Konin. Tu płynie energia > Narodowe Święto Konstytucji

Narodowe Święto Konstytucji

Link do artykułu - Narodowe Święto Konstytucji

„Witaj majowa jutrzenko” Mazurek 3 Maja rozpoczął „Czytanie Konstytucji” w Koninie. Na fortepianie wykonał go Filip Pacześny, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Fragmenty Konstytucji z 1997 roku czytał Andrzej Seweryn. „Czytanie Konstytucji” uświetniło konińskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O ważności Konstytucji, prawach i obowiązkach obywateli mówił gospodarz wydarzenia Prezydent Konina Piotr Korytkowski.

- To, co dzieje się w ostatnich latach w naszym kraju spowodowało, że zaczęliśmy interesować się Konstytucją i tym, co jest w niej zagwarantowane. Złożona z 13. rozdziałów i dwustu czterdziestu trzech artykułów ustawa mówi o zasadach funkcjonowania nowoczesnego państwa demokratycznego, trójpodziale władzy, sprawiedliwości społecznej, wolności słowa i wyznania, mechanizmu kontroli władzy i jawności finansów publicznych. Konstytucja określa funkcjonowanie nowoczesnego, otwartego państwa, szanującego i wspierającego obywatela -  mówił prezydent Korytkowski.

Fragmenty Konstytucji z 1997 roku przeczytał Andrzej Seweryn, wybitny aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.

Uroczystość uświetnili uczniowie PSM I i II stopnia w Koninie: Antonina Waliszewska i Filip Pacześny.

Transmisję z wydarzenia można było oglądać między innymi na stronach internetowych i FB placówek kultury miasta Konina.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.

tekst: Koniński Dom Kultury

Wróć