Konin. Tu płynie energia>
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości odbyły się w kościele pw. św. M.M. Kolbego.
O godz. 16:00 rozpoczęła się msza św. Po wspólnej modlitwie delegacje oraz uczestnicy uroczystości przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944. Tablicę tę przed 10. laty ufundował Edward Kloc – przedstawiciel rodzin wołyńskich.
Fundator tablicy osobiście nie uczestniczył w obchodach, ale przekazał list, który odczytał zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Potem głos zabrali również m.in. senator Leszek Galemba, poseł Tomasz Piotr Nowak, Józef Srogi - działacz konińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP oraz przedstawiciele rodzin wołyńskich.
Po zakończeniu tej części uroczystości delegacje, wśród nich reprezentacja Miasta z zastępcami prezydenta: Witoldem Nowakiem i Pawłem Adamowem, a także mieszkańcy złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze.
– Dziękuję Państwu za obecność i za to, że wspólnie uczciliśmy pamięć naszych rodaków – powiedział do zebranych zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Na uroczystości zaprosili: prezydent Konina oraz proboszcz Parafii pw. św. M.M. Kolbego.
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był w tym roku po raz pierwszy jako święto państwowe. Zostało ono ustanowione ustawą uchwaloną przez Sejm 4 czerwca 2025 r.
Jak czytamy w tekście ustawy: „W latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa. Zamordowali ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, zniszczyli ich mienie i doprowadzili do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Apogeum tej zbrodni przypada na lipiec 1943 r., a symboliczną datą hekatomby Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów jest dzień 11 lipca 1943 r., kiedy Polacy byli mordowani w około stu miejscowościach. Męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd.”