Konin. Tu płynie energia > Młodzi archeolodzy z Briańska i Kijowa w konińskim muzeum

Młodzi archeolodzy z Briańska i Kijowa w konińskim muzeum

Pod auspicjami dyrekcji i pracowników Muzeum Okręgowego w Koninie, a z inicjatywy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód odbyły się drugie już Warsztaty Historyczno-Archeologiczne projektu "Obóz jeniecki i internowanych" - Strzałkowo 2015. W przeddzień powrotu 17 studentów z Briańska i Kijowa do domów, w piątek (31 lipca), w zabytkowym spichlerzu spotkał się z nimi i ich opiekunami zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek.

- To ważne, że pomimo sytuacji politycznej, młodzież potrafi ze sobą współpracować - mówił w czasie spotkania zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek. W podobnym tonie wypowiadał się także dyrektor muzeum Lech Stefaniak, który wręczył uczestnikom warsztatów pamiątkowe dyplomy. Natomiast Sławomir Lorek obdarował studentów i ich nauczycieli pamiątkami z Konina.

- Naszym założeniem jest współpraca młodych pokoleń z różnych państw, pokazywanie wspólnej, czasem tragicznej, historii i związków. Dlatego pracowaliśmy na cmentarzu jenieckim i internowanych z I wojny światowej pod Strzałkowem, gdzie żyli i umierali zarówno Polacy jak i Rosjanie, Białorusini czy Ukraińcy. Uporządkowaliśmy i zinwentaryzowaliśmy nagrobki. Dziś poświęcimy krzyż, który stanie tam dla upamiętnienia wszystkich - dodał wiceszef Stowarzyszenia Zdzisław Jacaszek.

Ideę takiej współpracy najmłodszych pokoleń popierali także naukowcy goszczący na warsztatach: dr hab. Olena Gonczarowa i dr Siergiej Taranienko - z Kijowa oraz dr Siergiej Czernyszow - z Briańska, który serdecznie dziękowali za gościnę i możliwość zdobycia nowych umiejętności i wiedzy.

Z ramienia muzeum opiekunem studentów był znany regionalista i archeolog Krzysztof Gorczyca.

Tuż po zakończeniu warsztatów rozpoczął się już po raz siódmy Międzynarodowy Obóz Archeologiczny, w którym uczestniczą studenci i naukowcy z Briańska i Konina. Będą pracować na stanowiskach w Przewłoce koło Żółwieńca.

Wróć