Konin. Tu płynie energia > Muzyka Wolności

Muzyka Wolności

Link do artykułu - Muzyka Wolności

„Muzyka Wolności” – taki tytuł nosił koncert, który zwieńczył tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W czwartkowy wieczór (11 listopada) odbył się on w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego. W koncercie wystąpili uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele jedynej w naszym mieście szkoły artystycznej. I uczynili to tak, że licznie zebrana publiczność nie szczędziła braw. Wśród występujących nie zabrakło stypendystów Prezydenta Miasta Konina i laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów.

Już sam początek niezwykłego spotkania, brawurowo poprowadzonego przez Katarzynę Broj -  nauczycielkę z konińskiego „Muzyka”, zapowiadał niezwykłość wydarzenia. Oto bowiem podopieczni Marka Jakubowskiego rewelacyjnie zagrali na instrumentach perkusyjnych (znakomity, nowy zakup szkoły)… „My, Pierwsza Brygada”. Kolejne prezentacje podnosiły jeszcze bardziej temperaturę niezwykłego wieczoru.

Zespół perkusyjny pod dyrekcją Marka Jakubowskiego wystąpił w składzie: Alicja Grabowska, Michał Topolski, Jakub Wojciechowski, Hanna Cieślak, Piotr Piątek, Józef Horowski, Hanna Kuszyńska, Kamil Urbaniak, Jan Rogalski i Bartłomiej Janicki.

Następnie kompozycje organową wykonała Wiktoria Trzmielewska, przygotowana przez Hannę Buczkowską-Bartczak. Po niej do fortepianu zasiadła utalentowana i utytułowana już pianistka, stypendystka Prezydenta Miasta Konina, Antonina Waliszewska, którą przygotowała do występu Teresa Kaczmarek.

Świetnie zaprezentował się Piotr Kulczewski, akordeonista z klasy Artura Matejuka.

Gabrielę Lityńską, także pianistkę i stypendystkę Prezydenta Miasta Konina, przygotowała Danuta Gościńska.

Po niej, w towarzystwie pianistki Teresy Kaczmarek, wystąpił kolejny stypendysta Prezydenta Miasta Konina, bardzo utalentowany klarnecista z klasy Pawła Susłyka - Wiktor Kowalczyk.

Długimi oklaskami nagrodzono kolejnego pianistę, stypendystę Prezydenta Miasta Konina, Filipa Pacześnego (dziś ucznia szkoły muzycznej w Warszawie), który po swoim występie akompaniował swojej siostrze, skrzypaczce Hannie Pacześnej z klasy Jana Szkalskiego.

Klasę i kunszt zaprezentowali uczniowie, absolwenci i nauczyciele „Muzyka”, z których Krzysztof Lityński stworzył znakomity „Brass Ensamble” – trąbki: Krzysztof Lityński, Piotr Żurek, Mateusz Dragan, Grzegorz Mruk, waltornia - Jacek Rybczyński, puzony: Zbigniew Kołodziejczak, Dominik Ostrowski, Damian Kołodziejczak i tuba – Piotr Ostrowski.

Zwieńczeniem czwartkowego koncertu był występ comba jazzowego, które przygotował dyrektor szkoły Krzysztof Pydyński, a z którym gościnnie wystąpiła Wiktoria Krakowska, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Tworzyli je: Oliwia Szadkowska – fortepian, Bartłomiej Janicki – perkusja i Mikołaj Kurtas – gitara basowa.

Serdeczne   podziękowania i gratulacje za chwile niezwykłych artystycznych wzruszeń, w imieniu prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego złożyła wykonawcom i realizatorom koncertu Zenona Sroczyńska - kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie.

Koncert „Muzyka Wolności” kolejny raz potwierdził, że mamy w mieście niezwykle utalentowaną młodzież i niezwykłych pedagogów. Gdy łączą swoje siły, publiczność wstaje z miejsc, by ich oklaskiwać.

(MJ)

Wróć