Konin. Tu płynie energia > Plan Smart City – Konin

Plan Smart City – Konin

Link do artykułu - Plan Smart City – Konin

Miasto Konin przy współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. przygotowuje dokument strategiczny - „Plan Smart City – Konin”.

Celem opracowania dokumentu jest wskazanie rozwiązań dla Miasta Konina służących rozwijaniu go zgodnie z ideą inteligentnego miasta, dzięki którym będzie ono przestrzenią przyjazną do życia, za którą współodpowiedzialność ponosić będą także aktywni w zarządzaniu i współdecydowaniu o jego rozwoju Mieszkańcy.

Opracowanie „Planu Smart City – Konin” ma wskazywać wartości miasta inteligentnego, przewodnich zasad – wspólnych wartości, zrozumiałych dla wszystkich interesariuszy, na których opierać będzie się wizja miasta jako miasta inteligentnego, a w szerszej perspektywie również transformacja miasta w smart city, zarządzanie miastem oraz podejmowanie decyzji.

Dokument będzie opierał się na naszej Strategii Rozwoju Miasta Konina, a w sposób szczególny dotykać będzie 3 obszarów:  
1. Partycypacja społeczna i zintegrowane zarzadzanie miastem (Smart People & Governance).
2. Zielona i innowacyjna gospodarka oraz transport (Smart Economy & Mobility).
3. Infrastruktura i środowisko (Smart Living, Environment & Infrastructure).


Dodatkowym celem opracowywanego dokumentu, będzie katalog projektów, który zostanie wypracowany dzięki diagnozie, podczas warsztatów stacjonarnych i online. Katalog projektów pozwoli nam na pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację poszczególnych działań.

#Poznaj_SmartCity

Smart City – wiedza i technologie w służbie mieszkańcom 

Koncepcja Smart City łączy potrzeby mieszkańców z nowymi technologiami. Istotą tego podejścia jest myślenie systemowe. Inteligentne miasto to zbiór narzędzi, które pozwalają rozwiązywać problemy nierozwiązywalne bez użycia odpowiedniej technologii. Smart City to często zbiór drobnych działań połączonych ze sobą w spójny i przemyślany sposób celem uzyskania synergii. W koncepcji inteligentnego miasta kluczem jest nie samo wykorzystanie technologii, a wdrożenie jej tam, gdzie faktycznie odpowiada na potrzeby mieszkańców czy poprawia sposób zarządzania miastem. Smart City to nie zakup kosztowych gadżetów od zewnętrznych wykonawców, a fundamentalna zmiana sposobu działania oparta o wzmacnianie własnego potencjału dzięki integracji systemów. Inteligentne miasto oparte jest o narzędzia cyfrowe i interpretację dużych zbiorów danych.  

„Włączniki” inteligentnego miasta 

Smart City to z jednej strony zmiana podejścia do zarządzania procesami w mieście, z drugiej konieczność budowy konkretnych systemów i wdrożenia procesów. Infrastrukturalne i procesowe przygotowanie do wdrażania koncepcji określić można jako „włączniki” Smart City: 

Oprzyrządowanie i kontrola. Pozwalają na monitorowanie, pomiar i kontrolę urządzeń, procesów i zdarzeń na odległość poprzez centra operacyjne (sterowania) – np. czujniki. 

Łączność. Pozwala na komunikację systemów między sobą oraz na odległość. Mogą to być rozwiązania proste, począwszy od sieci opartych o komunikację z centralą poprzez np. Wi-Fi aż po sieci komórkowe (np. 5G), które umożliwiają kontakt między systemami zgodnie z koncepcją Internetu rzeczy.

Interoperacyjność zapewnia, że produkty i usługi dostarczane przez różnych producentów mogą wymieniać się danymi i pracować razem. Długoterminową zaletą interoperacyjności jest możliwość uniezależnienia się od konkretnych dostawców usług i możliwość modyfikacji platform opartych o wspólne standardy w wypadku zmiany potrzeb. 

Bezpieczeństwo i prywatność. Pozwalają zabezpieczać dane, prywatność oraz dobra fizyczne i budować zaufanie pomiędzy różnymi podmiotami. 

Zarządzenie danymi. To standardy przechowywania, ochrony i przetwarzania danych w sposób niezawodny i dostępny. Zarządzanie danymi jest fundamentem procesu wdrażania Smart City i obejmuje także integrację, transparentność oraz politykę udostępniania danych. 

Infrastruktura cyfrowa. Jest rozumiana w aspekcie trzech warstw: warstwy komputerów (także urządzeń w mniejszej skali), warstwy oprogramowania i warstwy danych. Istotną właściwością danych w inteligentnym mieście jest fakt, że ich wartość pojawia się dopiero w momencie ich analizy i przetworzenia. Dane, z których nie wyciąga się żadnych wniosków i na podstawie których nie jest generowana żadna wartość dodana nie stanowią wartości samej w sobie.

Analityka. To właśnie proces, który pozwala na wytworzenie wartości z danych będących w posiadaniu urzędu czy przedsiębiorstw. Istotnym aspektem analityki w Smart City jest zerwanie z silosowym podziałem analiz. Są one najbardziej wartościowe wtedy, kiedy dotykają całej sfery odpowiedzialności urzędu (a często także wymagane jest pozyskiwania danych z zewnętrz). 

 

W jakich obszarach można wdrażać rozwiązania Smart City? 

  • Energia
  • Telekomunikacja
  • Zarządzanie nieczystościami
  • Płatności i finanse
  • Transport
  • Opieka zdrowotna i sprawy obywatelskie
  • Woda i ścieki
  • Bezpieczeństwo publiczne
  • Infrastruktura budowlana

Wdrażanie koncepcji wymaga więc od mieszkańców i władz miasta otwartości na nowe technologie, ale przede wszystkim gotowości do zmiany sposobu myślenia – między innymi zerwania ze skupieniem na sferze bezpośredniej odpowiedzialności na rzecz poszukiwania szerszych zależności. Automatyzacja powtarzalnych procesów pozwoli uwolnić czas spędzany dotychczas na prostych, lecz uciążliwych zadaniach, dzięki czemu będziemy mogli poszukiwać odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania. 

Opracowanie: Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. UM Konin

Plan Smart City - Konin realizowany jest w ramach projektu "Miasto Konin – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa".

 

Wróć