Konin. Tu płynie energia > Nie rywalizacja a współpraca

Nie rywalizacja a współpraca

Link do artykułu - Nie rywalizacja a współpraca

Symboliczne czeki na łączną kwotę niemal 6 milionów złotych otrzymali dziś (14 lipca) od Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka prezydent Konina Piotr Korytkowski i wicestarosta koniński Władysław Kocaj. Dzięki wsparciu z WRPO 2014+, którym dysponuje marszałek, samorządy wybudują m.in. prawie 7 kilometrów nowych ścieżek rowerowych i kupią nowoczesne wyposażenie do ośmiu pracowni w pięciu szkołach.

Marszałek podkreślił duże znaczenie konińskich projektów, a tworzenie systemu komunikacji na terenie Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (K OSI) nazwał projektem modelowym, bo rozwiązującym wspólne problemy. Wśród nich wymienił np. dojazd do miejsca pracy czy edukacji z wykorzystaniem niskoemisyjnego transportu. – To wspólny projekt miasta jako centrum Obszaru Strategicznej Interwencji i gmin znajdujących się w tym obszarze funkcjonalnym. Takich projektów sobie właśnie życzyliśmy, nie wszystkie takie były – powiedział Marek Woźniak.

Wsparcie uzyskały trzy projekty. Dwa Miasta Konin jako lidera, są to: „Poprawa jakości edukacji zawodowej w Aglomeracji Konińskiej – dostosowanie infrastruktury edukacyjnej do potrzeb regionalnego rynku pracy” (w partnerstwie z sześcioma gminami) oraz „Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI – etap III” (partner – Powiat Koniński). Powiat Koniński otrzymał dofinansowanie na zadanie „Budowa ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej Nr 3189P pomiędzy Skulskiem a Mielnicą Dużą”.

W ramach przedsięwzięcia z zakresu edukacji do ośmiu pracowni w pięciu szkołach: Zespół Szkół Technicznych w Koninie, Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie, Centrum Kształcenia Zawodowego w Koninie, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie kupione zostanie nowoczesne wyposażenie. Dostosowanie infrastruktury szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy jest kluczowe z punktu widzenia gospodarki regionu i zawodów deficytowych. Prezydent Piotr Korytkowski podkreślił, że to bardzo ważna umowa dla naszego regionu, który jest w trakcie transformacji gospodarczej. – To będą projekty realizowane na potrzeby nowego przemysłu, gospodarki 4.0, przemysłu wysokich technologii i na tym zależy pracodawcom, którzy będą tutaj inwestowali pod warunkiem, że my stworzymy odpowiednią sieć placówek kształcących specjalistów w określonych branżach – podkreślił prezydent.

W przypadku projektu dotyczącego działań na terenie K OSI wybudowanych zostanie sześć dróg dla rowerów o łącznej długości 3,454 km, w tym:

  • Miasto Konin, odcinek 355 m, przebudowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kleczewskiej
  • Gmina Golina, odcinek 509 m, budowa ciągu pieszo-rowerowego w Kraśnicy wraz z konstrukcją jezdni oraz placem pod wiatę przystankową
  • Gmina Rzgów, odcinek 650 m, budowa ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy miejscowością Babia a Osiecza, wraz z budową zatoki postojowej, placu pod wiatę i kanalizacji deszczowej
  • Gmina Stare Miasto, odcinek 1081 m, budowa ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Janowice-Żychlin
  • Gmina Kazimierz Biskupi, odcinek 452 m, Budowa ścieżki rowerowej w Kazimierzu Biskupim, wraz z uzupełnienie poboczy kamieniem ozdobnym na geowłókninie i nasadzenie krzewów, budową zatoki postojowej przy ul. 1 Maja i wykonaniem miejsc przystankowych pełniących funkcję rekreacyjną
  • Gmina Krzymów, odcinek 407 m, budowa ścieżki rowerowej w miejscowości Rożek Krzymowski

Na terenie gminy Kramsk zainstalowanych zostanie 25 punktów świetlnych wzdłuż istniejących ścieżek rowerowych przy drodze wojewódzkiej nr 266 dla części miejscowości Bilczew i Kramsk. Łączy koszt obu projektów to ponad 4,2 miliona złotych, dofinansowanie wynosi niemal 3 miliony.

Powiat Koniński zbuduje natomiast ścieżkę rowerową na trasie Mielnica Duża-Skulsk o długości niemal 3,4 kilometra wraz z ośmiostanowiskowym parkingiem dla rowerów bike&ride. Łączna wartość tego przedsięwzięcia przekracza 3,7 miliona złotych, dofinansowanie z WRPO to 3 miliony. – Jest jedno powiedzenie - nie rywalizować, tylko współpracować. I to jest u nas widoczne jeśli chodzi o miasto i gminy, z którymi zrealizowaliśmy dużo wniosków. (…) Gdybyśmy samodzielnie występowali, dużo trudniej byłoby pozyskać te środki. Region jest trochę odrębny, ale spójny. Miasto Konin i Powiat Koniński od dawna deklaruje dobrą współpracę i mam nadzieję, że ta współpraca jeszcze na następne perspektywy będzie realizowana – stwierdził wicestarosta koniński Władysław Kocaj.

W konferencji uczestniczyli również poseł Tomasz Piotr Nowak, przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzata Waszak-Klepka oraz prezes zarządu ARR S.A. Maciej Sytek.

Wróć