturalnej, z głębi duszy płynącej radości z możliwości przekazywania piękna Muzyki wszystkim tym, którzy tego pragną, potrzebują i oczekują od nas muzyków!
Na szkolnej scenie zaprezentowali się naprawdę znakomici artyści, laureaci wielu festiwali i konkursów.
Koncert rozpoczął duet skrzypcowy - Milena Kubacka i Zuzanna Oksiak, przygotowany przez Magdalenę Matejuk, który wykonała piosenka karaibska Tinga Layo. Akompaniowała Beata Stanisławska. Młodziutkie skrzypaczki zdobyły I nagrodę na I Szkolnym Konkursie Smyczkowym. Po nich za fortepianem usiadła Julia Kołodziejczak, przygotowana przez Mariolę Tarczyńską. Zagrała Franza Hünten'a Etiudę 29. Julia jest laureatką II miejsca w VII Szkolnym Konkursie Pianistycznym „Moje Granie na fortepianie” w Koninie oraz wyróżnienia w II Konkursie Pianistycznym im. Kazimierza Serockiego w Solcu Kujawskim.
Następnie zaprezentował się niezwykły rodzinny duet. Na skrzypcach „Polkę” Ch. Dancla zagrała laureatka Grand Prix na I Szkolnym Konkursie Smyczkowym, przygotowana przez Jana Szkalskiego - Hanna Pacześna. Na fortepianie akompaniował jej brat - Filip Pacześny.
Puzonista Damian Kołodziejczak, przygotowany przez Zbigniewa Kołodziejczaka, zagrał Halle Ascher Vandercook - „Opal”, przy akompaniamencie Teresy Kaczmarek. Młody muzyk jest laureatem III miejsce na XXII Wielkopolskim Konkursie Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Poznaniu, I miejsce na 17. Wielkopolskim Turnieju Muzycznym pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Kole.
Skrzypaczkę Olgę Laskowską przygotował Jan Szkalski, a zagrała ona „Piosenkę” J. Haydna, przy akompaniamencie Beaty Stanisławskiej. Olga to laureatka I miejsce na VII Międzyszkolnym Konkursie Instrumentalnym w Miliczu.
Trębacz Mikołaj Marciniak, przygotowany do występu przez Piotra Żurka zagrał Joseph'a Edouard'a Barat'a „Orientale”, a akompaniował mu Michał Ziobrowski. Młody trębacz zdobył wyróżnienie na XXVII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych 2019.
Sonatę fis-moll op.26 nr 2 cz. I M. Clementi'ego zagrała na fortepianie, przygotowana przez Andrzeja Wójcińskiego Antonina Waliszewska. Zdobyła wcześniej wyróżnienie w Europejskim Konkursie Pianistycznym dzieci i młodzieży w Zielonej Górze, II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, I nagrodę i status „Złotego Wirtuoza” podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku, III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży im. F. Chopina w Turznie.
Martyna Guglas, przygotowanie przez Jana Szkalskiego, wykonała na skrzypcach, w towarzystwie Beaty Stanisławskiej, J.S.Bach - Ch.Gounod - Ave Maria. Martyna to laureatka wyróżnienia na III Ogólnopolskim Konkursie „Talenty Skrzypcowe” w Poznaniu.
Zabrzmiały też szkolne organy, na których Bartosz Wódczak, przygotowany przez Hannę Buczkowska-Bartczak, zagrał Jan Sebastian Bach - Preludium i fuga c-moll BWV 549. Bartosz zdobył wyróżnienie na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie.
Trębacz Korneliusz Czaja, przygotowany przez Krzysztofa Lityńskiego, wykonała w towarzystwie pianisty Michała Ziobrowskiego kompozycję Pietro Baldassari - Sonata B-dur cz. I. Korneliusz to zdobywca wyróżnienia na XXVII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Poznaniu.
W finale koncertu za fortepianem zasiadł Filip Pacześny, przygotowany przez Danutę Gościńską. Przepięknie wykonał F. Chopina - Nokturn Des dur op.27. Filip to m.in. stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureat wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jeno Takacs dla Młodych Pianistów w Grazu, III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, I nagrody oraz udziału w koncercie laureatów na Zamku Królewskim w Warszawie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, II nagrody na I Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Turznie, II nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Broumovska klavesa” w Czechach, III nagrody oraz nagrody specjalnej - mini recital w Szafarni oraz Żelazowej Woli - na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, wreszcie zdobywca I nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha w Wieliczce.
Jak więc widać tylko z tego pobieżnego przeglądu mamy się kim szczycić!
Satysfakcji nie krył Krzysztof Pydyński - dyrektor konińskiej PSM, który z okazji MDM obdarowany został nietypowym prezentem - ołówkiem zrobionym z... czekolady.