Konin. Tu płynie energia > Performance przeciw stereotypowi starości

Performance przeciw stereotypowi starości

Performance przeciw stereotypowi starości

W niedzielny wieczór, 14 grudnia, w Domu Zemełki odbyła się premiera „Zanim się rozpłyniemy” – performance przeciw stereotypowi starości w reżyserii Szantal Strzelińskiej.

Ci wspaniali ludzie przebyli ten proces ze mną, ich doświadczenie spotkało się z moim doświadczeniem – mówiła pani reżyser, dziękując aktorom za niesamowitą przygodę, wrażliwość i otwarcie, a publiczności za żywe reakcje i utożsamienie się z bohaterami.

Wyjaśniła, że przedstawienie było kontrolowaną, tematyczną improwizacją. – Nie było scenariusza, który zawierałby słowa, był scenariusz, który zawierał odpowiednie sceny, tematy i akcje – podkreśliła.

Za tym spektaklem stoi proces niewidoczny dla widza — tygodnie spotkań, rozmów, prób i emocji. Konińscy seniorzy w teatralną podróż pod opieką Szantal Strzelińskiej wyruszyli w czerwcu. Pochodząca z Konina aktorka i reżyserka z uważnością i konsekwencją prowadziła ich przez świat ruchu, słowa i emocji. Z każdym kolejnym spotkaniem grupa nabierała odwagi, precyzji i zaufania — do siebie nawzajem i do prowadzącej.

To właśnie w tym procesie narodziło się coś szczególnego. Wspólne doświadczenie, emocjonalne zaangażowanie i zaufanie, jakim seniorzy obdarzyli panią reżyser, zaowocowały przedstawieniem szczerym i poruszającym, wolnym od schematów i stereotypów. Spektakl stał się przestrzenią opowieści o dojrzałym człowieku, jego wrażliwości i obecności — daleką od stereotypowego myślenia o wieku, za to bliską prawdziwym emocjom i doświadczeniom.

Nie zabrakło również humoru. Publiczność wielokrotnie wybuchała śmiechem, reagując spontanicznie na sceniczne sytuacje, w których uczestnicy z lekkością i dystansem do siebie potrafili rozbroić temat wieku, codziennych przyzwyczajeń i społecznych oczekiwań.

Premiera odbyła się w Domu Zemełki - Konińskie Centrum Kultury. Oświetlenie sceny możliwe było dzięki wsparciu CKiS Konin.

(Tekst - Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, zdjęcia - Mirosław Jurgielewicz)

Poniżej znajduje się galeria zdjęć.

Galeria zdjęć to obrazki z przedstawienia. W zaciemnionej sali widać publiczność, aktorów - grających w miejscu zaaranżowanej sceny lub siedzących przy stole, a także zaproszonych gości. 

Pomiń galerię

Wróć