Trwa spis powszechny. Do tej pory spisało się niespełna 59,5% koninian (dane na godz. 10:00, 3 września). Podstawową formą jest ankieta internetowa, ale Urząd Miejski w Koninie prowadzi też punkt na placu Wolności. Z pomocy rachmistrzów będzie można skorzystać w nadchodzącym tygodniu (6-10 września) w godz. 9:00-17:00. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Z nami już 155 dni Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Spis rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 r., a zatem do jego końca zostało zaledwie 27 dni.
W ciągu tych 5 minionych miesięcy udział w spisie wzięło 59,46% mieszkańców Konina. Największą grupę wśród osób spisanych – 35,65% stanowią respondenci, którzy dokonali samospisu internetowego za pośrednictwem aplikacji spisowej dostępnej pod adresem https://spis.gov.pl/. Na kolejnych pozycjach znalazły się pozostałe kanały spisowe: wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza lub za pośrednictwem infolinii – 20,24% oraz wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza – 3,57%.
W jaki sposób można się spisać?
Podstawową formą udziału w spisie powszechnym jest samospis internetowy za pośrednictwem dedykowanej do tego celu aplikacji spisowej, dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Aby samodzielnie dokonać spisu należy wejść na stronę: nsp2021.spis.gov.pl, a następnie zalogować się za pomocą:
· numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (żeby zdefiniować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
· korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
· wpisując adresu e-mail oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.
Spisać nas może również rachmistrz, który może do nas zadzwonić lub odwiedzić nas w domu. Choć spisywać się możemy jeszcze do końca września, to rachmistrzowie już od maja dzwonią do respondentów, a od czerwca odwiedzają w domach osoby, które nie zrobiły tego jeszcze przez Internet.
Pamiętaj, że jeżeli rachmistrz się z tobą skontaktuje, masz obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania spisowe. Telefon od rachmistrza, jest również jednoznaczny, z tym że kończy się czas na samodzielnie spisanie.
Co grozi za nie wzięciu udziału w spisie?
W związku z nieuchronnie zbliżającym się końcem spisu coraz częściej pojawiają się pytania co grozi za nie wzięciu w nim udziału?
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych stale zamieszkujących i czasowo przebywających w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania czy inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Osoby, które nie wezmą udziału spisie powszechnym, mogą zostać ukarane przez sąd grzywną w wysokości do 5 tys. złotych. Z kolei podanie nieprawdziwych informacji zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Po co jest spis i o co może zapytać rachmistrz?
Spis powszechny to forma zbierania informacji na temat społeczeństwa i jego funkcjonowania, obejmująca całą populację państwa.
Zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych takich jak UE i ONZ, spisy realizowane są cyklicznie co 10 lat co umożliwia między innymi dokonywanie porównań międzynarodowych, ale też ułatwia zarządzanie państwem. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
W ramach spisu należy m.in. odpowiedzieć na pytania o:
· dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL itp.);
· adres zamieszkania i rodzaj miejsca zamieszkania (np.: czy to dom jednorodzinny, blok, dom samotnej matki itp.);
· inne osoby przebywające w tym mieszkaniu;
· relacje rodzinne;
· obywatelstwo, stan cywilny, poziom wykształcenia, wyznanie itp.;
· wykonywany zawód, ewentualną aktywność ekonomiczną, stopień niepełnosprawności itp.