Konin. Tu płynie energia > Młodzi Ambasadorzy Klimatu wystartowali

Młodzi Ambasadorzy Klimatu wystartowali

Link do artykułu - Młodzi Ambasadorzy Klimatu wystartowali

- Zainteresowanie projektem Młodzi Ambasadorzy Klimatu było znacznie większe, niż się spodziewaliśmy - mówi Agnieszka Gołębiowska koordynatorka projektu. Spośród prawie 50. aplikacji młodych osób z Konina i regionu, dla których klimat i działania proekologiczne są ważne, wybranych zostało 21 Młodych Ambasadorów Klimatu (MAK).

- Doświadczenia i chęć pracy na rzecz klimatu pomoże nam rozwinąć naszą inicjatywę oraz wypracować szereg działań i rekomendacji ekologicznych dla miasta Konina ale i regionu - mówi Emilia Wasielewska członkini zespołu projektowego, radna Rady Miasta Konina.

Założenia programu zakładają nie tylko organizację szkoleń na temat klimatu, ekowarsztatów, ale też badania klimatyczno- obywatelskie oraz budowanie sieci wsparcia i współpracy. A wsparcie młodym jest potrzebne, szczególnie w walce z jednym z największych zagrożeń zmianą klimatycznych i transformacji górniczo - energetycznej naszego regionu.

Kornelia Ludwiczak - Młoda Ambasadorka Klimatu: Zgłaszając się na do projektu nie spodziewałam się, że mam jakiekolwiek szanse na dostanie się do niego.  Kiedy dostałam wiadomość, że zostałam przyjęta byłam bardzo szczęśliwa. Cieszyłam się, że będę mogła być ambasadorką klimatu, na którym tak bardzo mi zależy. A zgłosiłam się do projektu, ponieważ chcę zmienić świat, przenikając do świadomości innych ludzi, uświadamiając ich, że to może być ostatni moment, by podjąć działania. Na  pierwsze spotkanie MAK szłam z myślą, że będzie to bardzo poważne spotkanie. Myślałam, że od razu zabierzemy się do wykonywania różnego rodzaju prac, a atmosfera między nami będzie bardzo napięta, bo się nie znaliśmy.  Przeżyłam bardzo pozytywne zaskoczenie, gdy okazało się, że spotkanie odbywało się w bardzo przyjaznej atmosferze. Czułam się tam bardzo komfortowo, mimo tego, że jestem dużo młodsza od innych uczestników. Nie poczułam się zlekceważona z tego powodu i cieszę się, że wszyscy traktują mnie jednakowo mimo różnicy wieku. Ambasadorów, włącznie ze mną, zostało wybranych 21 i wszyscy są wyjątkowi, bardzo mili, utalentowani  oraz  obdarzeni pasją do klimatu i chęcią ratowania go, tak samo jak ja. Jesteśmy już po dwóch spotkaniach i mogę z pewnością powiedzieć, że świetnie mi się ze wszystkimi pracuje. Same warsztaty są prowadzone w interesujący sposób. Uczymy się o klimacie poprzez interakcję z grupą, co wzmacnia nasze więzi z nią. Z samych warsztatów wyniosłam bardzo dużo, a jednocześnie nie czułam się nimi w ogóle obciążona oraz zmęczona, jak to bywa w przypadku niektórych zajęć szkolnych. Wszystko zostało nam dokładnie wytłumaczone, a nasze opinie zostały wysłuchane. Cieszy mnie to, że osoby prowadzące projekt oraz spotkania są otwarci, a nawet oczekują naszych pomysłów. Zawsze pytają nas  o nasze zdanie, przez co czuję się w całym projekcie chciana i ważna. Są bardzo mili oraz nie uważają się za lepszych od nas. Widać, że chcą przekazać wiedzę i umiejętności młodzieży, która podziela ich pasję do środowiska. Uważam, że projekt MAK jest świetnie przemyślany, a jego cel jest bardzo ważny. Mam nadzieję, że z pomocą innych absolwentów uda nam się przekazać innym, że planeta Ziemia jest tylko jedna i trzeba się o nią troszczyć. Wierzę, że z grupą, w której się teraz znajduję, będziemy w stanie to zrobić.

Młode pokolenie nie ma wątpliwości, że negatywne zmiany klimatyczne są jednym z większych wyzwań, przed którymi stoimy i wymagają one naprawdę sporo wiedzy i wysiłku.

Grzegorz Orchowski, Młody Ambasador Klimatu: Zdecydowałem się wziąć udział w projekcie Młodzi Ambasadorzy Klimatu, ponieważ sprawy związane z ochroną środowiska są mi bliskie. Chciałbym jak najwięcej dowiedzieć się o ekologii, by chronić nasze środowisko i lokalne zasoby. Na co dzień praktykuję segregację śmieci, staram się jak najmniej jeździć z rodzicami autem, zamiennik to rower albo hulajnoga. Czytam książki w formie elektronicznej, by chronić drzewa, wystawiam swoje używane ubrania na aplikacji, która służy do sprzedawania używanych rzeczy. Mieszkam w małej miejscowości niedaleko Konina. W moim ogrodzie znajduje  się 20 uli.  Obserwując pracę taty z pszczołami, mogę się wiele nauczyć i myślę, że tę wiedzę mogę przekazać dalej moim koleżankom i kolegom w projekcie.  Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się wypracować wiele ekologicznych rozwiązań, które poprawią nasz klimat.  

Ważną częścią tego dwuletniego projektu będą także wakacyjne akcje klimatyczne organizowane przez samych młodych we współpracy ze społecznością lokalną, jak i wypracowanie dokumentu polityki współpracy i włączania mieszkańców w dialog, dyskusję, planowanie i realizację działań klimatycznych w Koninie.

Rafał Jacek - Młody Ambasador Klimatu mówi: Pomyślałem że będzie to świetna okazja do rozpropagowania walki o naszą przyszłość na większą skalę, a także przedstawienie pomysłów naszej społeczności szkolnej, które realizujemy wraz z dyrekcją na cały Konin i zachęcenia pozostałych szkół do podobnych przedsięwzięć. Młodzi Ambasadorzy Klimatu to projekt, który zrzesza właśnie nas, młodych. Młodych, dla których klimat jest rzeczą pierwszorzędną. Mimo że spotykamy się dopiero drugi raz uważam, że będzie to coś pięknego, co zmieni nastawienie wielu ludzi. Jesteśmy tutaj zbiorem ludzi z wielu środowisk, z wielu szkół, jednak cel mamy jeden - zmienić świat. Wymieniamy się swoimi doświadczeniami i zdaniami w celu wypracowania jednej prostej drogi do przyszłości, gdzie wszyscy będą walczyć o wspólną przyszłość. Wierzę, że choć jesteśmy młodzi, to jesteśmy w stanie włączyć dorosłych w sprawę ochrony środowiska i wspólnie zacząć działać w celu jego obrony!

Projekt ma na celu zwiększenie aktywnego udziału młodzieży w kształtowaniu lokalnej polityki klimatycznej, by głos młodego pokolenia wybrzmiał i był usłyszany.

- Aplikowanie do Młodych Ambasadorów Klimatu to był mój spontaniczny wybór, ale ani trochę go nie żałuję. Tym bardziej, że jestem wśród 21 wybranych. Wprost nie mogłam ominąć okazji, by zdobywać nowe umiejętności i wiedzę o klimacie, ale również stać się częścią grupy, z którą mogę działać i reagować na zmiany klimatyczne.  Sytuacja wokół mnie, delikatnie mówiąc, nie jest różowa. Nie podoba mi się koszt, jaki wszyscy ponosimy. Planeta bez nas sobie poradzi, ale my jako ludzie bez Ziemi już nie. Dlatego pragnę, aby cały projekt pomógł nam nie tylko rozwinąć naszą świadomość na temat klimatu, ale przede wszystkim wypracować razem równowagę między rozwojem a niszczeniem naszego wspólnego domu. Wymaga to zmian na wielu płaszczyznach, ale jestem pewna, że z pomocą kolegów i koleżanek, którzy również są Młodzieżowymi Ambasadorami Klimatu i nie tylko, damy radę to wypracować. Po prostu chcę, by Ziemia dostała taki szacunek, który sami chcemy otrzymywać oraz byśmy pozwolili naszej planecie znów być w pełni piękną - mówi Julia Nowaczewska, młoda Ambasador.

Projekt Młodzi Ambasadorzy Klimatu jest realizowany we współpracy z samorządem Miasta Konina oraz Radą Hrabstwa Agder w Norwegii. Jest finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

(Tekst i zdjęcie - MAK)

 

 

 

 

 

Wróć