Konin. Tu płynie energia > Ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka

Ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka

Link do artykułu - Ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka

W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczął Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny kompozytor, laureat Oscara, koninianin i Honorowy Obywatel Miasta Konina odszedł w wieku 71 lat. Jego pogrzeb odbył się w sobotę, 25 maja.

Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Jana A.P. Kaczmarka żegnali m.in. bliscy, przyjaciele, przedstawiciele Prezydenta RP, minister kultury, a także delegacja Miasta Konina - Zenona Sroczyńska, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych oraz Robert Glapa - p.o. dyrektor Konińskiego Domu Kultury.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie przez ks. prof. Jana Machniaka. Podczas mszy odczytany został list od Prezydenta RP. – Wszyscy wiedzieliśmy, że od lat zmaga się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Podziwialiśmy jego heroizm i nieustępliwość w tej walce. Niestety, nastał czas pożegnania. Oddajemy mu cześć jako wspaniałemu artyście, który zdobył międzynarodową sławę, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich współczesnej doby – napisał Prezydent Andrzej Duda. List odczytał doradca prezydenta Piotr Serafin. W liście Prezydent RP wspomniał o Koninie – rodzinnym mieście kompozytora oraz o jego imponującej artystycznej drodze. - Przy tak świetnej międzynarodowej karierze, z mnóstwem wyzwań pochłaniających czas i uwagę, nigdy nie zapominał o Polsce. Zawdzięczamy mu wiele pięknych utworów skomponowanych dla uczczenia ważnych wydarzeń z naszej narodowej historii – napisał Andrzej Duda.

Odczytano też list od Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Głos zabrała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska. – Jan A.P. Kaczmarek był artystą o niespotykanej kulturze osobistej, rozległej wiedzy i bogatym doświadczeniu, którymi szczodrze się z nami się dzielił, z nami – ze społeczeństwem. Nosząc w sobie głód odkrywania dobrego i dotykania niemożliwego, był propagatorem aktywnego, świadomego życia, dla którego twórczość była istotną wartością. Jego muzyka pełna emocji i głębi towarzyszyła nam w wielu ważnych chwilach. Dzięki niej mogliśmy przeżywać artystyczne podróże, odnajdywać inspiracje i doświadczać wzruszeń – mówiła.

W imieniu artystów wystąpił Robert Piaskowski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Drodzy przyjaciele Janka, chciałbym prosić, żebyście pomiędzy moimi słowami znaleźli szczeliny, które możecie wypełnić swoimi wspomnieniami. Ja zapamiętam cię jako bezkompromisowego idealistę. Od pierwszego spotkania miałem poczucie, że spotykam człowieka pewnego swoich wizji, muzycznych i pozamuzycznych – powiedział.

– Jan obserwował wszystkich nas bardzo uważnie i z tej uważności tworzył swoje nuty. Opowiadał najpiękniej muzycznie o naszych charakterach, uczuciach, emocjach. Ja też go kochałam za to, co wniósł w moje życie, dał mi miłość spełnioną, syna. To są takie najpotężniejsze dary – wspominała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek podczas uroczystości na Cmentarzu Rakowickim. – Ja miałam ogromne szczęście i dzisiaj to jest jedyne uczucie, które mnie trzyma oprócz miłości. To taka potężna wdzięczność za to, że mieliśmy czas, taki swój, jedyny dla siebie, nawet ten ostatni rok potężnej walki, która się w człowieczym życiu nie mieści. Ale taki rok był nam dany! Gdy na cmentarzu delegacje składały wiązanki kwiatów, w tle wybrzmiały kompozycje artysty, w tym nagrodzona Oscarem muzyka do filmu „Marzyciel”.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się w Koninie 29 kwietnia 1953. Oscara otrzymał za muzykę do filmu „Marzyciel” (2004) Marca Forstera. Uchwałą z 16 marca 2005 roku, Rada Miasta Konina przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Był autorem muzyki do ponad 70 filmów. W 2004 r. powołał Instytut Rozbitek - robocze miejsce spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Był twórcą festiwalu Transatlantyk, który odbywał się też w jego rodzinnym Koninie. W 2023 roku za osiągnięcia życia otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”, a także nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

W dniu jego śmierci na flagach miejskich w Koninie - eksponowanych na ratuszu i głównym budynku Urzędu Miejskiego przy placu Wolności - powieszono kir. 27 maja sesja Rady Miasta Konina rozpoczęła się od uczczenia pamięci Jana A.P. Kaczmarka minutą ciszy.

(Zdj. Marcin Szafrański - Przegląd Koniński)

Wróć